The Summoning

31.12.1992
10.11.1994

Príbeh hovorí o zlom mágovi, ktorý ohrozuje svet z Labyrintu. Vy ako jediná nádej ľudstva ste za dramatických udalostí poslaný do tohto Labyrintu, aby ste vyhľadali a zničili zlo v ňom ukryté. Po jednoduchom generovaní vašej postavy ste postavený na začiatok Labyrintu a vaša púť sa začína.

Hra je videná z izometrického pohľadu z bojom prebiehajúcim v reálnom čase. I keď ovládanie nie je také jednoduché ako v dnešných hrách tohto typu. Postavičku treba správne natočiť voči protivníkovi a stlačiť na ikonku útoku. Máte štyri typy zbraní (luky a vrhacie, meče, kópie a sekery), ktoré sa zlepšujú podľa toho koľko používate, ktorý typ zbrane a štyri druhy mágie pre ktorú platí to isté. A tak postupujete podzemím, stretávate NPC postavy, pre ktoré môžete niečo urobiť, alebo vám len poradia na vašej ceste za zlom. Na druhej strane narazíte i na postavy, ktoré nie sú ani dobré a ani zlé a záleží len na vás, či vás napadnú alebo nie.

Tuto hru mám v plánu už někdy od poloviny roku 1993. Konečně jsem se k ní tedy dokopal a je to tedy velké překvapení. Překvapení proto, že ačkoliv když jsem viděl obrázek krabice této hry v Excaliburu a logo SSI, tak jsem po hře jasně toužil, ale ona se v časácích zrovna moc pozornosti nedočkala a hodnocena byla jen lehce nadprůměrně. O to více jsem překvapen, že je to z hlediska vývoje postavy, systému kouzlení, rozhovorů, questů a puzzlu nesmírně komplexní záležitost. V podstatě izometrický dungeon. Jen tu grafiku, která teda ošklivá sice rozhodně není, bych ale označil jen za úsporně účelnou. Být to v grafice podobné Shadowlands, vůbec nemluvě třeba Cadavera, protože na tak úžasný vizuál má monopol umu jen Bitmap: Brothers:-), asi by to byla ještě větší pecka. Jinak mi to těmi rozhovory, zasazením a questy, a taky celkovou atmosférou, neskutečně připomíná Ultimu Underworld 1 :-)