@SilentWolf (08.04.2013 20:28): Ja lodstvo vobec nepouzivam, lebo na to nie su nikdy prachy v prvych fazach hry.... takze v tomto ohlade to neviem porovnat S2-RoS-FoS... ale hlavne je nemat prilis velke vojsko a navyse dlho udrziavat vysoke dane. V urcitej faze hry som vzdy balansoval medzi nulovym income a dostatocnou armadou n aprezitie ale po nejakom progresse sa to vzdy zlomi a zacnem sa topit v peniazoch.

Osobne ale odporucam akukolvek kampan hrat s 12-turns-per-year MODom resp. extended years MODom.... hra je tak ovela lepsia nez nuteny rush pri standardnom nastaveni. to je ale problem vsetkych TW snad s vynimkou ROME kde bolo turnov dost vela. Ako stihnut sa to da ale treba sa stale hnat dopredu, ziadne prestavky a "Turtlovanie" rise nehrozi co mna moc nebavi. radsej mam dostatok casu na kludne upgradovanie zazemia a premyslenu pomalu expanziu bez nutnosti rushovat z dovodu kratkosti casu.
Píšu ohledně fall of the samurai...

Hmm dělá mi problém ekonomika, asi budu muset pár tahů jen odklikávat. Tady už nefunguje to posílání lodí asi :( Jsem byl zvyklý co nejdřív obchodní přístav, obchodní lodě a už to sypalo, za pár tahů 7 000 minimálně, a to jsem to hrál jen jednou!!! Praticky na všechny tyhle moje "způsoby" jsem přišel napoprvé. Když jsem klasiku (S2) hrál teď znovu a dělal to podobně šlo to opět hladce... ale ve Fall of the Samurai jsem opravdu mírně zaseklý.. no snad se otrkám..Uplynulo už asi 15 kol a mám dobyto jedno město..
@Say (08.04.2013 13:53): No vidiš to. Ja jsem si řikal proč to načítání trvá tak dlouho tak jsem to zkusil pod DX 9 a asi o 20 vteřin je náhle rychlejší. :) I tak jsou hrozně dlouhý, ale tady jsem se s tím nějak smířil :D.
@FildasCZ (08.04.2013 12:21): Jo tak hrát na notesu, to je vždy trochu risk. Crysis Warhead jsem tam odehrál na střední a DOOM3 mám nehratelný, stejně tak Two Worlds 1 no, stane se. Podle videí má ale Shogun 2 fakt skvělou grafiku, co náročná při tom počtu objektů prostě bude.

@Dubik (08.04.2013 09:42): Až na výjimky ty 4 jádra Intel (AMD ekvivalent tak 8 jader s o 40% vyšší frekvencí) fakt nejsou nezbytné, většina her i na dvou běží podobně jako i5 či obstojně pořád kolem 40fps.
Co se týká té inteligence, jde mi o ty bitvy, kde se nelogicky kříží přes sebe, vybírají si nesmyslné cesty, při průchodu branami zůstávají stát hned za ní, takže další se šprajcnou a hromady dalších vad typických pro strategie, ale i ostatní žánry. To mi opravdu vadí, od dob Age of Empires se nezlepšilo snad vůbec nic v tomto směru.
@Dubik (08.04.2013 12:31): Ja hrál hlavně multák a nebo coop s kamosem s clanu...Dela, kdyz jim das rozkaz at strili jinam, ci je posunes na lepsi pozici tak bud utecou vojaci a nebo proste stoji udela,nebo nabyjou a nic..Tohle me hodne stvalo jsem treba v jedne bitve natocil delo na jizdu ktera jela proti me a zapnul srapnely a delo se seklo a vubec se neotocilo a strilelo, ale nic z nej nevyletelo .
@FildasCZ (08.04.2013 12:21): Mulťák jsem osobně moc teda nehrál, ale s dělama jsem problém nezpozoroval. Možná protože je moc nepoužívám. Jinak já to mám naopak. Crysis se mě trhá na minimum :D 15,20 fps tudíž nehratelné :D.
@Dubik (07.04.2013 22:22): No ja to hraju na notasu, kde rozjedu crysis na stredni a tady mam na low 40 fps zalezi podle armady a pak pri boji tak 15-20 fps ..v kampani, jak se stanete shogunem tak v tom hradu mam 5 fps..

jako na pc je to asi dobre optimalizovany, ale na notasu je to dost spatny..

