@ugraugra (30.08.2018 14:47): Myslim, ze meli par svetu podle serveru (US, EMEA), meli ten nejlepsi mozny HW a pak to asi dal delili do tech shardu, nejspis uz behem roku. Vim ale, ze problem s prostorem mel resit prvni datadisk Ultima Online: The Second Age, ktery vysel ani ne rok po puvodni hre. Ja to zacal hrat nekdy v roce 2000, kdy uz bylo docela dost oficialnich i neoficialnich shardu, ty neoficialni pak meli tendence lagovat, protoze nebezely na tom uplne nejlepsim silene drahym zeleze.
@90210 (30.08.2018 14:42): Mě by zajímalo jak to tehdy fungovalo, když byl pouze jeden server a neexistovaly shardy. Těch připojených hráčů muselo být obrovské množství - jak to sakra zvládal hardware serveru? Jak co se týče výpočetního výkonu (tehdy ani na serverech asi nebyly žádné raketa procesory), tak rychlosti připojení k internetu?

Předpokládám, že to prostě brutálně lagovalo a ty shardy přišly hodně brzy.
@ugraugra (30.08.2018 14:07): Jasne, spis mi slo o to, ze uz tam byla zviratka v prirode zpet bez toho, ani by je furt nekdo zabijel, protoze abychom si dali veci do kontextu, prvni server byl brzo totalne preplnenej hraci, vsechny outdoor i indoor dungy byly plny lidi, to samy lesy, hraci vsechno hned zabili, takze musely vzniknout dalsi shardy, aby absorbovaly hrace a nebyl z toho masakr popisovanej ve videu, protoze pokud byly k dispozici prisery, tak nikdo neztracel cas zabijenim zvirat, pokud to tedy nekdo nelovil kvuli jidlu, coz byl normalni stav. Byly tam spojeny 2 problemy dohromady.
@90210 (30.08.2018 12:27): Zvířátka tam byla pořád, v tom videu jde o to, že jim trvalo dlouhou dobu než vytvořili fungující samoudržitelný ekosystém (tráva-králíček-vlk-hráč), který úspěšně otestovali inhouse, ale jakmile to pustili mezi hráče, tak ti se začali chovat jako superpredátoři a zabíjeli vše jen pro zábavu, takže ten ekosystém nefungoval. I když to zkoušeli nějak vyřešit, tak nakonec ten kód prostě zahodili, protože byl zbytečný.

Pro mě podstatnější info je, že výraz "shard", kterej se dnes hojně používá, vymysleli právě oni a pochází to z Ultimy 1 :)
@ugraugra (28.08.2018 17:12): Zajimavy. Kdyz jsem to hral ja uz na jednom z mnoha shardu, tak uz byla zviratka zpet v prirode. Dokonce jsem se jeden cas zivil jejich ochocovanim a prodaval jsem kone a lamy, trenoval jsem to nejdriv na veverkach, pumach apod.
pro mě prostě nej MMORPG, asi proto, že byla 1. (úspěšná)
A nej server? No zkoušel jsem DP2, Andarii, Endor a Midkemii. A nej asi Midke. Hlavně ta původní. Ale i ta současná není špatná (http://midkemiauo.cz/). ;-)
@Longin (23.11.2012 15:16): čus :DD mno s andarkou, je tam kolem cca tuším 50 hrajicích, lépe pochodíš na endoru.

@Artran (12.10.2012 15:45): rozhodně manawydan, ale tam to jde do sraček, GM se naprosto zbláznili vymysleli komplexní systém pravidel atd. že voe reálnější život je vážně lehčí, tam nejen že chcípneš hlady, ale i tvoje zvířata můžou hccípnout hlady, nebo na nemoc
,stejně jako ty dokonce si musíš stříhat i vlasy a každou chvíli sháníš novou zbroj, páč stará se ti rozbije, nulová hráčská komunita, právě z těchto důvodů a mnohem hlubších, když chceš třeba postavit si dům, můžeš, ale na to aby jsi ho zamkl, musíš půl dne shánět kováře(hráče kováře) XD, hraje tam pár lidí, teda jen adminy :D

