Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

URU: Ages Beyond Myst

11.11.2003
53
3 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

URU: Ages Beyond Myst je 3D adventura z pohledu první a třetí osoby. Jedná se o další díl ze série Myst, ve kterém se snažíte zjistit více informací o prastaré civilizaci D´ni, ke které se na přání Atrusovy dcery Yeeshy snažíte najít cestu. Hra začíná na nezmapovaném místě v poušti. Ke zdárnému konci vede cesta přes 7 světů a 5 věků (Relto, Teledahn, Gahreesen a další), které jsou spojovány sedmi magickými plátny se znakem dlaně. Pro přenos mezi světy slouží magické knihy. Oproti jiným adventurám zde není předem daný hrdina, ale hráč má možnost vytvořit si postavu podle vlastní fantazie (barva vlasů, kůže, oblečení) a v pozdější fázi hry ji dále vylepšovat.

Náplní samotné hry je řešení logických hádanek a pečlivé prohledávání okolí. Jednotlivé věky a potažmo světy jsou proměnlivého rázu, od pouště na začátku hry, přes visuté lávky, bujnou vegetaci, až po technologické laboratoře. Ve chvíli, kdy váš hrdina padne, neumírá, ale je přenesen do domovského věku Relto, odkud si dále musí nacházet cestu zpět k dalšímu postupu.

O hudební doprovod ke hře se postaral známý skladatel a bývalý člen skupiny Genesis Peter Gabriel.

Hra měla být doplněná o unikátní možnost multiplayerového režimu, kde měl ovšem každý mít k dispozici svůj vlastní svět a nebyl nucen k interakci s dalšími hráči. Nicméně tato multiplayerová část byla nejprve zpožděna a v roce 2004 dokonce zrušena. Již připravený obsah byl následně použit do dvou singleplayerových rozšíření, volně stažitelného Uru: To D'ni a placeného Uru: The Path of the Shell. Po mnoha peripetiích a několika pokusech byla původně plánovaná online část hry přivedena k životu až v rámci free-to-play titulu Myst Online.


Poslední diskuzní příspěvek

Poznámka k multilayeru: opět běží, tentokrát zase na serveru Cyanu, navíc zdarma. Tato verze má (oproti placenemu singlu z gogu) změněné intro, je možné hrát ve vyšších rozlišeních. Podle všeho má i více obsahu, soudě dle nainstalovaných souboru (paradoxně verze z gogu zabírá díky jeho souborum více místa).

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Série Myst by se z určitého aspektu dala přirovnat ke Star Wars a bratři Millerovi k Georgi Lucasovi. Lucas i Millerovi si vysnili svět(y), vydělali miliony, získali si srdce mnohých fanoušků, ale jejich samotné produkty mají do dobré filmařiny/skutečně kvalitních her trochu daleko. Pokud se však kormidla ujme někdo, kdo danému médiu skutečně rozumí, teprve pak se ukáže, jak velký potenciál daná frančíza má (a ano, mluvím o Impérium vrací úder a - pro mně i - Návratu Jediho, respektive o Myst III: Exile a Myst IV: Revelation.

A tak zatímco Presto Studios a poté Ubisoft zvedli laťku po stránce vizálu, hudbě i příběhu a jeho podání, Cyan roky kutili MMO adventure. Grafika? OK, nic extra, Real MYST se mi líbíl víc, s MIII a IV se to ale naprosto nedá srovnávat. Pohled z třetí osoby je neskutečně otravný (naštěstí se dá okamžitě přepnout do první osoby a otravuje pouze v cut scénách - kterých je minimum - nebo při znovunahrání hry/dokončení jednoho z hlavních segmentů. Při hraní jsem si často vzpomněl na Schizm II: Chameleon, který je vizuálně hodně podobný, včetně volného pohybu v první osobě a cutscén v pohledu třetí osoby.

Ukládání je dementní - vpodstatě jde o systém checkpointů, které zároveň existují přímo v samotném herním světě - každý age má v sobě ukrytých sedm otisků, které musíte najít a aktivovat. Pak se k danému místu můžete z Relta teleportovat. Teprve po aktivaci všech sedmi v daném age se zpřístupní cesta do "vnitřní svatyně". Opakujte čtyřikrát, a pak ještě čtyřikrát (slova moudrosti: co nebude vráceno, bude sebráno).

Hudba? Zazní málokdy a v porovnání s MIII a IV vychází jako hodně chudý příbuzný. A příběh? Stačí vám dva hologramové záznamy Yeeshy (dcera Atruse a Catherine, poprvé se objevila jako mimino ve trojce a ve čtyřce už trochu vyrostla - težko říct, kolik jí má být zde, protože má hodně malou postavu, ale dabérka byla starší) a nějaké ty psané deníky? Mně tedy ne...

Nakonec jsem si nechal ovládání, protože to je dost otřesné. Pokud se ještě pohybujete (držením šipky nebo myši), ještě by to ušlo, to samé běh (i když v jednom puzzlu nesmíte ani běhat, ani namočit světlušky - nechtějte po mně, abych to vysvětloval) ale jak dojde na skákání, to je peklo na kolečkách. To takhle zmáčknete mezerník, chvíli se nic neděje, pak se postava trochu vznese. Dá se skákat i za běhu pro překonání delších vzdáleností.

No a některé puzzly vyžadují předměty. Ale zapomeňte na nějaký inventář (tam máte deník a knihu do světa Relto), s čímkoli volným chcete manipulovat, musíte do toho strkat a kopat. Otřes. Aby toho nebylo málo, můžete sbírat i volné stránky, které obsahují kosmetické úpravy pro váš ostrov s chajdou (pořád Relto). Ty jsou všemožně schované, jednu z nich se mi nepodařlo (kvůli nablblému skákání) získat.

Nakonec jsem to (po prvotním odporu) hrál a dohrál snad jen proto, že prý Myst V: End of Ages na Uru příběhově navazuje...

Ještě si rozmyslím, jestli budu hrát datadisky... Multiplayer jsem nezkoušel.
+9