Jinak, me asi nejvic stve, kdyz se vam zaseknou delo :) coz je skoro kazda bitva, pokad s nima manevrujete...
V multaku nekdy jednotky nechtej poslouchat, to mam nervy, ze bych to rostriskal.
Mám takový tušení,že technologickej pokrok nás ještě čeká v Rome II. Tam bych řekl, že už bude 4jádro potřeba. Každopádně uvidíme. Ohedně AI v nějakej zásadní posun nevěřím, no uvidíme. V kampani se chová dle mě dobře. Horší je to v bitvách.
@Dubik (07.04.2013 22:22): Tak to mě potěšilo, ani s tím procesorem to nebude tak horké, jak jsem čekal. I když už by mohli s tou umělou inteligencí někam pohnout pořádně dál, na co pak ty 4 jádra a víc jsou. U Total War se navíc nelze vymlouvat na současnou generaci konzolí, když je to jen na PC.
Taky ty knihy sbírám a nedokážu je mít půjčené. Teď co bych mohl vrazit do origa Shoguna vrazím do Amberu od Rogera Zelazneho :P Jinak zaklínač vyšel znovu ne ? http://www.fantasyshop.cz/zbozi/zaklinac-1-7-komplet žádných 5 000 ;) I když s těmihle cenami mám svou zkušenost, druhý díl temné věže jednu dobu nešel nikde sehnat a vyšel mě na litr.. A to jsem to měl přečtené jako pdf.. jen jsem to prostě musel mít :)

A ke hře.. je to skvělé, jen trochu zmatek a z malého písma a jednotvárného UI (takový starý papír asi, nebo co to má znázorňovat, vše hnědé..) mě už bolí oči :D Ale jinak je to legrace.. ta krev stříká vtipně :D Jen si zvynout na vše nové.. třeba jsem si všiml že tam podle všeho už nejsou farmy, ale zase nespokojenost u modernizace a takové faktory..
@FildasCZ (07.04.2013 17:28): Nojo to znám, jen já čtu trochu jinou literaturu, publikace od futurologa Alvina Tofflera. Elektronicky nic, nové výtisky nic, po antikvaritátech nic, v knihovnách nemají skoro nic a když něco, tak jen jeden výtisk.

Ať nejsem úplně OT, sérii TW jsem si hrozně oblíbil, hraju teď poprvé Rome. Tak doufám, že mi i Shogun 2 pojede nějak na i3 a GTX560, možná procesor byl bych ochotný vyměnit za i5.
@SilentWolf (07.04.2013 11:16): Určitě to bude warez verzí, pač mě osobně jede shogun II naprosto bez problémů, žádný pády a super optimalizace. Co si pamatuju ETW když vyšel, tak to bylo zabugovaný a vyšla řada patchů, tím jak přešli na novej engine. Teď už je to po všech těch hrách a datadiscích naprosto zoptimalizovaný. Každopádně nejlepší díl ze serie z mých pocitů bych řekl. Znovu opakuji že Rome jsem nehrál.
@KRoman47 (07.04.2013 14:04): Ano, to ano, jenže s tím vypujčením je to bída, já scháním zaklínače všechny díly a v pevné vazbě jsem nasel jen jeden shop, na netu a tam staly 5000kc.A na aukru to bylo mnohem drazsi..I kdyz nasel jsem tam takovy tri salaty no..,ale stejnak tomu mohli chybet stranky..
V knihovne, zas nemaj vsechny díly na puceni a zase ty shity, nikoliv pevna vazba ..Je to bída u nás no :/
Ta eleketronická podoba je sice fajn, kdyz clovek nema sanci to najit jinym zpusobem, ale taky jsem vše nenašel větčinou to byla jen ukázka a nebo tomu chyběli stránky i kdyz to byl warez..
Krom toho zaklínače chci všechny díly warcraftu a wow, jenže u nás vše nevyšlo a když něco vyšlo , tak to bylo hned pryč :/, co se tyce knihkupectví a na víc tam byla taková nána, která věděla, že si tam chodím kupovat knihy a řek jsem ji několikrát at mi dá vědět až zas něco příjde dal jsem číslo,email a nikdy se neozvala..Ani ten mladej kluk, co cetl warcraft ..

Vždy to bylo tak, že mi řekli, že za 14 dní at příjdu přišel jsem a bud řekli, že nic nepřišlo a nebo se to hned prodalo..
@FildasCZ (07.04.2013 13:40): No ještě že jsou tu knihovny, kde se dá spousta věcí půjčit, antikvariáty a případně pro oživení si obsahu elektronické zálohy s OCR, takže se v tom i rychle hledá. Mít dnes nějaké Harry Pottery po pětistovce doma v knihovně je skoro rozežranost.
Ach, opravdu.. provider mě asi zabije (já totiž ze vzteku smazal :D stáhl klasického, a dnes v noci zas ten FOTS ).. zítra asi vynechám přednášky a budu to doma hrát :D Funguje, zatím.. a i kdyby to občas padalo, ukládá se to každý tah, což je fajn.. Pro moralisty, jsem bohužel(i když ani ne bohužel.. xD ) člověk co jakoukoliv zlatku vrazí do knih a hru koupí jen opravdu zřídka. Proto pak musím řešit takové prolémy... xD
No, mám warez :D možná to bude tím.. ono hodně lidí na netu píše že to padá, kdyby bylo 100% jisté že origo to dělat nebude tak do toho možná i jdu.. někdy. Předtím rokem jsem se obracel naruby při představě pušek apod.. a dneska mě to tak láká :D podmanit si samuraje střelným prachem :D

