Project Wingman

01.12.2020
28.10.2021

Project Wingman je bojová letecká akční hra pro jednoho hráče, která podle zvolené obtížnosti může být arkádou nebo spíše simulátorem. Hra vyšla s podporu VR setů i HOTAS joysticků.

Hráč se ocitá v budoucnosti po velké kalamitě, kde je Země rozdělena do vícero států a velké množství konfliktů se odehrává právě ve vzduchu. Jako člen žoldnéřské letky se hráč vrhá do různých bojových misí - přepady, útoky na konvoje, eskorty ap. I když je hra z budoucnosti, výběr stíhaček bude silně připomínat nám známá letadla (např. Mig 21).

Hra obsahuje dva způsoby hraní - Campaign mode nebo Conquest mode. V kampani budete hrát za pilota s přezdívkou "Monarch" ze žoldnéřské skupiny Sicario. V jednadvaceti misích budete sledovat osudy této skupiny a postupně odemykat lepší letadla i nové zbraňové systémy za vydělané žoldnéřské odměny. Před každým letem je potom zvoleno nejen letadlo, ale i jeho výbava.

V druhém režimu budete dobývat území a každé dobyté území zvyšuje množství a kvalitu nepřátel. Jako hráč si však za dobytá území budete vylepšovat nejen vlastní letadlo, ale stavět celou svou žoldnéřskou letku.

Nejsem moc velký hráč simulátorů a možná proto je pro mě Wingman zjevení z čistého nebe. Spíše arkádová akce, která mi, jako klasický Crimson Skies zprostředkovala pocit, že jsem letecké eso.

Každá mise je zasazena do kontextu konfliktu, kdy bojujete se svou partou nájemných leteckých es na straně slabšího. Zejména v nynější politické situaci války na Ukrajině jsem si tedy užíval možnost alespoň virtuálně ničit jednotky invazních sil.

Co je ale boží je cinematičnost celého zážitku. Do sluchátek se budou ozývat komentáře ostatních pilotů nebo i pozemní kontroly a tím výtečně zasazovat vaše činy do kontextu. Zbraně budou laděny do spíše arkádového japonského stylu a tedy máte třeba možnost si naložit rakety, které lze odpálit třeba až po osmi či více na vícero zaměřených cílů. A ten pocit, když toto uděláte při průletu nad pozemními cíly a za vámi zůstane jen chirurgicky přesná destrukce... wow

Ač se trochu budou mise opakovat (znič pozemní cíle nebo ovládni nebesa, přecijen, co dělat se stíhačkou), bude se často měnit kontext tohoto úkolu. Jednou to bude nad mořem proti flotile, jindy to bude ve vysokých horách s obléhaným městem ap. Terén a povětrnostní podmínky vás potom často nutí volit jinou taktiku.

Grafika a detaily kokpitů i mého letadla mi přišly skvělé (i když často člověk raději létá beze všeho, aby pěkně viděl). Ostatní letadla člověk v té rychlosti moc neviděl :D Stejně tak zvuk a i hudba je myslím pěkně volena pro podmalování momentů dané mise.

Mám jen maličkosti jako výtku. Některé mise mohou trvat i hodinu či více a není v nich možnost uložit pozici (nebo jsem si nevšiml). Doporučuji hrát s joystickem nebo alespoň gamepadem, ale u něj zase zamrzelo, že zatímco odpal rakety spustil krátkou vibraci, palba z palubního kanónu nic nedělá (a přitom má kanón pěkný silný zvuk). Během většiny misí jsem si připadal jako eso se schopnými kolegy, avšak občas mi přišlo, že je zde silný Call of Duty efekt, kdy ostatní letci jen šaškují kolem a čeká se na mě, abych vše vyřídil.

Pokud hledáte letecký simulátor, Wingman asi nebude to pravé. Avšak pokud si chcete zabojovat a užívat si pocit moci v kokpitu stroje zkázy potom je to ta pravá hra.

Pro: akce, grafika, hudba, pribeh, chitchat

Proti: nemoznost ukladat v dlouhych misich, CoD efekt, kanon bez vibrace