@Red (komentář): Ta komerční stagnace nastala až druhým dílem. Jednička se prodávala dobře. Pak Takahashi od projektu ustoupil a nechal to na starost mladším. Takže udělali nic moc dvojku a seškrtali to na tři díly. Proč Takahashi po jedničce odstoupil jako vedoucí projektu je záhada. Ustoupil mladším, hmm. Je možný že už věděl ze jeho původní záměr nebude možný tak se na to vykašlal. Jednička určitě vyznívá jako začátek obří série a v době její tvorby se s temi šesti díly ještě počítalo. Je zázrak ze se jim to trojkou podařilo důstojně uzavřít, po dvojce ty očekávání byli na nule.
Takhle to mělo být :)
http://1.bp.blogspot.com/-VGs189kg5aA/WB ... /xenosaga3parts1.gif

Teoreticky měl být příběh Shion na dva díly, pak dva díly kde byl Fei, Citan a takový jakoby remake Xenogears a poslední dva díly to měli spojit. Nakonec z toho byl jen příběh Shion kde ještě nějak zvažovali čtvrtý díl.
@Charllize (13.04.2023 00:34): No nevím nevím. Někdy je nejlepší skončit v nejlepším. I když jako správný nadčlověk bych se měl asi povznést nad farizejskou morálkou a poznat tuto herní sérii v celé své bezprostřední celistvosti:)
Mission complete... Shion.

Ten konec byl nečekaně lehkej, i ty poslední dva bossy jsem dal v plavkách:)
@Red (30.03.2023 00:19): S Xenogears to je u mě složitější. Dohrál jsem někdy kolem roku 2002 první CD. Pak jsem měl jednou takovou uklízecí náladu a dělal si na compu pořádek s těmi x mem kartami k emulátoru a omylem si smazal tu, kde byly savy z Xenogears. A jelikož to bylo asi 80 hodin hraní v háji, tak jsem se k tomu už nevrátil. Takže bych hodnotil Xenogears jen dle prvního CD (což bych ostatně mohl, tak to jdu ohodnotit).
@Red (29.03.2023 22:59): Dvojku myslím zkritizovali skalní fans, pro které byla dvojka asi příliš příklonem k širšímu hráčstvu, než aby ještě více prohlubovala komplikovanost. Mně problém souboják v dvojce třeba nedělal.
@Ringo (29.03.2023 22:46): No já čuměl jako puk na to intro v Africe:) Ty etické otázky jsou hodně zajímavé a řekl bych, že budou i za sto let aktuální (pokud tu ještě budeme). Tak jsem zvědavý, co se z toho vyvrbí, nebudu nad tím ohrnovat nos ani očekávat nějakou změnu náhledu na Nietzscheho či jrpg celkově:)
Ale na celou trilogii to nevidím. Zvlášť když tady každý brečí nad bojovým systémem dvojky:0)
@Red (29.03.2023 22:13): To vydrž, dvojka a trojka má tu stylizaci postav o dost lepší, i když jde o ty samé, vypadají lip, jaksi min anime a víc dospěle/reálně. Největší problém, pokud neodpadneš už tady, projít dvojku, ta je nejhorsi. Ale pak je odměna v podobě famózní trojky :)
PS: za mně to je lepší než trilogie Mass Effect!
@Ringo (23.03.2023 14:52): Super články, některý příběhové pasáže jsem zatím radši přeskočil:)