Hrál jsem ještě jeden suprovej zahraniční a tam jsi prostě stavil hru odpýky, skoro prázdná mapa a technologicky jste se museli vůbec k civilizaci probojovat(s tím že ti furt hrozila možnost fullootu) přesně tohle teď vzniká i moderní grafice, systém levelů je stejný jmenuje se to Xsyon a je to téměř úplně zkopírovaná ulitma(to nej) + je to postaveno na principu "hráči sobě" což byli v UO vždy jen kvalitní rpshardy.
@konvice (02.10.2012 13:17): Ne, ne, to se nepočítá. Na image si zakládám - jakmile si nemůžu nastavit množství chloupků v nose a přebarvit brnění na cool růžovou, tak je to špatná hra....měním hodnocení na 0 :-D
Takže lidi kdyby jste někdo zatoužil testnout stařičkou ultimu, tak jsem na shardu Dark Paradise. Sháním schopného hraničáře a paladina do družiny.
@Kvasa (11.09.2012 23:13): RP eh...jako roleplay?
No stáhl jsem si z EA stránek poslední verzi UO a zkoušel ten tutorial v Andarii a nějak nevím no. Nejde mi o grafiku (náhodou tenhle izometrickej pohled mám rád a ten interface se mi líbí), ale spíš složitost, kterou bych se musel prokousávat.
Holt ty mmorpg asi nejsou moc pro mě, ale musím uznat, že UO jsem měl hrát místo Ragnaroku před 4 lety (u něho jsem vydržel asi 4 měsíce). Jestli je pravda, co jsem o tom četl, tak nabízí mnohem živoucí svět, zajimavější questy a PvP války než dnešní mmorpgéčka.
Navíc za týden už bych stejně neměl čas, abych to mohl hrát aktivně.
@Longin (11.09.2012 15:47): funguje to tak že je to free(na ofiku se pak platí poplatky) ale servery to modifikují, takže se pak připojuješ přímo k nim a nic neplatíš, adolfiku až se rozhodneš dej vědět připojil bych se k tobě, jestli by ti to nevadilo :))) at máš hned parťáka! :D
@Longin (11.09.2012 15:47): Andaria je RP server, DP ne, ale hraje tam víc lidí. Hru jako takovou musíš mít, buď ji koupíš(to už asi ani nejde) a nebo.... no šak víš:-)
Pak postupuj podle návodu zdeodkaz
Ale nejlíp uděláš, když se zeptáš přímo na serveru, pro který se rozhodneš.
nj koukám na českém shardu dark paradise online 50-100 hráčů, na cizích 100-200 hráčů...to je docela málo na ten svět, ne?
@Longin (10.09.2012 20:44): adolfiku, dá dokonce i v lepší grafice díky datáči UO kindom reborn, jinak existují možná ještě nějaké české rp shardy. Kelevar, Andaria, Moria, Manawydan, ale tam již bohužel neozkoušíš originální hru, ale její modifikace. Ofiky servery stále jedou.
Mam v planu zacit zase hrat, az pujdu za 45 let do duchodu. Snad do ty doby DP vydrzi.
@Marty McFly (01.04.2012 20:41): Asi ano, i když záleží, na jaké lidi v danou chvíli člověk narazí. Prostě tu atmosféru vytvářela hlavně ta komunita a parta přátel s kterou člověk hrál. Možná, že je to tam tak pořád.
Absolutne nedoporucuji shard dark paradise kvuli arogantnimu chovani game masteru, kteri si delaji po svem co chteji. Dokonce tam nechaji urazet i holku a dokonce ji tam nechteji nechat hrat kvuli ironicke poznamce. Opravdu pristup gm je tam dost zvlastni. Jak je tam videt, jedno gm se urazi a ostatni uz tupe stoji za nim a nekomunikuji, asi jim vadi ze je urazila (nevim tedy cim) holka. Po x letech co jsem tam hrala mi sebrali pristup na me acc, pak absolutni ignorace a zadne vysvetleni. Bohuzel, venovala jsem tomu opravdu spousty casu, k te hre si kazdy kdo ji zna vyvine urcity vztah, ma tam pratele atd. At si to pani GM na DP nechaji kdyz je to jejich svet!
krudd, 90210: Díky za info.

