World of Aden: Thunderscape

1995

Thunderscape bola prvá hra po tom ako SSI prišlo o licenciu na AD&D, bola to hra z ich vlastného sveta zvaného Aden. Svet to bol naozaj celkom originálny, našli sa tam síce trpaslíci a elfi a pár ďalších tvorov známych aj z iných fantasy svetov, ale zvyšok bol iný. Dokonca ani hudba nesplňovala to, čo si predstavíme pod pojmom „hudba k fantasy hre“.

Thunderscape ponúkal celkom zaujímavý a vlastne klasický systém, ktorý bol ale veľmi jednoduchý na pochopenie. Dokonca by som povedal, že neobsahoval žiadne „zbytočné“ skilly, ktoré by miatli. Na začiatku ste si vytvorili partiu pozostávajúcu maximálne zo štyroch postáv. Tvorba bola jednoduchá, buď si človek vybral jednoduchý a rýchly spôsob, alebo bolo možné vytvoriť si postavu pekne detailne a sám. Hra v podstate neobsahovala žiadne povolania, postavy sa profilovali podľa toho aké používali skilly. Na svet sa hráč pozeral cez vlastné oči a boje boli krásne staromilsky na ťahy.

Problém tejto hry tkvie hlavne v rýchlovýrobe. Nie je zlá, má výbornú atmosféru a podivuhodné intro. Na jednej strane je výborné - rétorikou a intonáciou naliehavosti v hlase rozprávača, na strane druhej - vizuálnej je tak povediac "wtf". Kedy ste videli naposledy intro, ktoré sa vám prehrávalo v malom okienku uprostred čiernej obrazovky?! :)

Herné princípy boli vyvážené, priestory zaujímavé, i keď ladené do hnedých a tmavých odtieňov farebnej palety, čo vyjadrovalo väčšiu naliehavosť a prítomnosť onej hrozby, ktorú bolo treba zastaviť. Problém nastal, keď sa prejavila ona rychlovýroba hry - zasekávanie sa o stenu, podivne fungujúce niektoré hádanky, menšie grafické bugy a automapa, ktorá sa nedala používať.

Napriek tomu som s touto hrou strávil nejaký čas, dohral a odmenou mi bolo outro podobne spracované ako v prípade intra :) (záujemcovia obe nájdu na youtube, viď. môj profil). Dobrý pocit z hrania však vyvážil väčšinu nedostatkou, avšak spomínané nedostatky mi už bránili dohrať hru po tretí, či štvrtý krát.

Pro: prostredie, ťahové súboje á la Wizardry, zvláštna hudba, intro a outro

Proti: bugy, chrobáky a iná háveď, automapa, intro a outro :-)