The Residents - Bad Day on the Midway

Bad Day on the Midway

31.10.1995

Bad Day on the Midway je po The Residents - Freak Show druhým počinem tohoto anonymně hudebně-výtvarného seskupení založeného v roce 1966 v oblasti videoher. Hra byla svěřena do rukou společnosti inSCAPE, která vytvořila ve stejném roce neméně originální The Dark Eye. Hráč se ocitne jako mladý chlapec Timmy v zábavním parku Midway. Nic tu však není tak jak známe. Surrealistická výprava se vyznačuje vysokou mírou nelinearity, kdy každé rozehrání může nabídnout rozdílný zážitek. Některé události budou rozdílné, pokud se "převtělíte" do jiné postavy. Například do potetované slečny, muže se zálibou v krysách nebo ženy s polenem (odkaz na známý seriál Twin Peaks). Toto převtělování je důležité pro dokončení titulu, který jinak nemá systém ukládání a je časově omezen.

Po technické stránce nejde o prvotřídní práci, jelikož hra pracuje s již zastaralým modelem pouze 256 barev. Stejně tak chybí titulky, což v kombinaci se záměrně výstředním dabingem bude plné porozumění dělat problémy nejednomu hráči, jehož nativním jazykem není angličtina.

Po letech konečně dohráno, a Bad Day on the Midway naplnil to, co jsem očekával. Tedy originální, krátkou a více než co jiného zajímavou adventuru. Projekt InScape, prakticky ve stejný den vydaný jako The Dark Eye, je celkově menší a semknutější, což je pro mě výhodou oproti právě zmíněné adaptaci několika povídek E.A. Poea.

V první řadě zaujme pojetí, oproštěné od jakéhokoliv řešení problémů a sběru předmětu, vypůjčující si stěžejní funkci z The Dark Eye – a to možné záměny hratelné postavy, za tu, kterou právě potkáte. S čím je spojena i náhlá změna řešení/sledování k z jejich pohledu prioritním událostem. Prioritou však stále zůstává a je prezentace po audiovizuální stránce, které je podřízena jak hratelnost, tak i děj. Na hráče tak čeká řada rozmanitých videosekvencí (příběh krysy s neobvykle červeně zbarvenou hlavou nebo dřevěné dívky bez noh), reálně plynoucí čas a poměrně malý prostor (zvláště díky zrychleným přesunům) zábavního parku s nezaměnitelnou atmosférou. O kterou se stará, jak je z názvu patrné, především uskupení The Residents svoji hudbou. A pro příznivce jejich produkce je i Bad Day on the Midway namířeno, a i je nezklame.

Vizuálně nádherné, hudebně také, ideálně dlouhé a s určitou mírou znovuhratelnosti (pětice konců). Pro ty, kteří hledají klasickou hru (adventuru) jistě ne, pro ty, hledající něco méně netradičního jasná volba (společně s velmi podobně laděnými Cosmology of Kyoto nebo Alice: Interactive Museum), patřící mezi žánrovou konkurencí mezi to velmi zdařilé.

Pro: audiovizuální kvality

Proti: -