Viscera Cleanup Detail

23.10.2015

Když běháte v nějaké akční hře a zabíjíte hordy nepřátel, napadlo vás někdy, kdo bude všechen ten nepořádek uklízet? Ve Viscera Cleanup Detail se ujmete role uklízeče, který má za úkol co nejlépe vyčistit prostory vesmírné stanice po různých sci-fi hororových událostech, v nichž se hrdina angažoval. Naštěstí byla hrozba vetřelců odvrácena a zbyl pouze velký nepořádek. Po místnostech tak najdete roztroušenou především krev, vnitřnosti, prázdné nábojnice, kusy těl nebohých pracovníků, mrtvé vetřelce apod. Vašimi hlavními nástroji budou mop, rukavice, automaty na spalování a výdej věcí, kyblík s vodou a ke zredukování velkého svinčíku může posloužit plazmový laser. Je dobré si při tom dávat pozor, abyste nezakopli o kýble s již krvavou vodou nebo neroznášeli pomocí špinavých podrážek krvavé stopy.

Úrovní je celkem 16 + kancelář, která slouží jako hlavní ústředí pro ukládání předmětů z úrovní a pro výdej hlášení ohledně hráčova výkonu v jednotlivých úrovních. Je možné je hrát také ve speedrun módu, kde máte na vyčištění časový limit. K dispozici je dále kooperativní multiplayer po síti (až pro 32 hráčů) i lokální split-screen. Nechybí ani editor úrovní. Hra běží na Unreal Engine 3. Před jejím dokončením vyšly vánoční a Shadow Warrior verze, které dostanete při zakoupení hry zdarma.

Komentář píšu po úplném vyčištění jedné a půl mapy, takže to můžete brát s rezervou, ale VCD je podle mě ten typ hry, u kterého je větší zábava se koukat, jak to hraje někdo jiný, než když to hraje člověk sám. Ta satisfakce z uklízení masakru je k nerozeznání od "oddly satisfying" Youtube kanálů věnovaných čištění koberců. U obojího je ale zábavnější se na to koukat, než to dělat. A to už vůbec nemluvím o tom, že videa z VCR jsou od lidí, kteří precizně speedrunují jednotlivé mapy a na rozdíl od vás neustále nenakopávají kýble plné krve na právě vytřenou podlahu.

Nápad uklízecí čety, která se věnuje místům, kde se to trochu vymklo z ruky, je parádní. Já sama, střílečky kde kosíte nepřátele po tuctech prostě nemusím, ale v téhle hře mi ty rozmašírovaná těla a jejich obsahy zas tak nějak nevadily. Vcelku prosté simulační hře to dodalo šmrnc, a zároveň s tím, co vytíráte galony krve narážíte i na poznámky zesnulých a získáváte obrázek o tom, co se v dané lokaci vlastně stalo. I samotná hra má lore, který se dá postupně odhalit a to je od uklízecí hry celkem překvapení.

Největší kámen úrazu pro mě ale bylo to, že je celá hra z prvního pohledu, a já dokázala hrát v kuse maximálně čtvrt hodiny než se mi začal zvedat kufr. S tím, že ty nejmenší mapy zaberou okolo hodiny a půl, se pro mě hra stala skoro nehratelnou. To ale nemůžu vyčítat vývojářům, to už tak prostě je. I tak bych ale řekla, že mapy jsou všechny až moc rozsáhlé. Lítat z jednoho konce na druhý s kýbly, bordelem a vším tím, co se musí spálit k peci, která je zase na druhé straně než stroj co plive kýbly, prostě nebaví. Mulťák pravděpodobně zabaví víc.

I když já si moc nezahraji, tak hra určitě plní to, co slibuje. Není to pro každého, ale to se nedá nikomu vyčítat. A pro ty, co tenhle typ hry baví, je těch map k uklízení (ať už originálních či custom) habaděj.