12 Labours of Hercules VII: Fleecing the Fleece

19.12.2017
12.01.2018
04.05.2018
18.03.2023

Hra je dalším pokračováním dobrodružství bájného řeckého hrdiny Herkula. Iásón poprosí svého přítele Herkula o pomoc s hledáním zlatého rouna. Herkules souhlasí a tak začíná příprava na výpravu a stavba lodi Argo, na které následně vyplují vstříc daleké Kolchidě. Herkules se opět může spolehnout na pomoc své manželky Megary, v průběhu hry se k výpravě přidá i Médeia. K ruce mají opět všemožné pomocníky a mýtické bytosti a putují s nimi po zemi i po moři, ale také přes zemi snů, až dorazí k cíli.

Herním specifikem je opět time-management. Hráč ovládá především služebnictvo, které se stará o přísun jídla, dřeva a zlata, jakož i o opravu a výstavbu budov. Megara má schopnost zalévat keříky, které následně produkují potřebné jídlo. Herkules je tu především pro svou nadpozemskou sílu. Ta mu pomůže jednak odstraňovat překážky v cestě, tak i odstranit led z keřů, které pak mohou opět přinášet plody. Iásón dokáže přimět sazeničky k růstu a Médeia přichází na řadu všude tam, kde je potřeba trocha té alchymie.

Oproti předchozímu dílu je změn jen malé množství. Prakticky jedinou novinkou jsou po mapě roztroušené kůly, které slouží jako dočasný zdroj dřeva. Ve hře je 50 úrovní, v každém kole se nachází jeden kousek skládačky, a na hráče čeká za každých 10 nalezených kostek jedna bonusová úroveň. Za všech 50 kousků a splněné bonusové úrovně se zpřístupní dokonce i úroveň superbonusová.

Hra patří do série Herkulových dobrodružství.

Konečně jsem díky výzvě dokončila kompletně aspoň jeden díl. :D

Jedná se ovládáním o velmi jednoduchou hru, kde stačí klikat a jednotlivé postavy plní vaše příkazy. Na nejlehčí úroveň se jedná o fajn odreagovačku, kde si prostě jen klikáte. Horším se stává, pokud si zvolíte nejtěžší úroveň, kde se snažíte splnit achievementy a tlačí vás čas. Pak přichází úporné promýšlení jednotlivých tahů, aby jste dosáhli cíle, co nejrychleji, dokonce i rychleji, než vývojář.
K splnění daných časových limitů vám pomáhají různé bonusy a hrdinové, kteří mají svou vlastní úlohu v postupu.
Každá úroveň je obohacena možností hledat díly skládačky. Po jejím složení se odemknou bonusové úrovně.
Hra má i svůj příběh, který se jak už název napovídá týká zlatého rouna. Osobně mě nějak nezajímal, tak ani nemohu ohodnotit.
Nějaký čas utekl a objevil se už sedmý díl série, které se věnuji pravidelně asi 2 roky. Je pravda, že hra je v podstatě pořád stejná, s přibývajícími díly je příběh bohužel trochu plytčí a změny, které byly mezi prvními díly alespoň nějaké tak teď už jsou doslova zanedbatelné. V tomto díle přibyly v podstatě jen dřevěné sloupy, které slouží jako krátkodobá zásobárna dřeva a to je vlastně všechno. I Íáson s Médeou mají schopnosti jen nepatrně jiné, než postavy předchozích dílů.

Zdá se mi, že série pomalu přešlapuje na místě. Asi nechce ztratit fanoušky, kteří už si zvykli na daný standard, ale i ti podle mě alespoň nějaké změny chtějí, soudím tak podle sebe. Dalším nedostatkem je příběh, pominu-li naivitu, na kterou už jsem si zvykl a nevadí mi, tak mě zarazilo, že hra má sice 50 běžných levelů (a 5+1 bonusových), ale příběh defacto končí po 40. úrovni, kdy se podaří získat zlaté rouno a Iáson s Medeou se vezmou. dalších deset levelů je jen nastavovaná kaše bez jakékoliv souvislosti s předchozím.

Nechci jen kritizovat, hra je pořád dobrá a pokud ji někdo bude hrát bez znalosti předchozích, tak bude zážitek asi pěkný. Ale když někdo hraje prakticky to samé už posedmé, tak už nastoupí větší či menší stereotyp. Bojím se, aby Herkulova série neskončila, ač by si to v tuhle chvíli asi zasloužila. No třeba se vývojáři trochu pochlapí a příště bude zas dobře ;)

Pro: pořád stejné, Herkules

Proti: pořád stejné, žádné novinky, stereotyp