Wallace & Gromit's Grand Adventures: Episode 2 - The Last Resort

Wallace & Gromit: The Last Resort

05.05.2009
04.11.2009
06.07.2010

Wallace a Gromit plánují, že si udělají výlet k moři, počasí je ale proti nim. Hustý déšť je odradí od cesty do Blackpoolu a navíc jim voda zatopí celý sklep. To by ale nebyl Wallace, kdyby zase nevymyslel něco šíleného - rozhodne se, že když nemůžou k moři, musí moře k nim. A tak začne shánět věci pro svoji vlastní pláž se vším, co k tomu patří.

Výsledek je překvapivě dobrý, až je Wallacovi líto nechat si pláž jen pro sebe, a tak ze svého domu udělá rekreační středisko a pozve k sobě všechny obyvatele městečka. Neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat a co se může pokazit, pokazí se. Wallace poznává, že zajistit spokojenost svých zákazníků nebude tak snadné, jak si představoval...

Druhý díl čtyřdílné adventurní série svým humorem a svojí jednoduchou a účelnou grafikou připomíná sérii Sam & Max.

Hlavne vďaka príbehu mi druhá epizóda W&G sadla o dosť viac než prvá. Príbeh je totiž pestrejší, v každej kapitole má hráč odlišný príbehový cieľ a dočkáme sa aj paródie/karikatúry (?) klasických detektívok ala Agatha Christie: izolovaná spoločnosť niekoľkých ľudí v jednom dome a hľadanie dôkazov, vedúcich k vinníkovi. To síce mohlo byť ešte prepracovanejšie, no i tak to poteší.

Čo sa týka samotného "adventúrčenia", hra je logická v mierne vedátorsky šialenom slova zmysle, nič náročné. Navyše vďaka faktu, že len minimum hry sa odohráva mimo domu hlavných hrdinov, hľadanie riešení je svižnejšie. Niektoré nápady sú navyše pomerne originálne a zábavné: napr. audiovizuálne pomôcky pre majorov príbeh o osamelom vojakovi.

Hráč si konečne zahrá poriadne za Gromita, ktorý je jednoznačne najsympatickejšiou postavou série. Tu je aj problém s inými postavami, tam kde majú pôsobiť ako karikatúra určitého anglického archetypu (policajt, vyslúžilý vojak, stará panna atď.), pôsobia svojou blbosťou niekedy až priveľmi iritujúco, najmä Miss Flitt.
Ťažisko humoru som teda videl skôr v príbehu a riešení hádanok/postupu hrou, než slovným prejavom jednotlivých postáv (I keď i tam sa našli svetlé momenty).

Pro: príbeh, "detektívna" pasáž, niektoré hádanky, Gromit (!!!)

Proti: iritujúce postavy, žiadne nové lokácie (nerátajúc prerobenú pivnicu)