Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Verze hry

Witcher 2, The: Assassins of Kings sa dočkal v Austrálii mierne cenzurovanej verzie. Na konci prvej kapitoly bolo možné zachrániť jednu z elfiek pred zhorením a tá mu mohla neskôr v rámci odmeny ponúknuť, že sa s ním vyspí. A práve táto scéna bola v Austrálii scenzurovaná. Vývojári to nakoniec vyriešili tak, že daná ponuka v hre zostala, no v austrálskej verzii hry ju nebolo možné prijať. Niečo podobné bolo aplikované aj na quest so Sukubou.

Vývoj

Vývoj

16. září 2009, dva dny předtím než byl vývoj hry oficiálně oznámen, uniklo video o hře, které ji mělo představit vydavatelům. Dva dny poté CD Projekt RED oficiálně zahájil vývoj hry.

Pro hru vyvinul CD Projekt svůj úplně vlastní engine a ne jako v prvním dílu, kde byl použit silně upravený Aurora Engine od firmy Bioware. Společně s enginem vývojáři změnili také soubojový systém. I když tyto změny nebyly oznámeny, rozličné stránky jako například IGN oznámili, že boj je odlišný od první hry. Hra také bude využívat fyzikální Engine Havok.

25. března 2010 bylo ukázáno první gameplay video veřejnosti. Tato gameplay nahrávka ukazuje rozličné metody, které hráč může použít pro dokončení levelu. Demo na GamesComu 2010 také ukazuje mnoho odlišných lokací a postav z první hry. Vývojáři také oznámili že hra bude mít 16 konců. Hra obsahuje větvený dialogový systém s kompletním nadabováním, které bylo nahráno a zrežírováno v Londýně.

15. dubna 2011 bylo na jarní konferenci CD Projektu oznámeno, že maloobchodní kopie hry bude obsahovat ochranu SecuRom DRM. Ochrana ale bude stále umožňovat nekonečno instalací na nekonečně mnoho počítačů, ale s omezením že je možné hrát najednou na pěti. Také oznámili že hra nebude obsahovat cenzuru nebo rozdíly v hratelnosti v rozdílných regionech.

3. května 2011 firma Namco Bandai oznámila, že australská verze bude odlišná tím, že bude mít hodnocení MA15+. Změna se týká zvláště části vedlejšího úkolu, ve kterém je Geraltovi nabízen za odměnu sex. V australské verzi Geralt automaticky odmítne. Tři týdny před tímto oznámením byla hra odstraněna z australského Steamu, což způsobilo pobouření u australské herní komunity. Následně digitální distribuce CD Projektu Good Old Games oznámila, že cena australské verze se nezvýší během řešení licenčních problémů, a že si zákazníci mohou stále předobjednat hru za původní cenu.

Příběh

Podobně jako u prvního dílu, i tady tvůrci hodně čerpají z jedné povídky Sapkowskeho. Postavy a události, se kterými se lze setkat v průběhu hry odkazují na povídku "Hranice možností" ze sbírky Meč osudu.

Hardware

HW nároky The Witcher 2: Assassins of Kings:
Minimální systémové požadavky:
• OS: Windows XP SP2 / Windows Vista SP2 / Windows 7 (32/64-bit)
• Procesor: Intel Core 2 Duo 2.2 Ghz nebo AMD Athlon 64 X2 5000+
• RAM: 1 GB Windows XP / 2 GB Windows Vista a Windows 7
• Graf. karta: 512 MB RAM, podporující Pixel Shader 3.0 (Nvidia GeForce 8800 nebo ATI Radeon HD3850)

Doporučené systémové požadavky:
• OS: Windows XP SP2 / Windows Vista SP2 / Windows 7 (32/64-bit)
• Procesor: Intel Core 2 Quad nebo AMD Phenom X4
• RAM: 3 GB Windows XP / 4 GB Windows Vista a Windows 7
• Graf. karta: 1 GB RAM, podporující Pixel Shader 3.0 (Nvidia GeForce GTX260 nebo ATI Radeon HD4850)

Easter eggy

V prologu, pokud budete pozorní, můžete narazit na zajímavý easter egg v podobě mrtvého assassina, jenž se zjevně pokoušel o skok důvěry. Video zde.
Tajné heslo elfů při setkání s Iorvethem zní Kier-ke-gaard a odpověď na něj Hei-de-gger.
Soren Kierkegaard a Martin Heidegger jsou známí filozofové :)
Na samém začátku se hráč objeví v prostředí dobývání hradu rodu la Valette. Tento rod doopravdy existoval.
Proslavil jej zejména Jean Parisot de la Valette, někdejší velmistr řádu Maltézských rytířů.

Ostatní

Při návštěvě Baracka Obamy v Polsku v roce 2008 ho polský premiér Donald Tusk obdaroval mimo jiné i kopií této hry ve sběratelské edici.
První oficiální trailer na Witchera 2 obsahuje skrytou zprávu, kterou si můžete přečíst, když pauznete video ve správnou chvíli. Podobný easter egg naleznete i v dalším traileru.
Server GameTrailers vyhlásil hru Zaklínač 2 jako hru s nejlepším příběhem roku 2011.
Hra byla dočasně zakázaná v Austrálii, kvůli erotice jako odměnu za splněné questy. Upravená verze hry byla v Austrálii nakonec povolena.
CD PRojekt RED zakomponoval do hry pomerne vtipnú protipirátsku ochranu. Všetky ženy, s ktorými môže mať Geralt pohlavný styk, sú totiž nahradené modelom postaršej a neveľmi vzhľadnej Marietty Loredo.
Tato hra byla kritickým i komerčním úspěchem a do května 2012 se jí prodalo přes 1,7 milionu kopií.
Hra obdržela hodnocení PEGI 18 (pro EU) a ESRB Mature 17+ (pro USA).