Welcome to Ataria

04.08.2014

freeware

Welcome to Ataria je česká freeware hra vzniklá pro soutěž Otevřete oči hrou. Svým tématem těží z událostí takzvaného Arabského Jara. Svým zpracováním těží z prvních dvou dílů série GTA, což je vidět hlavně na grafice. Příběh je zasazen do fiktivní země Ataria v roce 2015. Zde vládne diktátor Zaid Rasul, jenž z ní, díky zásobám ropy, udělal poměrně prosperující zemi. Proti němu se však chystá převrat podporovaný nepřátelskou mocností známou jako Liberty Human Federation. Hra je viděna z pohledu tří hlavních hrdinů, kteří se nachází na jiné straně barikády. Voják Fareed El-Hasem je věrný režimu. Pochází z rodiny s vojenskou tradicí. Jeho otec zahynul v boji s radikály a proto se Fared snaží, bojem proti rebelům podporovaným západními mocnostmi, ubránit svobodu svojí země. Další postavou je Nizar Darzi, který je obyčejným civilistou. Stávajícímu režimu vděčí za poměrně spokojený život a v nastalém chaosu se snaží ochránit svou rodinu a přežít krutou válku. Na odlišné straně barikády stojí agent Hall, kterému se zrovna zhroutil osobní život. Nicméně byl do Atarie vyslán, aby celý převrat připravil a právě on tahá za nitky celého převratu.

Hráč si zahraje za všechny tři postavy v průběhu děje. Každá má odlišnou hratelnost. Darziho části jsou spíše příběhové a ukazují krutosti války. Faredovy mise jsou naproti tomu akční a hráč si v nich užije boj proti rebelům. Hallovy mise jsou jakýmsi mixem obou předchozích. Ke hře je přibalen i kodex, z kterého může hráč zjistit více o herním světě. Co řadu hráčů jistě potěší je český dabing, který byl zajištěn skupinou Fénix ProDabing.

dobrá hra - dohrál jsem ji 3* - dvakrát kompletně v češtině a po třetí pro zajímavost s anglickým textem.

První věc, která mi hned ze začátku vadila, byla tupost dialogů, které jsou psány uměle a nevěrohodně. Český dubbing raději kritizovat nebudu, protože ten je špatný obecně, ne jenom tady. Pastelková grafika, která vypadá, jako by jí na papír kreslila něčí osmiletá sestra, už spíš jen pobavila.
Soubojový systém mi přišel na hře zábavný jako jediný, ovšem jen do chvíle než zjistíte, že nepřátelé na vás začnou střílet jen na určitou vzdálenost. Tudíž si jí stačí hlídat a střílet na ně z větší vzdálenosti a souboje tak okamžitě ztratí pocit jakékoli výzvy.
Hlavním kladem je asi celková myšlenka hry a poslední kapitola, která byla vyobrazena docela hezky. Takže celkově 30 % za myšlenku + 10 % za snahu.
Welcome to Ataria je povedeným počinem. Asi na první pohled je vidět inspirace Grand Theft Auto, nicméně zde o žádný sandbox nejde. Jde spíše o cynickou interpretaci revoluce v Libyi. Dojem z technické stránky věci mám poněkud smíšený. Hra se příjemně ovládá a atmosféra je taky fajn. Portréty postav, úroveň dialogů a samotná interpretace převratu jsou na úrovni desetiletého dítěte, ale možná to byl záměr. Je mi totiž velmi sympatické, když tvůrci odhadnou svoje možnosti jak programátorské, tak scénáristické. Hra tak působí velmi konzistentním dojmem, který by šlo lehce zkazit nějakým bugem, přestřelenou hrací dobou nebo pokusem o hlubší politologickou analýzu. Humanistický a protiválečný podtext tak díky tomuto zpracování působí silně a přitom nenásilně. Dabing mi připomenul ten z Original War, působí jako celá hra někdy úsměvným, ale veskrze sympatickým dojmem.
Na freeware poměry se jedná o povedený titul. Hra je krátká, ale zabaví. Hratelnost není špatná a mění se. Osobně mě bavily hlavně Fareedovy mise.

Příběh je nejsilnější stránkou hry, i když texty by potřebovaly vypilovat. Pěkný je pohled z více stran. Taktéž může potěšit, že hra nabízí pohled z jiné strany, než jaký nám naše "nezávislá" média nabízí. Trochu špatně může působit jistá naivita, že jedna strana je absolutně hodná a druhá absolutně zlá. Nedá se však říci, že by to byla úplně nepravdivá.

Hudba i dabing jsou povedené, a tak největší záporem je grafika, která nevypadá úplně nejlépe. Osobně však grafiku nepovažuji za nejdůležitější věc na hře.

Pro: Příběh, dabing, hratelnost, hudba, zadarmo

Proti: Grafika, délka

Welcome to Ataria je zajímavá hra. Na jednu stranu neoslní grafikou, ovládáním ani hratelností. Na druhou stranu má zase hlubokou myšlenku. Nic není tak jak na první pohled vypadá a hodnota strategických surovin je věc, kvůli které se chodí přes mrtvoly.
Samotná hratelnost hry je vskutku triviální. Přiď tady, promluv s tímhle, obejdi něco atd.
Akční pasáže za vojáka Fareeda taky nejsou nic extra. Vpodstatě si vystačíte s hraním ve stylu Dooma. Pobíhat a střílet. Dialogy taky nejsou nic světoborného a jsou plné klišé, ale mají v sobě kus pravdy. S dialogy souvisí také dabing. No, Fenix předvedl už i lepší výkony, ale na poměry freeware je to dostačující. Hudba je příjemná s dobře podtrhuje atmosféru. Hra je velmi krátká a za zhruba hodinku ji máte dohranou.
Nejspíš si říkáte, proč jsem dal hře 80%, když ji moc dobře nehodnotím. Inu Welcome to Ataria bych přirovnal k Valiant Hearts: The Great War. Jde o tu samotnou myšlenku na které hra stojí, než o co nejlepší herní provedení. A myšlenka je pro mě osobně u freeware her to důležitější.