@Charllize (23.03.2023 14:50):  No jo to bude ono, ale tak snad se přeučím:) Jedu přes emulátor undub verzi, jsem navyklej ukládat často oběma způsoby. Snad nenarazím na nějaký nepřekonatelný bug.
@Red (23.03.2023 14:44): Používá to zřejmě rozložení pro Japonce a amíky tam měli vždycky kolečko jako potvrdit a křížek případně trojuhelnik pro zrušit. Když je někdo zvyklý na opak je to problém.
Oproti dvojce je vzasade ten systém soubojaku jednoduchý :)
Hodně štěstí, skvělá série :)
A jestli hraješ skrz emulátor bacha na bug s ukládáním, spis používej uložení přes emulátor .
Tak čtu manuál. Snad to nebude moc složité.
Zatím jsem prošel tím úvodem. Na začátek je toho docela dost na vstřebání. Pozice, útoky na dálku, Ether, Komba, typy nepřátel, roboti...
Mě dělá problém jakým tlačítkem opustit menu:)
Musím říct, že jsem NIKDY neviděl horší character design než má "chaos".
Dokonce i ten sajrajt jménem Tidus vypadá líp.
@Solidor (26.12.2019 22:31): Pridam konspiracni teorii :)
Bez Monolith Softu to nejsou schopny udelat a ten je zahackovanej v Nintendu peti projektama na deset let dopredu :)
Nevim, na Switch by se ta kolekce dle myho prodavala snad dobre. Plus to dat na PS4 a PC a nejak se mi nechce verit ze by to bylo prodelecny :)

Na druhou stranu aspon se neco vi, a pokud by si to clovek chtel zahrat tak to na PS2 nemusi odkladat a cekat jestli nahodou ten remaster nebude.
@Red (23.06.2019 22:57): Jo tak, tak to jsem měl stejně, proto, i když jsem na PS2 nasbíral hromadu her, tak jsem pořád raději hrál hezké kreslené SNESovky. Ale ty mám už vesměs všechny za sebou, PS1 věci taky, tak teď řeším ty resty z PS2, tam jsem toho do konce nedohrál až tak moc.

Jinak Xenogears - > Xenosaga je celkem v poho vývoj. Xenosaga se mi líbí dost i graficky, ty PS2 hry mají to 3D už přeci jen dále než PS1.

Chronotrigger -> Chronocross, tam byl ten vývoj tragický v tom, že obojí jsou diametrálně odlišné hry, mám to tady asi jako u Lands of Lore 1 vs 2.

Eartbound jsem dohrál, je to parodie, trochu to evokuje minimal grafiku Pokemonu z Gameboye, ale je to dost dobré.

Jinak doporučuji sáhnout po těch SNESovkách, které nebyly přeloženy do angličtiny oficiálně a jsou k nim anglické patche pod emulátor - Tales of Phantasia, Star Ocean, Seiken Densetsu 3, Romancing SaGa3, Dragon Quest 5, 6, Rudra No Hiho, Dual Orb2, Treausre Hunter G.
@Ringo (23.06.2019 16:38): Já myslím spíš žánr starších jrpg. Něco vedle Chrono trigger, FF VII-IX, Xenogears a Suikoden. Ty pokračování typu Chrono Cross či Xenosaga asi jsou kvalitní, ale mě přijde že to prostředí dost ochuzené a grafika ošklivá, kvůli možnostem tehdejších konzolí a obsesí že to musí být 3D. V plánu mám Earthbound, ale to by měla být spíš taková kvalitní parodie.
@Charllize (23.06.2019 14:47): Tohle je podle mě o preferencích, vem si, žese ti strašně líbí Shin Megami Tensei série, zatímco mě nesedla, nelíbila semi. Ale u Xeno her cítím, že to je přesně to, to co vyhledávám, co mě baví, co se mi líbí. Zrovna jsem si v hlavě formoval některé prvky pro případný komentář a ty tu zkritizuješ souboje, zatímco já jsem z nich nadšený. Ony nejsou těžké, nabízejí možná místy zbytečné kombinace, ale líbí se mi ten kombo styl, kdy namačkáváš různé styly útoku ve více stupních. Baví mě to.

BTW - já jsem kdysi dávno dvojku rozjel a dojel docela daleko, na PS2 Xenosaga 2, jediná vyšla v PAL, pak jsem ji odložil s tím, že se mi to líbilo (navzdory veškeré kritice všude okoo) tak, že jsem si dal za povinnost sehnat celou trilogii a zahrát všechny tři díly postupně.

