Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

VERZE PRO NĚMECKO:
Všechny předchozí verze Wolfensteina byly v Německu vždy zakázány. Bethesda proto udělala speciální edici této hry pro Německo. V této verzi hry jsou Nacisti nazývani "režimem" a veškerá nacistická symbolika je nahrazena jinými symboly řežimu.
ABSENCE MULTIPLAYERU:

I přesto, že některé předchozí tituly multiplayer obsahovaly, se Bethesda rozhodla jej do hry nakonec nezačlenit. Odůvodnila to jistými kontroverzemi, které by multiplayer mohl vyvolávat(jedna strana musela hrát za nacisty) a tak by hrozilo zakázání distribuce této hry do určitých zemích, jako je právě Něměcko.

Místo toho, aby stejně tak navázal na úspěch předešlích dílů, se rozhodli vylepšit hru pro jednoho hráče, čemuž tak byla věnována maximální pozornost.

Tvůrci

Willhelma 'DeathsHead' Strasseho namluvil Dwight Schultz, který je asi nejproslavenější svou rolí šíleného pilota Murdocka ze seriálu A-Team (Trekkies ho nejspíše znají jako poručíka Barclaye). Kromě toho namluvil například šamana Hakunina ve Falloutu 2, Presleyho v Mass Effectech, Simona Tora v Arcanu a spousty dalších...
Na Gibraltarském mostě jsou po zdech nakresleny nápisy jako "Why Tjörborn" nebo "Why Emil", jedná se o jména tvůrců.

Příběh

Rozhodnutí koho zachránit na konci Prologu má také dopady na samotný gameplay. Každá Timeline se liší druhem minihry odemykání, páčení zámků oproti zkratování obvodů, což následně mění i průchod úrovní, protože neslouží k otevření stejných dveří.
Caroline Becker velitelka odboje na vozíčku se objevila i v předchozím díle Wolfenstein jako velitelka Isenstadtské buňky Kreisau Circle, kde zadávala hráči úkoly a následně byla díky zradě unesena a před finálním bossfightem ji na Deathsheadův pokyn 'zabil' Hans Grosse.
Ve Wyattově příběhové linii se přidala k odboji i jedna skutečná osoba, jmenuje se Jimmy Hendrix, ale ve hře se jmenuje zjednodušeně "J".

Hardware

Pokud při hraní pociťujete sekavé poklesy FPS, tak je to tím že hra není optimalizovaná pro více-jádrové procesory.

Stačí při načtení mapy napsat do konzole "jobs_numthreads 1" (bez uvozovek, pokud máte slabý CPU, můžete s příkazem experimentovat a zkusit například "jobs_numthreads 2").
Konzoli ve hře otevřete pomocí "Ctrl + ~".
Neoficiální hardwarové nároky z webu System requirements Lab

Minimální hardwarové nároky
CPU: Core 2 Duo E8200 or AMD Phenom II X2 545
CPU SPEED: Info
RAM: 3 GB
OS: Windows 7 or above (64 bit)
VIDEO CARD: Nvidia GTS 250 OR AMD Radeon HD 6670
SOUND CARD: Yes
FREE DISK SPACE: 50 GB

Doporučené hardwarové nároky
CPU: Intel Core i7-930 or AMD Phenom II X6 1090T
CPU SPEED: Info
RAM: 4 GB
OS: Windows 7 or above (64 bit)
VIDEO CARD: Nvidia GeForce GTX 460 or AMD Radeon HD 6850
SOUND CARD: Yes
FREE DISK SPACE: 50 GB

Easter eggy

Spoiler: V úkrytu odbojářů, pokud vylezete až do nejvyššího patra, najdete na stěně obrázek ze starého Wolfensteina 3D. Pokud se navíc vyspíte na matraci pod obrázkem, zažijete noční můru v podobě hratelné úrovně z Wolfa 3D.
Ve čtvrté kapitole, v rozbořené továrně, tvoří jednu ze zdí obrovské kulaté kovové dveře označené číslem 101. Podobné jako ty od protiatomového bunkru Vault 101 ze hry Fallout 3.
V hráčově skrýši, v pokoji Maxe Haase, jsou na jeho posteli polštářky ve tvaru bonusových hvězd z klasických Mario her.
V šesté kapitole, ve scéně, kdy Blazkowitz jede autem, visí na klíčích od zapalování přívěšek v podobě malého raketometu ze hry Quake 3.
Spoiler: V posledním boss fightu bojujete s Mecha Deathsheadem, který se nápadně podobá na Mecha Hitlera z Wolfenstein 3D, a dokonce řekne jednu stejnou hlášku "Die, Allied schweinehund", což zhruba znamená v překladu: Zemři spojenecký praso-pse"
Na velitelství v Kreisau se v jedné místnosti nachází dřevěná deska s nápisem "IDKFA". Jedná se o odkaz na jeden známý cheat pro hru Doom, který přidal hráči všechny zbraně a klíče. Video tohoto easter eggu lze shlédnout zde.

Ostatní

SBĚRATELSKÁ EDICE:

Bethesda oznámila vydání sběratelské edice "Panzerhund Edition" v počtu 5000 kusů, za cenu 100 dolarů, avšak je to snad první sběratelská edice ke hře, jejíž součástí není samotná hra, tu si pak musíte koupit zvlášť.
V prologu jsou spojenecké bombardéry přepadeny proudovými stíhačkamy. Zajímavé je, že tato proudová jednokřídla připomínající dnešní stealth bombardéry skutečně existovala, byly vyrobeny pouze dva prototypy které měly dřevěnou konstrukci křídel vyplněnou dřevěným uhlím, to jim umožňovalo být neviditelné pro spojenecké radary.

Nikdy nebyly oficiálně bojově nasazené a měly být údajně schopné nést i pumy, jejich maximální rychlost byla přes 900 km/h, což překonávalo doposud všechny vyrobené stíhačky. Jmenovaly se Horten Ho 229
Warren Spector označil hru za další zbytečnou střílečku, která nepřináší nic nového:

"Did the world really need another Wolfenstein game?" he asked on Facebook. "Did we need a generically dark, monochromatic, FPS, kill-the-Nazi-giant-robot game? Uh. No. The world did not. I am so tired of stuff like this.

"Oh, and could we all just agree we'll never use the generic gravelly-whisper trailer voice guy ever again?
Říšské letectvo má po vítězství ve svém znaku obrys letounu Ho 229, více informací o tomto letounu je v jedné z ostatních zajímavostí.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 1 hodinu 28 minut a 24 vteřin s využitím glitchů. Bez využití glitchů se hru podařilo nejrychleji dohrát za 1 hodinu 35 minut a 59 vteřin. Údaj může být ve zdrojovém odkazu průběžně aktualizován.