Ok, takže nejdříve vyzkouším DP. Mám chuť spíše než dlouhodoběji hrát zakusit atmosféru nejpodstatnější onlineovky vůbec. Zvláště když UVII je titul, který mě za poslední léta asi nejvíce zaujal - a předcházející i nedcházející přímé pokračování mě tak nezaujaly.

Jinak myslím, že pro ty, kteří hledají 2D mmorpg nenáročné na připojení je UO ideální volbou.
4Drolin - Celkem podstatnej rozdil mezi Kelevarem a DP byl (a predpokladam ze porad je), ze DP prinesla system povolani (valecnik, paladin, mag, ranger etc.) a na Kelu byl klasicky UO statovy system, kdy jsi mohl delat cos chtel.

Jinak ted jsem se dival a Kelevar ma plus minus porad ten puvodni pres 10 let starej web, DP ma sice taky hodne starej web, kterej jsem jeste zazil (predtim meli asi 2 verze), ale vypada rozhodne lip. Prekvapuje me, ze to jeste porad nekdo hraje, vzniklo prece tolik novych MMORPG.

BTW ted jsem se dival a docela frci Moria, hracu je tam skoro stejne jako na DP. Docela by me zajimalo, jestli za tech 8 let dali konecne dohromady poradnou Stredozem. I Endor ma vic hracu, nez Kelevar, na Kelevar bych se Droline asi vyflakl.
Drolin: Kdybych ještě hrál na Kelevaru, tak bych ti doporučil ten, tam je to totiž hodně o tom, co chytneš za lidi, protože je tam hodně sviní. Ale do začátku bych ti mohl pomoct, ještě tam pár kamarádů hraje, takže aby si se chytl dobrý guildy :) Ale pokud chceš jet sám od začátku, asi zkus to DP, tam hraje víc lidí a nemá tak špatnou pověst jako Kelevar, aspoň myslím :) Vše se mohlo za těch pár let změnit.
Drolin: To bych ti kecal, moc se v tom neorientuju, protože těch Ultim je poměrně dost. A hlavně si to každý shard dělal trochu po svém. Na Kelevaru jsem se dostal do dění, když už byl Lord Britih dávno pryč a dokonce už byl po smrti i jeho následník. Teď v kelevarské ultimě vládne zase někdo další. Nevím, jak to mají ostatní shardy, ale příjde mi, že většina veme základ Ultimy Online a pak to hodí do svýho kabátu. Většinou tam jsou ty základní města, ale i ty byly na Kelevaru modifikovaný spolu s pár hráčskými městy. Ale z tohohle pohledu kelevarský GM udělali docela dobrý svět s ohledem na reálie. Bojovali jsme proti nekromantům, apod. které v první fázi vymysleli v podstatě hráči sami. Což se mi na ultimě líbilo hodně, to že nebylo všechno pevně daný tak, jak je tomu v ostatních MMORPG...
Za me hralo na DP ve spicce cca 350 lidi, rychlostne to uz bylo absolutne neunosny, GM na cas dokonce zablokovali registraci novych hracu, coz melo dost neblahy nasledky na komunitu, a novy postavy nejdriv musely kutat v dole, coz jsem s jednou ze svych postav, kterou jsem si pozdeji vytvoril (craft), musel taky absolvovat. I kdyz cviceni miningu prislo vhod a kdyz jsem z nej udelal grandmastera minera, tak jsem presel na sekani dreva. Docela vymaz.:0)

Ta mesta v U7 vypadaj uplne jinak, Trinsic je jen takovy maly prditko na 4 obrazovky a svou luxusni dvoupatrovou najemni vilu v Britu bych asi taky hledal marne, kazdopadne hra je to lakava a nekdy se k ni urcite dostanu.
Koukám, že příběhové UO asi nenavazuje na "Age of Armageddon", nebo ano?
To já jsem byl vždycky zastánce Orderu :) I po smrti Lorda Britishe, nikde jsem neměl rád Blackthorna :P
Asi do toho fakt půjdu :)

Jojo, jak jsem psal, DP mělo 100 online hráčů odpoledne, pozdějc k večeru to může být ještě víc. A to už je celkem hratelnej počet. Chceš si to zkusit? :) Ale upozorňuju, že to může být dost navýkový, pokud tě baví MMORPG.
> Zahrajte si U7 :).

