Treasure Island Dizzy

Dizzy 2

1988
15.12.2004

freeware

Treasure Island Dizzy označovaný také jako Dizzy 2 vyšel zprvu jen pro konzole v říjnu 1987, ale po neuvěřitelných 17 letech jej Codemasters vydali i pro PC jako freeware. S portováním hry se samozřejmě čas neztrácel, hra má integrovaný emulátor na Commodore 64 a tak si tuto mnohaletou nostalgii mohou hráči dopřát i dnes. Pokud se divíte, proč na PC nebyla "přenesena" verze z Atari nebo Amigy, když ta z Commodore 64 má horší grafiku, tak je to proto, že C64 umožňuje hru ukládat.

Ke hře - ovládáte vajíčko, putujete po neznámém magickém ostrově, sbíráte zlaté penízky, nalézáte vzkazy a snažíte se zabránit zlým pirátům v podmanění ostrova, abyste mohli nakonec v klidu odcestovat zpět za svoji rodinou.

• Spectrum 80
Druhé Dizzyho dobrodružství je již znatelně propracovanější. Během putování po ostrově pokladů může hlavní hrdina nést až tři předměty najednou. Vypadá to jako málo, ale oproti jednomu jde o podstatné zlepšení. Inventář funguje na principu "první dovnitř, první ven", na což je třeba si zvyknout. Kromě sbírání a používaní předmětů je nutné nasbírat i potřebný počet mincí na zaplacení cesty z ostrova. Obtížnost je nižší než u jedničky, ale to je vykompenzováno pouhým jediným životem. Hru je tedy nutné projít na jeden pokus. Naštěstí je pohyb po obrazovkách jednodušší, ve hře je přítomno méně obtížných pasáží i méně nebezpečí, která je nutno neutralizovat specifickým předmětem. Naopak hledání mincí je obtížné a zabere delší dobu. Některé mince nejsou vidět a jejich nalezení je často o tipování. Osobně jsem měl největší potíže s padajícími klecemi, které nejsou na obrazovce vidět, ale znamenají také konec hry. Texty roztroušené po celé hře umí šikovně napovědět, co dělat dále nebo jsou to reklamy na další produkty od Codemasters.

Překvapila a potěšila mě existence české verze pro ZX Spectrum. Vše fungovalo bez problémů a překlad není zavádějící. Verze pro jiné platformy jsem tentokrát nezkoušel, ale PC vydání je jen Commodore 64 verze zabalená s emulátorem. Verze pro Spectrum má mírně vylepšenou grafiku. Pro mě jde o třetí dohranou Dizzyovku v posledních cca 2 letech a stále se dost bavím. Hratelnost je povedená a díky specifickému pohybu vajíčka i dost unikátní. Tento díl vyžaduje větší trpělivost než ostatní, ale přesto jsem si ho užil a už se těším na pokračování série.