UEFA Euro 96 England

Euro 96

1995
1996

Ve hře Euro 96 si vyberete jednoho z účastníků turnaje a pokusíte se s ním dostat až na samotný vrchol, tedy celý evropský šampionát vyhrát. Můžete si zvolit kteroukoliv ze šestnácti reprezentací, které se na závěrečný turnaj probojovaly. Můžete hrát i s kamarádem na jednom počítači. Před samotným turnajem ještě není na škodu projít další herní módy: přátelský zápas, penaltový rozstřel a tréninkový zápas, kdy hrajete s celým vaším týmem jeden poločas proti osamocenému gólmanovi soupeře.

Ovládání je jednoduché, nastavíte čtyři klávesy pro pohyb a zbylé dvě pro přihrávku a střelu. Potěší i poměrně přesné soupisky všech týmů k datu vydání hry i oficiální rozhodčí. Lze nastavit délku poločasu, způsob prodloužení, intenzitu větru. Všemi zápasy vás bude doprovázet dlouholetý sportovní komentátor BBC Barry Davies. Hra běží na enginu dříve vydané hry Actua Soccer.

Spolecne s FIFA International Soccer muj uplne prvni fotbalek na PC. Ukolem bylo vyhrat evropsky sampionat. Za tymy urovne Nemecka, Italie, Anglie, Spanelska nebo Danska neslo o nic pretezkeho. Ale za Cechy jsem se nejdale dostal do ctvrtfinale a musel jsem si do zakladni skupiny nalosovat Turecko a Svycarsko. Hra byla i na tehdejsi dobu jednoznacne arkadova. Golmani chytali vylozene sance v podobe strel do sibenic, naopak opakovane pousteli propagacni strely zdalky, pripadne z nulovych uhlu. Nebyl problem dohrat zapas se dvema, tremi vyloucenymi a stejne vyhrat. Hra nebyla na svoji dobu spatna, ale po case se dostavit stereotyp. Potesili pomerne presne soupisky tehdejsich tymu a licencovani rozhodci. Naopak chybela moznost zahrat kvalifikaci od zacatku. Hraje se na cisty cas, cili hra konci, kdyz casomira ohlasi presne 45' a 90', tudiz neexistuje nastaveny cas.

Pro: turnaj s realnymi soupiskami, licencovani sudi, moznost znovunalosovat skupiny

Proti: silena arkada, chybi moznost hrat kvalifikaci, cesky tym je neskutecne podhodnoceny, po case stereotyp a nuda

UEFA EURO 96 England bola moja prvá futbalová hra ktorú som kedy hral. Na svoju dobu išlo naozaj o takú malú revolúciu, keďže EURO v tej dobe zúrilo takmer všade a my sme mali konečne možnosť si tento šampionát na vlastnej koži vyskúšať. Je vidieť, že hra si požičala veľa z Actua Soccer a tak jej náročnosť stúpla naozaj vysoko aj najmä vďaka tomu, že Actua Soccer sa na simuláciu priveľmi nehral. Komentár k hre bol naozaj famózny a hru som si v tej dobe naozaj užil. Užil som si aj skutočné mená hráčov, z ktorých sa mi niektoré zaryli hlboko do pamäte. Dokonca ju mám doteraz odloženú a raz si ju určite opäť zahrám. Ešte jedno mínus čo by som tejto hre dal, je jej OBROVSKÝ manuál, ktorý sa nezmestil do CD bookletu a vďaka tomu sa mi jeho zadná stránka dotrhala.

Pro: Grafika, súpisky, EURO 96, nostalgia

Proti: hrubý manuál, slabé a chudobné balenie hry, jemná kópia Actua Soccer-u