edit: a crack to myslím shazuje po 4 tahu, mě to spadlo před jakoukoliv bitvou.. i stránkovací soubor systému jsem zvyšoval a nic,,
Mě nejvíc se*e to, že neexistuje non-steam verze. A to mám dokonce klíč, který pravděpodobně nevyužiju.
Akorát si nedokážu představit hrát za Date třeba, první co udělám je 40 lodí a pošlu je do těch 4 okolních tras. Date tam pokud vím mají jen jednu, a na dálku je to takové dost rizikové.. takhle si do 2tahů obnovím zničenou flotilu, ale prostě je to základ mé ekonomiky.. Ale nevím no, možná bych to za ně zkusil.. mě tak štve že mi nejde fall of the samurai, teď se malinko dostavuje stereotyp v kampani.. ať už je tu ten Rome 2
@SilentWolf (06.04.2013 21:22): Misionari-vzbura > bug to nie je, to je prave pointa, ako su v Medievaloch knazi/imamovia ktori konvertuju na opacne nabozensto a tym zvysuju nespokojnost.... proste ekvivalent starej dobrej nabozenskej vojny z Medievalov. O to prave ide, obsadzovat uzemia bez zhorsenej reputacie.

ad farmy - no hej to je dost krute obmedzenie, musis si dobre rozmysliet kde si upgradnes hrady, holt strategicky si musis zvolit, ktore mesta sa ti oplatia premenit na velkovyrobne vojsk a ktore naopak ziadny upgrade nedostanu. V kazdom pripade ak expandujes a dobijas uzemia treba mat aspon +3 +4 food production, lebo sa ti moze lahko stat ze obsadis nejaku velku pevnost s nevybudovanou farmou a hned mas -2 -3 food a mas velky problem. Ale ja to beriem ako proste strategicky prvok, nuti to hraca viac premyslat a hoci je to dost narocna featura v podstate je dobra :-).
Znovu jsem oprášil svou badass taktiku... spojenec.. 8 měst, postupně v nich podněcují vzpouru misionáři (stále nechápu jestli to není bug, protože vztahy tyto akce nenarušují) část armády se stane fanatiky, dobydou město spojence, provincie se stane neutrální a já si ji převezmu buď armádou nebo odkoupím mecukem.. Spojenec má už jen 3 města a stále jsme kamarádi :D a kdyby se mi nezasekl agent s jeho armádou u jeho města.. xD Takhle se z té oblasti stal jakýsi mrtvý bod s kterým nejde udělat nic jiného než to dobýt, agentem vlézt do města a pak se snad ta vzbouřenecká armáda bude dát napadnout :D momentálně je to tam vtipné.. no a to mi brání dalšímu postupu ale whatever... dodělám ten strom vývojový, upgrady apod.. nechci ať po mě jde šogunát :D

Strašně mě ale žere ten systém farm,, otravuje to :D
Mna Fall of the Samurai velmi prijemne prekvapil, pristupoval som k tomu s nedoverou a dost negativne naladeny ale prave naopak - gameplay bol skvely a tato kampan ma velmi bavila. Ako najhorsia mi prisla prave potencialne velmi zaujimava Rise of the samurai kampan, paradox zivota.
Mě Fall of the samurai nejde, tak jsem se musel vrátit k tomuto.. :'( Jsem dostal chuť na něco co jsem před rokem odsuzoval :D pušky!!! :D Ale tak ok, dvojka bude muset stačit.. a vůbec, už mám děla a bitvy vyhrávám.. konečně.. já jsem si neuvědomil že ty první jednotky jsou opravdu na nic.. teď už to jde daleko líp..
@Dubik (06.04.2013 15:10): To mas pravdu hazelo me to porad mezi nejlepsi hrace, co me kolikrat rozsekali bez vetsich ztrat ..Stacilo, ze meli treba jednotky vetsi dostrel a uz jsem prohral. ten balanc je tma tragicky to mas pravdu ;)

proto jsem vytvarel hry a daval si podle hvezdicek sobe rovny : D

na jednu stranu je to fajn, ale stacilo by, kdyby se jim automaticky zvysovali staty a ne ze ty si jim navolis, co je treba :/ ...Pamatuju, ze jsem jednou proti elitnumu hraci s elitnima konakama nasadil jedny elitni kopiniky a 1 ma jednotka vs 5 jeho a nemel sanci..

