Transformers: War for Cybertron

22.06.2010

Transformers: War for Cybertron je akční hra z pohledu třetí osoby a zároveň pokračování série. Hra oproti svým předchůdcům již nečerpá z filmové série od režiséra Michaela Baye. Ve hře žijí roboti na vlastní planetě zvané Cybertron, na které válčí Autoboti s Decepticony. Setkáte se s charaktery, které převážně pocházejí z první generace robotů Transformers, což jsou například Megatron, Optimus nebo Ratchet.

Samotný příběh hry se točí převážně kolem Megatrona a jeho cesty k moci a poté její zneužívání. V kampani budete mít možnost hrát jak za Autoboty, tak za Decepticony. Obě tyto kampaně mají samozřejmě svůj děj a vlastní události. Autoři hry je vytvořili tak, aby si hráč mohl u obou myslet, že hraje za stranu "dobráků".

Před samotnými misemi si budete vždy moci vybrat jednoho ze tří robotů, se kterým misi následně projdete. Výběr je samozřejmě takový, aby pasoval jak příběhově, tak i potřebnými schopnostmi robota. Mise budou probíhat jak na zemi, tak i ve vzduchu, v některých misích tedy budete hrát za létajícího robota a v některých za autobota.

Nemam sajn, jediny, co jsem se zatim dozvedel, je to, ze to s filmy nema vubec nic spolecnyho.

Herní výzva 2018 - Kategorie č. 1 - Tehdy to začalo (Hardcore)

Hra Transformers: War for Cybertron byla pro mě velice příjemným překvapením v rámci Herní výzvy. Vyšla v červnu roku 2010, když jsem se připojil na Databázi, i když tehdy zcela bez aktivity. Nic jsem od této akce z třetí osoby nečekal, a o to víc jsem byl potěšen, jaký zábavný titul autoři z High Moon Studios připravili.

Hra staví zejména na oblíbených Transformerech. Tentokrát ale nejde o hru podle filmu, ale o samostatně stojící příběh. Ve hře si zahrajete kampaň za Autoboty i Deceptikony, každá po šesti úrovních. Zastoupeny jsou všechny známé postavy, takže zejména fanoušek transformujících se golemů si přijde na své.

Hra je navenek typickou moderní akcí z pohledu třetí osoby, s lineárním průběhem, částečnou možností regenerace zdraví, výraznými barevnými značkami upozorňujícími na to, kudy se dát nebo co provést. Klasickým problémem moderních her (či konzolových portů?) je nemožnost konfigurace ovládání. Takže v tomto směru nic převratného a hráč klasického střihu si může odzívnout.

Ale to, na čem hra staví, je perfektně vybudovaná atmosféra. Produkční hodnoty jsou na velice solidní úrovni, počínaje videosekvencemi, plnohodnotným dabingem nejspíše i včetně známých herců, a grafickým zpracováním. Levely věrně zobrazují apokalyptický svět ocelových monster, boji zpustošené lokace i monstrózní stavby a sochy transformeřích vůdců.

Na počátku každé mise si můžete zvolit jednu ze tří postav podle vaší libosti, které plní úkoly dané příběhem. Spolu s vámi zvoleným charakterem vás doprovází další dva mechaničtí soudruzi ve zbrani. Ti bojují na vaší straně a mnohde dokážou notně pomoci v zapelitých situacích, nebo alespoň odvedou pozornost, což se hodí při soubojích s bossy, které vás čekají na závěr každého levelu.

Na začátku mapy disponujete pouze jednou zbraní, ale postupně se dají najít další zbraňové kousky, ať již blastery nebo různé typy kulometů, takže si užijete svého bojového stylu. I když se při boji doplňuje samostatně zdraví, je zde tato funkce omezena na jeden dílek, tudíž zemřít lze relativně snadno. Zdraví doplňujete sebráním léčívé kostky, které se obvykle nacházejí v boxech po úrovni.

Během hry můžete plynule přecházet morfováním v podobu vozidla, které je vybaveno poněkud silnější zbraní, čehož lze využívat při postřelování vzdálenějších cílů nebo bossů. V některých úsecích jsem měl trochu problém s municí, které byl relativní nedostatek. Je třeba občas prozkoumat lokaci a nehnat se slepě za cílem mise.

