Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Dark Eye

31.10.1995
68
4 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Děj hry The Dark Eye se odehrává v reálném a fantaskním světě. Příběh z reálného světa hráče zavede do starého pochmurného domu, kam hlavní hrdina přijíždí za svým strýcem Edwinem, malířem depresivních obrazů. Potká se zde také se svým bratrem a dcerou strýce Edwina. Hlavní dějovou linií se proplétají fantaskní příběhy čerpající své náměty z hororových povídek Edgara Allana Poea, konkrétně ze souboru Jáma a kyvadlo.

The Dark Eye je hororová adventura viděná z vlastního pohledu. V některých lokacích má hráč možnost přepnout na jinou osobu a vidět události i očima ostatních postav. Pohyb hráče není plynulý, ale uskutečňuje se po jednotlivých krocích. Není zde obsažen klasický inventář, nalezené předměty lze většinou hned v dané lokaci použít. Všechny postavy jsou perfektně nadabovány. Grafické a hudební zpracování dotváří již tak tísnivou atmosféru.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Pozapomenutý titul The Dark Eye je velice originálním počinem v rámci videoher i adventur obecně. Ač dnes, pokud by vyšel, by spíše dostal nálepku „walking simulator“, jelikož interakce a přímých adventurních problémů je u obou případů minimum. Kvalitou se ale jedná o nadprůměrný a zcela unikátní zážitek (pokud mohu srovnat z docela velkého počtu hrané konkurence). Nejenže vás autoři vhodí do vizuálně zajímavého prostředí s loutky místo postav, ale i samotná inspirace povídky E. A. Poea (Berenice, Maska Černé smrti a další) si zaslouží velkou pochvalu. Pokud vám však práce E. A. Poea nic neříká, pak budete ochuzeni o další, a prakticky nejdůležitější, rozměr hry, jelikož hratelnost není nijak zdařilá, až trochu kostrbatá. To ale i tak není takový problém, samotné hraní nevydrží na více jak několik hodin.

Samotné hraní této adventury z prvního pohledu je ale často frustrací, mnohdy je pro další postup například nutné v jednom malém pokoji i dalších lokacích kliknout (lépe řečeno kliknout desetkrát a vícekrát) na řadu objektů, než se provede nějaká akce spouštěcí další fázi - a to se opakuje (je to podobné jako u starých vizuálních novel). Když se toto martyrium opakuje po třetí, zábava se vytrácí. Stejně tak nepříjemné je, když se v jedné z povídek dostanete až do samotného konce, kliknete ale jinam než autoři zamýšleli, a zanedlouho končíte přikovaní v malém výklenku v podzemí.

Zmínit je třeba také absenci výraznější hudby, nekvalitní dabing (především však jeho implementování do hry) s nemožností zapnout titulky. Nutné je ještě zmínit absenci ukládání v průběhu povídky, takže několikáté opakování jedné z nich může výsledný zážitek značně ochladit.

Na druhou stranu jde ale o unikátní hru (což dokazuje řada pozitivně vyznívajících recenzí), chce to však trpělivost, momentální náladu na pomalé tempo a zájem o dané téma (a literaturu obecně). The Dark Eye je dnes, po více jak 22 letech, spíše jen artefaktem pro herní "dobrodruhy", ale kvalita ani s výrazným zubem času nemizí.

Pro: vizuální zpracování, originalita, obal

Proti: hratelnost, absence hádanek, design, zvuky, rozsah

+25