Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Yesterday

Y: The Case of John Yesterday

70
19 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 2D adventura *
adventura > 3D adventura
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
22.03.2012 PC
Vývojáři:
Péndulo Studios
Oficiální stránky:
http://www.yesterday-game.com/
Další advetura z dílny španělského studia Péndulo, tvůrců trilogie Runaway, jehož téměř všechny předešlé práce měly typický rukopis Briana Basca a jsou tak plné humoru, vtipných situací a nápaditého grafického ztvárnění. Vizuální kombinace 2D pozadí a 3D postav / objektů a technické zpracování (point and click) zůstávají i tentokrát nezměněny, komedie se ale nekoná - tvůrci se rozhodli pro pravověrný detektivní až thrillerový žánr...

Ve hře se ujímáte hned třech charakterů, mladého miliardáře Henryho Whita, dědice charitativní organizace, jeho obhroublého kamaráda, rváče Coopera a tajemného Johna Yesterdaye. Příběh se začíná odvíjet v době, kdy ve Whitově nově nabytém dědictví mizí za záhadných okolností přítomní klienti, bezdomovci. Oba dva přátelé se snaží této situaci přijít na kloub a při svém pátrání využívají pomoci právě Johna Yesterdaye, trpícího ztrátou paměti. V kanálech, ve kterých započínají svou výzvědnou cestu, potkávají krom místní populace také podivnou sektu, jejíž členové mají na ruce vyražený cejch ve tvaru písmene Y.

Herním stylem se tato advetura nijak neliší od podobných her svého žánru. I zde je nutné za dosažením úspěšného konce vést větvené dialogy, i zde je potřeba nalézat a sbírat předměty a následně je používat na místech k tomu určených a tím řešit příslušné hádanky. Ty se můžou zdát někdy obtížnější, pročež jsou do hry vloženy dvě pomůcky. První umožní zobrazení všech použitelných předmětů, druhá je klasickou nápovědou, navádějící na přesně daný předmět či činnost (přístupná až po několika nepodařených pokusech). Prostředí New Yorku, kam nás hra zavádí, je potom různorodé, čítající zmíněné stoky a viadukty nebo různé interiéry (bytové či jinak užitné).


Poslední diskuzní příspěvek

Nejak mi ušlo, že niekedy v dohľadnom čase sa máme dočkať pokračovania - http://www.battleforce.cz/gamescom-2015-dojmy-z-yesterday-origins/…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Další z adventur od španělského studia Péndulo. Tentokrát se ale tvůrci trochu odklonili od směru kterým směřovaly jejich předchozí hry. Tato hra má temnější příběh než kterákoliv z předchozích.
Celý příběh je velmi tajemný. Vše se točí okolo mystiky a temných rituálů takže je to chvílemi i trochu strašidelné. Příběh začíná záhadnými vraždami bezdomovců které někdo zabíjí. Hráč postupem času odhaluje pravdu o vraždách a nejen o nich ale o postavách samotných. Napsal bych toho o příběhu více ale nechci něco prozrazovat a kazit tak lidem co hru nehráli zábavu.
Grafika prošla drobnými změnami tak aby odpovídali svému žánru a podkreslovaly tak temnou atmosféru. Není to tak barevné jako v Runaway nebo The Next Big Thing ale na škodu to rozhodně není.
Rozhovory probíhají v menších obrazovkách což na mě chvílemi působilo trochu komixově. Netuším jestli je to dobře nebo ne. Mě osobně to nijak zvlášť nebránilo.

Nevím co se to se studiem Péndulo poslední dobou děje ale stejně jako u jejich předchozí hry tato postrádá nějakou délku. Hra je moc krátká a určitě by jí neškodilo kdyby byla jednou tak dlouhá.
Také mi tu chyběla nějaká pořádná minihra. Například šachová partie při které máte vybrat správný tah je až neuvěřitelně jednoduchá a není možné aby jí nezvládl někdo kdo nikdy neviděl šachovnici.

Na závěr bych řekl že mě hra docela překvapila. Příběh byl napínavý a držel mě od začátku až dokonce. Bohužel na ani jsem se nenadál a konec za chvíli přišel. Páni vývojáři tedy opět udělali tu stejnou chybu a udělili hru moc krátkou. Na druhou stranu se jim povedl zajímavý příběh s dobrou atmosférou. Příště to snad konečně bude jak má.

Pro: Příběh, grafika

Proti: Hra je krátká

+11
  • PC 75
Pendulo Studio jsem neměl moc v lásce díky jejich podle mě příšerně nadhodnocené sérii Runaway u které osobně ten velký úspěch nechápu. Po tom co vydali adventuru The Next Big Thing jsem si řekl že to přeci jenom s nimi nebude tak zlé, jelikož se jednalo o velice kvalitní titul. Takže jsem samozřejmě si řekl že dám šanci i jejich počinu s názvem Yesterday a hned jsem pro něj běžel do prodejny kde ještě měli poslední kus a koupi nelituji.

Vžijeme se tu do role muže Johna Yesterdaye který si na nic nepamatuje ze svého života. Johna se ujal Henry White což je pracháč co podpořuje finančně rúzné dobročiné organizace apod. A snaží se pomoci Johnovi vzpomenout si na jeho minulost. Příběh se asi jeví podle základního popisu nezajímavě, ale věřte že příběh nabízí řadu zvratů a pořádnou dávku napětí. Upřímně se podle mě příběh povedl ale to že byl místy blbě podaný je už jiná věc. Jelikož ve hře se podíváme do různých částí z minulosti které jsou občas zmatečně podané a já se místy ztrácel.

Postavy sami o sobě jsou zajímavé hlavně hlavní charakter, který sice vypadá jak po deseti autonehodách a botoxu ale po chvíli si na něj zvyknete a je to docela sympaťák kterému budete fandit. Zaporáci se podle mě také povedly a není tam snad žádná vyloženě blbá postava.

Grafický kabátek je podle mě velice zajímavý a připomíná velice rozpohybovaný komiks, a to v tom že vidíte normálně místnost ale když kliknete na aktivní předmět tak se vám ukážu v komiksovém okýnku a vy si podle dvou příkazů bud předmět prohlídnete nebo vezmete. Tohle určitě beru jako plus jelikož kliknete na knihovnu ta se vám přiblíží dáte jen ikonku ruky a automaticky postava z ní vezme předmět který potřebuje..takže konec pixel huntingu :D A animace místy také probíhají pomocí komiksových obrázků a místy zase plynule. Celkově tedy grafický kabátek hry chválím. Akorát volení předmětů z inventáře mi místy vadilo.

Soundtrack je atmosférický a skvěle podkresluje hutnou a vážnou atmosféru takže velké plus to samé také patří dabingu.

Bohužel hra je neuvěřitelně krátká ale to už je u Penduláků pomalu zvykem.

Takže jedná se o kvalitní Thriller který je ale místy docela zmatený a je velice krátký ale za to si zase tu krátkou jízdu pořádně užijete.

Pro: Příběh,grafika,hlavní charakter,záporné charaktery,soundtrack,atmosféra,místy komiksový feeling

Proti: Velice krátké,ze začátku vzhled hlavního hrdiny,místy nepřehledně a zmateně podaný příběh.

+5