Whispers of a Machine

17.04.2019

Whispers of a Machine je sci-fi adventúra od tvorcov Kathy Rain. Zhostíte sa v nej roly kyberneticky vylepšej špeciálnej agentky menom Vera Englund, ktorá je povolaná do severského mestečka Nordsund, aby v ňom vyšetrila brutálnu vraždu. Po príchode na miesto však zisťuje, že došlo aj k ďalšiemu úmrtiu a oba spolu zrejme súvisia. Kto vlastne vraždil a z akého dôvodu? Odhaliť pravdu však nebude jednoduché a Vera bude mať čo robiť, aby prišla tejto záhade na koreň.

Navonok ide o tradičnú retro záležitosť, ktorá stavia na klasických adventúrnych princípoch, no nechýba ani niekoľko noviniek. Nakoľko je hlavná hrdinka kyberneticky upravená, disponuje augmentáciami, ktoré jej pomáhajú pri vyšetrovaní. Pomocou zabudovaného forenzného skenera dokáže nachádzať a porovnávať biologické stopy, vďaka biometrickému analyzéru vie zase odhaliť, či daná osoba hovorí pravdu. Okrem toho si môže dočasne zvýšiť svoju fyzickú silu, no nie sú to jediné schopnosti, ktoré si budete môcť vyskúšať. Celkovo budete mať postupne k dispozícii až šesť rôznych augmentácií. Štyri sú spoločné pre všetky cesty a dve až zo šiestich možných získate v závislosti od toho, ako sa budete správať k ostatným osobám. V dialógoch totiž môžete voliť empatický, asertívny, alebo analytický tón a hrá vám ich pridelí podľa toho, ktorý z nich preferujete. S tým súvisí i fakt, že miestami existuje viacero riešení daného problému.

@Tulareanus (09.12.2022 16:23): No máš pravdu, že ta myšlenka toho světa je tady hrubě nevyužitá. V podstatě tě to natáhne na cyberpunk (který už sám o sobě nabádá k zamyšlení svojí podstatou, prostředím, atd.) a ve výsledku je to vlastně klasická detektivka. Ale takových projektů (nejen ve hrách, ale třeba i ve filmu) je celá kopa, že už mě to ani neuráží. Bere si berličku ze nějaké sci-fi myšlenky a ztratí se v průměrnosti. Už jsem si na to zvykl. Popravdě mi za ta léta stačí, když mě to baví. Podobných filmů nebo her, které si udrží filozofický základ je strašně málo. Většinou se to utopí v povrchnosti. Takový Blade Runner ve filmu nebo Deus Ex v hrách je jenom jeden, co si budeme povídat...

Dystopické scifi, to není zrovna můj šálek. Vzhledem k tomu, že jde hru od tvůrců Kathy Rain, jsem jí přesto dal šanci. Jsem rád, že jsem to udělal. Whispers of a Machine je taková jednohubka, která skončí dřív, než by vás mohla začít nudit. Nevýhodou je, že nejde v ničem moc do hloubky.

Ve hře narazíte na různé organizace, které mají podle náznaků docela bohatou historii, v ničem se ale nezajde příliš do hloubky. Takhle ten svět působí spíš jen jako kulisa obyčejnému whodunit námětu.

Autoři se hru pokusili zpestřit pomocí speciálních schopností postavy, které získáváte na základě vašeho chování a interakcí se světem. Na první pohled to vypadá jako zajímavé ozvláštnění, ale ve výsledku jde vlastně jen o permanentní předměty v inventáři. Dabing je v pohodě, grafika standardní pixelart. Autosave je fajn. Umírá se jen symbolicky, bez následků.

Předpokládám ale, že na hru rychle zapomenu. Když jsem se v půlce hry rozhodl hledat návod, tak jsem si uvědomil, že ani nevím jak se jmenuje.

Za plnou palbu to nestojí, ale ve slevě bych neváhal.

Pro: poměr herní doba/příběhová hustota

Proti: scifi prvky jsou jen kulisy

Pokud znáte autorskou prvotinu s názvem Kathy Rain, budete tušit, do čeho jdete. Pro ostatní se jedná o krásný návrat do devadesátých let, kdy adventura byl žánr, který bořil stereotypy a každý chtěl alespoň jednu mít dohranou na svém CéPéÚčku.

Whispers of a Machine je velice příjemný adventurní titul. Příběhově se jedná o ryzí detektivku z prostředí skandinávského maloměsta v době, kdy svět je zdevastovaný technologiemi a zároveň jsou technologie to jediné, co lidé v tomto světě mají, aby přežili. Takže dystopie jak vyšitá s kyberpunkovými tendencemi, které jsou tu jen letmo zmíněny. Jak říkám, prim tu hraje hlavně detektivní žánr.

Do městečka Nordsund se totiž čerstvě vypravila vyšetřovatelka Vera. Má tam vyšetřit podivnou vražda...a to navíc v oblasti, kde se, jak je rok dlouhý, nevraždí. Než ale dojede, vraždy jsou rázem dvě a tak je patrné, že se v oblasti děje něco...velice nekalého. Ihned po jejím příjezdu tak začíná vyšetřovačka a autoři hry okamžitě představují s čím originálním v rámci této hry chtějí přispěchat. A ano, za normálních okolností by se jednalo o naprosto standardní adventuru, jen s tím rozdílem, že Vera je kyberneticky upravená a má pár schopností, které normální člověk těžko může získat. Například se umí sama vyléčit, popřípadě bleskurychle pomoci někomu, kdo je těsně před smrtí. Stejně tak má npříklad dar číst DNA druhých, vidět jejich stopy a celou řadu dalších schopností. Podle toho, jak reagujete v diskuzích se totiž vyvíjí Vaše postava a podle toho získává i další schopnosti v průběhu dalších dní.

Hra se totiž odvíjí v průběhu čtyř dní. Během nich objevíte nejenom poměrně depresivní a smutný svět, ale i zajímavý příběh, který hráče musi bavit rozplétat. Osobně jsem tu viděl celou řadu momentů, kdy mi hra připomínala právě Kathy Rain. Třeba hlavní hrdinka Vera je smyslná a sebevědomá žena, která nemá problém jednat. Teď a tady. Také je tu ale kladen důraz na dialogy, čímž si Vás celá řada vedlejších postav nemá problém získat. No a pokud budu mluvit o délce, tak ani ta není kdoví jak závratná, ale v rámci podobného žánru to jinak ani neočekávám. Naopak se tu nestihnete nudit, pořád se něco děje a hráč je neustále v takovém koloběhu, že si vydechne až při závěrečných titulkách.

Whispers of a Machine je hodně slušný pixelart adventurní titul, který prostředím zaujme, příběhem chytne a atmosférou nadchne. Je přesně tou poctivou adventurou v podobném duchu, kterých dnes vzniká celá řada, ale pokud jsou dobře zpracované, tak se nikdy neztratí. Já se u hry bavil a jsem velice rád, že na světě existují takoví borci jako je švédské studio Clifftop Games, kteří svůj volný čas investují do her, jako je tato.

Pro: Dystopická atmosféra, hutný detektivní příběh, svižná hratelnost a pár originálních nápadů formou augmentace hlavní postavy (a jejich využití), které se v herním světě nikdy neztratí.

Proti: Pro někoho krátké, možná příliš depresivní...ale ve své podstatě nic zásadního, co by vysloveně rušilo od hraní.