Vaše úkoly spočívají obvykle v nutnosti likvidace důležitých cílů, občas bráníme určitá místa před invazí, často za použití kulometů nebo kanónů, což likvidaci nepřátel dodává ten správný říz, akce rychle odsýpá bez zdržování. V některých misích také poletujeme v podobě letadla. Ukládání je vyřešeno formou checkpointů, které jsou voleny citlivě a nehrozí dlouhé opakování v případě problémů.

Na konci každé epizody vás čeká hektičtější úsek, kdy likvidujeme minibossy a každá kampaň končí monstrózním soubojem s finálním záporákem. Zejména likvidace finálního Deceptikona mi dala zabrat a děkuji synkovi za morální podporu a rady při boji, než jsem přišel, jak na něj. Obtížnost je jinak férová a užije si každý akčně zaměřený hráč. Co mě občas v boji zdržovalo, je občasná špatná reakce na akční tlačítko, zejména pokud jsem rychle potřeboval zasednout za ochranný kanón.

Pro ty, kdo mají rádi Transformers postavy, filmy či komiksy, je War for Cybertron jasnou volbou. Hra přináší profesionálně zpracovaný nový příběh z tohoto universa a ačkoliv se nejedná o převratný titul, dostanete solidní porci akce s kovovými monstry. Fanoušek Transformerů si může k mému hodnocení přidat klidně i 10% navíc.

Pro: Atmosféra. Masivní souboje. Rychlý spád. Prezentace. Masivní bitvy.

Proti: Linearita. Místy nedostatek munice. Nemožnost konfigurace ovládání. Někdy horší reakce na akční klávesu.

Jako film Transforměři měli jednu obrovskou chybu. Zemi a lidi, kdy atmosféru zabily mladistvé románky, americký patos a celkové vyznění lidstva. Přitom když se vydáme na planetu plnou Transformerů, kde zuří občanská válka, tak se hned příběh stane stravitelnější oproti filmům.

Možnost si projít konflikt za obě strany, jak za Deceptikoni, tak Autoboty. Začátek v roli těch zlých, vedeným mocichtivým Megatronem, který za každou cenu, nehledě na ztráty a dopady jeho činů, prahne po moci a ovládnutí Cybertronu. Svými činy mu to hráč umožní, aby v druhé části hry řešil a zachraňoval, co v první zničil. Přes to si hráč uvědomí, jak velcí jsou bastardi právě znímění Deceptikoni, teprve až v kůži Autobotů. Příběh tedy není rozhodně špatný.

Výběr Transformerů před misí, je taky fajn věc, jejich osobnosti, zvláštně pak vtipní hláškaři nemají chybu. Boj probíhá buďto v robotí formě, kdy lze využít jak zbraní na blízko, tak převážně je orientován na rozličné typy na dálku(útočné pušky, brokovnice, raketomety, granátomety atd...) Forma vozidel či letounů, má k dispozici jednu hlavní zbraň vždy podle typu vozidla, a spíše se využívá v přesunech na větší vzdálenosti či útěky před zkázou. Zajímavou kategorií jsou souboje s bossy, kdy speciálně ti nějvětší připomínají obrovské titány.

Prostředí dokáže vykouzlit solidní scenérie, jako pochmurné věžení, zničené orbitální stanice, válkou zasažené město atd... To vše v pěkné a stylové grafice. Hudební stránka hry zaslouží velkou pochvalu. Dabing je výborný, kdy jednotlivé charaktery vytváří opravdu zajímavé osobnosti, hudba je správně atmosférická, a nekazí dojem ze hry.

Přesto že nejsem fandou Transformerů, tak tahle hra mě opravdu bavila, a užil jsem si jí více než filmové zpracování. Je škoda že takto kvalitní hra celkem zapadla.

Pro: Cybertron, atmosféra, bossové, dabing, hudba, hratelnost, prostředí, zábavnost

Proti: Nemožnost hrát za nějakého toho většího Transformera