Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 49 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

Devolverland Expo

  • PC 60
Firma Devolver Digital je známá distribucí často originálních a neotřelých titulů. Stejně neobvykle zvolila letos formu sebepropagace, díky coronavirové epidemii a zrušeným propagačním výstavám. Výsledkem je tak zdarma dostupná hra Devolverland Expo, vzniklá ve spolupráci se studiem Flying Wild Hog.

Podíváme se v ní do útrob veletržního areálu, když plánovaná roční výstava Devolver Expo byla záhadně zrušena. Ocitáte se před budovou výstavního areálu za temné noci a vaším úkolem je proniknout do budovy a pokochat se trailery, jež firma nachystala. Není to úplně jednoduché, jelikož areál je přísně střežen za pomoci dronů a laserových paprsků.

Hra se hraje jako směsice FPS a stealth akce. Musíte se vyhýbat dronům, ale jelikož jste vybaveni zbraní, inaktivující na přechodnou dobu hlídací mechanismy, víceméně postačí být ve střehu a odpor likvidovat akčním stylem bez nutnosti krytí. Pokud vás drony zablokují, opakujete určitý kratší úsek hry znovu. Frustrace tím pádem rozhodně nehrozí a jako stealth antitalent jsem neměl problémy.

Procházíte areálem podle daných instrukcí a jakmile proniknete k příslušnému stánku, musíte zhlédnout upoutávku. Bohužel se trailery nedají přerušit a alespoň část musíte přetrpět. Ale nicméně propagace byla pro mě účelná, jelikož se mi podařilo objevit hru Carrion, o které jsem neměl tušení a která vypadá velmi zajímavě. Pokud budete trpěliví, za každé kompletně zkouknuté video získáváte achievement.

Stánky a celá hala vůbec jsou velice pěkně a věrně designované. Nikdy jsem na podobné herní výstavě nebyl, ale i tak mám dojem, že v podobném stylu se tyto akce nesou a takhle nějak to tam vypadá. Prostory kolem prezentačních obrazovek jsou designovány v originálním stylu příslušné hry. Takže vizuální dojem je pro mě velice příznivý.

Devolverland Expo pěkně odsýpá, obtížnost je nízká a hra opravdu slouží jako velice originální prezentace s vaší aktivní účastí. Pokud si chcete hru užít, tak jsou připraveny celkem tři sady sběratelských předmětů, které můžete sesbírat, a navýšit své skóre achievementů. Na jednom místě se mimo dronů musíte střetnout s laserovými paprsky, ale proniknout se dá hladce, pokud si dáte pozor. Ve finále vás čeká dokonce souboj s bossem, aby šmejdění nebylo tak jednotvárné.

Nevím proč, ale hry od Flying Wild Hog mi připadají jaksi hardwarově náročné. Třeba u rozehraného Hard Reset Redux hučí větráky jako vysavač, což mi u jiných her včetně Doom Eternal nedělá. Devolverland Expo dělal totéž, navíc mi před vstupem do ventilační šachty opakovaně spadl, a pomohlo až zredukování grafických detailů. Možná je chyba v mém nepříliš silném hardwaru, ale díky zkušenosti s Hard Reset bych řekl, že vývojáři dokonale neumí optimalizaci. S tímto souvisí další problém, jelikož hra nelze uložit. Jde o titul na pár chvil, ale pokud vás něco od hry vytrhne, musíte začít zase od začátku.

V každém případě je Devolverland Expo příjemná relaxační jednohubka, která vás seznámí s aktuální nabídkou Devolver Digital a na druhou stranu dokáže i zabavit. O což vývojářům v podstatě šlo. Takže za mě palec nahoru, i když hodnocení není z těch nejvyšších. Na to je herní doba krátká a náplň titulu omezená. Pokud vás podobná forma hry zaujala, tak zkuste i podobný propagační WAD na Doom enginu - National Videogame Museum WAD.

Pro: Originální idea. Povedené grafické ztvárnění. Zábavný průzkum areálu.

Proti: Hra se neukládá. Hardwarová náročnost, pády hry.

+20