ETW, je problem, ze to hraje malo lidi a to dela nejsou tak ucinné jako v napoleonovi..
A taky, kdyz jsem hrali s kamosema, tak me to vzdy hodili chybu s routerem.. Nikdy na to nevysel opravny patch .. Podle navodu by mi musel spravce site zmenit ip adresu ..Vzdy kdyz jsem s nekym hral tak to bud neslo me nebo jemu

Kolikrat jsem cekal i hodinu na lidi a kdyz to padlo jednomu tak vsem,..
@FildasCZ (06.04.2013 14:35): Popravdě mě na mulťáku tady se.e , že lidi co hru hrají dlouho nebo pořád mají odemčený vylepšení a bonusy což začátečníky dost znevýhodní když ti hra vybere protivníka o 6 lvl nahoru. U ETW jsem v mulťáku strávil stovky hodin, ale tady na to nemám kvuli tomu nervy. :). Sice to vypadá dobře, že si může hráč jednotky zlepšovat, ale pak si někdo hru po půl roce koupí a akorát se nase.e. :)
Totalwary hraju teda až od medieavalu II a musím uznat že Shogun II hlavně teda Fall of the samurai je nejvychytanější hra. Od hratelnosti až po technickou složku.
Co se týče automatického vybojování bitev je neobjektivní, dle mě dost záleží na počtech a síle jednotek. Bitvy jsou skvělé, ovšem aji dost hardcore pro lidi co to ovládají na zkrátkách atd.. :D. Ovšem když už má člověk nahraných přes 180 hodin začíná pociťovat stereotyp :D:D. Ale už se taky těším na Rome II, jelikož jsem původní díl prošvihl. To budou lítat stovky hodin zase :-)
Teď mi 2x50 jednotek uteklo zbaběle z útoku na hrad před 1 lučištníkem a 19 kopiníky, co zbývali... :D Taky mě to nějak nebaví ty bitvy.. snad to v rome bude jiné, tam mě to za egypt bavívalo..
@SilentWolf (06.04.2013 12:13): Tam je to bohužel dost o haluzi jak jsem zjistil, hlavně při útoku. A kupodivu mě ty bitvy ani moc nebaví... Já plánuju při dalším hraní pořídit mód, který vyrovnává AI v automatických soubojích (žádné výhody pro PC), takže budu asi většinou hrát automat a soustředit se jen na tu ekonomiku.

Naopak obrany hradu jsou docela dobré, tam se mi jednou podařilo udržet pevnost s 50 člennou skupinou samurajů proti armádě 200 lučištníků a 100 samurajů. Automatický souboj to vyhodnotil automaticky jako prohru.
Nevíte o nějakých dobře zpracovaných tipech na bitvy? Ekonomická část mi jde dobře a jsem schopen dosáhnout příjmu i 50 000 za tah. Ale i bitvu ze začátku hry kdy mám 300 jednotek proti 100 vyhraju se ztrátami 200 jednotek, na nejlehčí obtížnost.. to mi fakt nejde..
@Bodkin (07.05.2012 14:38): Já bych nejradši tahové strategie, kde jsou bitvy a ekonomika na stejné úrovni. Něco ala HoMaM (velká mapa + tahové bitvy), ale v kabátku Shoguna 2. Nebo apsoň s pauzou na mezerníku, to mi v Shogunovi dost chybí během bitev. Vlastně ty bitvy vůbec tam jsou takové pofidérní.

@Jack_Dark (07.05.2012 14:24): Stylem snad ne, ale pořád jde o strategie. A SW Empire at War je podobný. Mapa galaxie + bitvy na planetách / orbitě.
@Bodkin (07.05.2012 13:43): Hm, očividně mi tu chybí pár hodnocení... CoH, MoW, Civ5, HoMaM5/6, Disciples 3, Kings Bounty, SoSE, AoE3 + datadisky, SW:EaW... stačí? Ze všech jmenovaných jsem nejdéle zůstal u AoE3 a HoMaM5, SoSE mám rozehraný. Zato Shoguna 2 už hraju dobrý půl rok (i když příležitostně).
@Say (07.05.2012 13:40): Což opět vede k mému dotazu, zda jsi za posledních pět let nějakou strategii hrál, nažeč ty řekneš že hraješ jen ty samurajské a já...

Já s tím problém nemám, jen jsem byl zvědav, jestli jsi krom Shoguna za posledních pět let vůbec něco hrál.