Jinak rozumím tomu dobře, že se UO ještě stále hraje ve větším počtu online uživatelů (na cz shardech)?
Tesne pred koncem myho hrani UO se jeste spustila beta shardu Moria, coz me hodne lakalo a asi posledni mesic nebo dva jsem byl tam. Bohuzel me to ale zklamalo, protoze ten novej rucne delanej svet byl dost chudej a pro myho rangera tamera to bylo neunosny, protoze tam nebyl zadnej shrink, takze jsem si nemohl zvirata skladovat a otevrit si kseft, coz pri mym tehdy uz hodne pomalym modemu byla jedina unosna moznost hrani, nejaky PvP absolutne neprichazelo v uvahu a do PvM jsem kvuli lagum uz taky moc nechodil.

Docela rad bych se do Britannie na chvilku vratil, vzal si nejakou postavicku a jen si prochazel svet a vzpominal, ale nesmely by tam byt zadny lidi.:0)
Když nad tím tak přemýšlím, tak jsem hrál taky nějak v té době. Vyzkoušel jsem těch serverů několik, ale v paměti mi uvízly jen Dark Paradise a DP2. Parádní zážitky.
4krudd - To se da docela dobre vystopovat (jak jsem ted udelal), zacal jsem hrat skoro okamzite pote, jak se ve Score objevil clanek o free shardech. To Score vyslo v roce 2001. Hral jsem cca 2 roky (spis necely), takze zhruba 2001-2003, tj. hodne davno. To jsem jeste chodil na gympl...
90210: V dobe, kdy jsem hral, cca 2004 - 2007 byvalo odpoledne online rekl bych kolem 100 lidi. Ted koukam, za na Kelevaru je kolem 50 a na DP dvojnasobek. Stejne je zajimavy, jak se tak stary MMORPG drzi. Ultima mela vzdycky takovy to svoje kouzlo. Jak dlouho si to hral?
4krudd - Ja jsem nejdriv zkusil Kelevar, ale hned jsem se presunul na DP. Kel uz tehdy stagnoval a DP se rozjizdelo hodne zajimave.
90210: Mas pravdu, ze Kelevar vzdycky pritahoval podezrele existence, ktere spis skodili a otravovali hru ostatnim, O to vic tam museli byt ti ostatni, kdo se to snazili zachranovat. Na DP jsem odehral jen par hodin, protoze jsem mel kamarady prave na Kelevaru. Ale troufam si rict, ze i na Kelevaru se vzdycky nasla parta dobrych hracu, i kdyz obecne Kelevar provazelo par kauz.

Naopak si myslim, ze tohle by mohl byt prave ten Pooky, ktereho jsem znal. Bohuzel u sebe nema zadne dalsi udaje, takze to nemuzu potvrdit. Mu zkusim napsat :)
4krudd - Tenhle Pooky asi bude trochu jinej Pooky, ledaze by na Kelu hral, kdyz mu bylo 8 let. Zacal jsem hrat na DP v dobe, kdy tam bylo ve spicce 100 lidi. Kelevar uz tehdy nemel moc dobrou povest.
Tak u tehle hry jsem stravil opravdu hodne hodin a poznal plno dobrych lidi, se kterymi chodim na pivo porad :) Tak se priznejte, hral tu nekdo na Kelevaru? Vsadim se, ze i kolegu Pookyho dole znam :P
programos: Povedený komentář. Snad jediná onlinovka kterou bych někdy chtěl vyzkoušet. Oživení série se asi nechystá, že? (před pár lety jsem viděl trailer, prezentující UO v o něco modernější grafice)
90210: Máš strašně chaotické a špatně čtivé komentáře. Hlavně na tom dělá to, že nepíšeš na začátku věty nebo u nějakých názvů velká písmena(a naopak někde necháš velká písmena , např. "TOHLE"), to je vyloženě děs, a taky dělit text na odstavce by neuškodilo.

Očekávám, že se zas někdo na mě pustí se slovy "se koukni na svoje komentáře", ale já budu nepochopitelně kroutit očima, protože slohovou a stylistickou stránku mám ve většině případech bez chybnou a to, že se někdy u mě vyskytne pravopisná hrubka dělá to, že ještě nemám určitý počet zkušeností jako někteří "kmeti".