Real MYST

realMyst: Interactive 3D Edition

Cyan Worlds •  Noodlecake Studios (Android)
05.11.2000
14.06.2012
26.01.2017

Real Myst je již druhým remakem slavné adventury z prvního pohledu Myst, která vyšla roku 1993. Na rozdíl od svých předchůdců obsahuje realMyst od Cyan Worlds pohyb v reálném čase místo před-renderovaných scén použitých v původní verzi kvůli technickým limitům.

Logické úkoly a příběh byly téměř nedotčeny, s výjimkou pár menších změn a nového věku nazvaného "Rime", který obsahuje prodlouženou závěrečnou scénu. Menší změny jsou spíše kosmetického rázu - jde například o počasí (déšť, východ slunce a podobně), více realistické textury a několik malých úprav ve scenériích.

Myst není a nebyl adventura, jen nekonečná řada puzzlů bez jediné postavy, se kterou by se dalo mluvit. Plusem je, že to vypadá lépe než původní Myst, ale chcete-li adventuru z vlastního pohledu, sáhněte radši po Atlantis. Jedničce nebo dvojce.
--------
Od napsani vyse uvedeneho uplynulo pet a pul roku a ja konecne Real Myst dohral. Prstoze si stojim za vsim, co jsem uvedl, musim dodat nasledujici: ta hra ma krasny soundtrack. A hrala se mi daleko, daleko lepe, nez puvodni Myst. Nic proti skokovemu pohybu, to by byl ten nejmensi problem.

Popravde jsem dost trpel u nekterych puzzlu, predevsim u puzzlu v hodinove vezi (vstup do Mechanical age, hodne casu jsem ztratil i u hudebniho puzzlu a i lesni mesto bylo neskutecne utrpeni.

Zpusob podani pribehu (Myst ma pribeh) mi prilis nevyhovoval - hrac na nej narazi predevsim v knihach (prestoze prepsane texty nejsou nijak zvlast dlouhe, ve hra samotne se mi strasne spatne cetly) a dale pak v delsich monolozich otce a dvou synu, kterym kvuli neustalemu ruseni temer neni rozumet (doporucuji sluchatka, nebo jeste lepe transkripty). Na druhe strane je zajimave videt, jakym zpusobem si zde autori poradili, aby se vyhnuli roztahovani v nizkem rozliseni natoceneho videa a dodatecnemu snizeni jeho velikosti prostrednictvim interlacingu. Tim, ze video zabere jen maly vyrez knihy a jeho velikost se neda zvetsit, nemluve o pouziti predevsim detailu obliceju, se podarilo docilit prehravani bez technickych artefaktu (tedy krome toho praskani, sumeni atd., ale mam za to, ze se tim autori snazili docilit efektu, kdy pri predani prvni stranky je spojeni ostrova Myst se svetem knihy-vezeni velmi slabe a zlepsuje se postupne prinasenim stranek novych.

Jeste se musim vyjadrit k zakonceni hry - rozhodne necekejte nejake outro nebo tak neco, ani v puvodnim Mystu, ani v Real Mystu. Jelikoz jsem pokracovani jeste nehral, musim zatim jen verit tomu, ze vyresenim posledniho puzzlu v Rime worldu (ktery se otevre az po "dobrem konci" puvodni hry) se vam zobrazi scena z Rivenu.

Technicka poznamka na zaver: hral jsem GOG-verzi puvodniho Real Mystu, nikoli novejsi Real Myst: Masterpiece edition. Hra mi ze zacatku co chvili padala, nakonec pomohlo nastaveni spusteni v rezimu kompatibility s Windows XP service pack 3. Od te doby byla hra stabilni.

Kazdopadne jsem vdecny za funkci autosave. Dale je k dispozici pet slotu na ukladani, pokud jsou vsak plne, musite nejprve stary save smazat a pak teprve ulozit novou pozici.