@Red (23.06.2019 15:39): No mě to právě lákalo čím dál více, čím více kritiky jsem o tom četl :-) Vím totiž ze snad 80 hodinového hraní Xenogears, že tohle nejsou hry pro každého, že mají své neduhy, které je třeba se skřípěním zubů skousnout, jenže odměna je tak velká, že to prostě stojí za to lecos překonat. Třeba nad pitomými arkádovými prvky v 3D prostředí Xenogears jsem řval vzteky a bez skrupují používak emulátorový savestat.
@Red (23.06.2019 15:39): Tak z Xeno serie uz nic dalsiho neni, leda ze by sis koupil nejaky Nintendo a zahral si Xenoblade, ktery uz jsou ale spis jen duchovni nastupce, Xenosaga ma s Xenogears porad spolecneho docela hodne.

Ale kdyz to hrat nebudes, mozna dobre, ona dalsi sedesatka nebo padesatka tady ani neni potreba:))
@Ringo (23.06.2019 14:42): Já to měl po xenogears taky v hledáčku, ale čím víc jsem si o tom četl, tím víc jsem si říkal, že mě to bavit nebude. Spíš bych dal zase něco staršího.
@Ringo (23.06.2019 14:42): prvni dil je, proste Ok. Me tam vadily nektere veci, ale spis bych je radil k osobni preferenci nez ze by to vylozene byla chyba hry. Dvojka, mno jak to rict, po strance pribehu asi taky ok, i kdyz to je obcas peknej zmatek. Ale soubojak mi prisel priserne krecovity, neohrabany, pomaly a nudny. Trojka je pak takovej derivat toho nejlepsiho z obou dilu a uz jen kvuli nemu to stoji za to cele absolvovat. Mno a uplne na konci se pristihnes pri tom jak si rikas ze to bylo cele vlastne super :)

Skoda jen ze to nedotahli, a z puvodne snad 6 dilne planovane serie s bidou vyplivly tri.
@Solidor (22.06.2019 21:17): Ja uz tuším podepisoval za ty roky dvě petice, ale asi to nic moc neznamenalo. Jen vím že Bamco si před nějakým časem někde zaregistrovalo nejakej název co by xenosaze odpovídal. Samozřejmě, a je to dost shoda náhod, za remasteru xenosaga trilogie a obou dílů Valkyrie Profile bych jak se lidové říká,,vraždil,,. Myslím že to máš podobně;)
@Charllize (22.06.2019 20:57): U PS4 Pro a Switche jsem do ní šel radši taky a u všech prvních modelů to budu praktikovat dál. Snad jen, kdybych někdy kupoval ty slim, tak mi to přijde zbytečné. A vůbec mě překvapilo, jak kvalitní konzole děla Nintendo. Na pohled to vypadá jak hračka, ale jak 2DS, tak 3DS i Switch působí v rukách hodně kvalitně.

Ale k tématu. Kdy už bude ten remaster/remake Xenosagy? Čekám už roky :)
@Solidor (22.06.2019 20:09): tak u ps2 a ps3 prodlouzena zaruka byla určitě užitečná. U ps4 už to je spíš zbytečnost, tam ta poruchovost je minimální. Ale jestli chceš mít větší jistotu tak ani tam to není úplně bezpředmětné, sem tam nějaká reklamace je taky :)
Ja měl jen dva fat modely, ten druhý byl držák, věřím že možná někomu slouží dodnes :) Ale obecně to bylo zhruba tak jak píšeš. Ps2 fat byl desnej krám co prd vydržel.
Byla radost když si někdo koupil launch ps2 za 18 000 a za čtvrt roku mu to přestalo načítat, těch případů v éře ps2 bylo fakt hodně.
@Charllize (22.06.2019 18:36): První jsem měl FAT model, který mi třikrát v rámci záruky opravovali, a počtvrté jsem si za vrácené peníze koupil už ten menší s vyklápěcí mechanikou, která mi právě po pár letech přestala načítat DL DVD. Od té doby si kupuji konzole jenom s prodlouženou zárukou.
@Ringo (22.06.2019 18:26): Prostě časem a používáním ta mechanika přestane pracovat korektně. Má to plno důvodu, prach, vyšší teploty v konzoli, většina dílů v mechanice je plastova a taky cocka přes kterou běží laser se neustálým používáním takzvane rozhodl a nevede pak ten laser presne. Mno a jelikoz u dual layer dvd musi ta cocka preostrovat z jedne vrstvy na druhou tak prave proto tenhle typ media je na rade jako prvni co se nenacte. U tech modrych cd tam je asi na vine vyssi rychlost otáček mechaniky a když už je opotrebena tak se to nenačte taky. Naštěstí většina her byla na klasickém dvd. Ale jednoho dne přestane načítat i ty. Hodně záleží na prostředí a četnosti hraní.

