Ys: The Vanished Omens

Ancient Land of Ys, Ys, Ys: Ancient Ys Vanished, Ys: Ancient Ys Vanished Omen, Ys: Book 1

1987
1988
26.08.1988
1989
2005

Jedná se o první díl dlouholeté série Ys. Hra sleduje příběh dobrodruha a bojovníka Adola (Arona v jiných verzích hry) Christina, který jednoho dne narazí na věštce. Ten mu dá za úkol, aby našel nějaké informace o šesti knihách Ys. Traduje se totiž, že kdysi existovala země Ys a všechna její tajemství jsou ukrytá právě v těchto šesti knihách. Jenže tyto knihy má ve své moci zlý čaroděj jménem Dark Fact, a tak se s ním Adol musí utkat a knihy získat.

Po stránce hratelnosti jde o akční RPG, kdy na místo toho, aby hráč aktivně mačkal tlačítko pro útok při styku s nepřítelem, tak stačí do oponenta vrazit. Poškození, které hráč nepříteli udělí, je ovlivněno tím, z jaké strany se hráč do nepřítele trefil. Větší poškození je pak při útoku z boku či do zad a naopak při přímém kontaktu hrozí hráči i smrt, pokud je nepřítel na vyšší úrovni, než je hráč. Za zabité nepřátele dostává hráč peníze a zkušenosti a je samozřejmě možnost si kupovat lepší vybavení u obchodníků.