.Zaplatpanbu že se už přešlo na kompletní instalace na hdd a mechanika je jen na to instalování, její životnost je tak mnohonásobně vyšší.

@Solidor (22.06.2019 18:20): To je různý, mě moje první ps2 vydržela asi jen rok. Ta druhá asi 10 let a ještě jsem ji prodal jako plné funkční, a hral jsem na ni o sto šest. Byl to kus od kusu..
@Charllize (22.06.2019 17:30): Jedu do z ISO své originálky pod emulátorem a má to jednu výhodu, ten obraz je HD čkový :-) Koukal jsem na PS2 na dvojku a ta je oproti tomu, co mám u jedničky přes emu, v originále na telce docela mázlá.
@Ringo (22.06.2019 16:19): vypálená dual layer dvd na jakkoliv upravené ps2 nefungují. Ta dvd mechanika co ps2 má je prostě nepodporuje. Občas se dala sehnat verze xonosagy která se dala vypálit na dve jednovrstva dvd, ale co vím tak to nedělalo dobrotu. Takže skutečně jediná šance jak si to zahrát v klidu a bez potíží je mít originál.
Jinak hodně štěstí, obvzlášť s druhým dílem, tam jsem skripal zubama jak stará almara. Naštěstí pak trojka je best of série:)
Takže jdu konečně do toho. Po letech odkladů, chystání se, prohlížení si originálek a listování v manuálu, štelování emulátoru, protože Xenosaga I vyšla jen v NTSC formátu, navíc na 8GB DVD, které teda neumím přepálit, aby mi ji přežvýkala moje mem karta s patchem na NTSC hry na m´PS2 , která mi jinak v pohodě přežvýká u 4GB přepálených NTSC DVD (samozřejmě z originálek), se do toho naplno pouštím s cílem dát celou trilogii, protože tohle je můj letitý a trestuhodný rest, jako milovník jRPG, sci-fi s jakousi fascinací ke Xenosérii jsem zatím z celé série hrál jen Xenosagu a to ještě jen první CD.
@Solidor (05.05.2018 16:24): Ja kdyz bych si zavzpominal a trosku zafantaziroval..

Kdyz jsem se dozvedel ze to ma na starost Namco tak jsem rikal. Jaky Namco? Proc Namco? Ty delaj letadla a Tekkena, rpg neumej, to bude pruser. Proc to nema Square, vsak maji Xenogeras, co se do toho to Namco montuje? :)
No je to skoda, verim ze pod kridly Square by tech sest dilu bylo a dneska jsme mohli mit Xenoblade serii na PS4..

Jinak dle meho mozna stacilo vydat aspon treti dil v Evrope, jednicka byla u dvojky aspon formou ,,filmu,, .
jenze trojku vydali uz jenom proto aby to konecne nejak uz ukoncily, takze se s vydavanim v Evrope neobtezovali.
@Charllize (05.05.2018 16:12): Upravím tenhle, nečekám že by remaster nabídl něco zásadně jiného :)

Stejně si za "zánik" téhle série může Monolith (nebo spíš Namco) sám. Nevydat to v Evropě byla zásadní chyba. Ale věřím, že vyjít to v dnešní době, tak bude úspěšnější.
No slava. Na remaster to ale budes muset zakladat znova, ale snad to bude v jednom baleni takze bude stacit jen jedno pridani:) (ja vim, si verim ze ten remaster bude)

kdyz jsem to hral poprve tak jsem byl spis zklamany a nedohral to, az pak asi po pul roce to zacal znovu a bylo to lepsi. vadilo mi ze kdyz privolam do boje robota tak neni na rade a musi cekat na dalsi tah:)