@Shoggot (25.10.2019 15:07): Jo už to tak bude, nejak mě už tyhle věci míjejí a moc nezajímají, marnej boj.
Zrovna včera nám tu cikán slohnul ovladač k ps4, proste ležel na pultě a nikdo ho nehlidal tak si ho vzal, pohodicka. Mozna sem mu mel vysvetlit ze se to nedela a dat mu 50 korun aby si koupil pivo. Nebo vzít tyč a zbit ho do krve. Nebo zavolat policajty...uh...všechno možnosti na hovno. A všechny by měli vliv nula nula hovno na jeho příští jednání.
Tak jsem mu akorát ten ovladač vzal a řekl ať jde do prdele, no. Jedná odpověď stačí:) Ale mohl to bejt velkej ala obsidian roleplay to uznavam !
@Charllize (25.10.2019 09:56): Vsak ja to klidne napisu, hru jsem si koupil. Sice ne za 1500 ale koupil. :) Mrkvosoft mi muze s predplatnym vis co...

@Charllize (25.10.2019 13:47): Vkus je zajimava vec. Treba mne zas prijde takovy Fallout 4 jako totalni zhovadilost. TES ok, ale Fallout uz od Bethesdy radeji hrat nebudu. No jak to mas hrat. Tak jak chces, o tom je roleplaying.

@Guldy (25.10.2019 12:18): Tak ja mam ted dobrych 14 dni dovolenou (driv na ni nebyl cas). Outer Worlds ale nebudu hrat drive nez dohraji/prestane me bavit XCOM Enemy Within.
Já nevím mě ty jejich rpg nikdy moc nebavily - nikdo nemá uplne pravdu, všechno se dá resit jakkoliv - tak mám to vůbec hrat když nikdo nemá pravdu a je jedno jak to vyřeším ?
Podle mne se vám to bude líbit, hodně lidem.

je to ukecané, ale příjemně akorát, je to humorné (a vlastně moc her s humorem nevychází a už vůbec ne příběhovky), dává to připomenout trošku i her od Arkane, trošku i ten bioshock, je to hodně zajímavej svět a na výtvarnou stránku věci si zvyknete.
Tak ja uz mam nainstalovano. Jen jeste prijit domu.. a prodlouzenej vikend je jasnej :)
Paul má recht a já bych navíc doplnil jednu věc – ty měsíční platby jsou okamžité. Tj. MS je má ihned.
Netrčí to někde v distribucích, není tu ani problém s fyzickými nosiči, sklady, to vše je pryč.
Je tu čistá platba, od milionů uživatelů, ihned k dispozici na účtech.
Mají přehledy kdo co kde a jak hraje, kde se schází komunity, co chtějí, co se jim líbí, všechno. A na vývojářích je zase dělat své vize a zpracovávat je tak, aby je tam dokázali nabídnout a věděli komu.
Oproti minulosti to samozřejmě vyžaduje velká změna organizace ve firmách, na druhou stranu – herní vývoj je dnes drahý a tohle je prostě evoluce.
Na jednu stranu je "bizár" že je možný mít dneska novou AAA hru za 25 korun.
Na druhou stranu, když si gamepass předplatí např 20 milionů lidí a bude pak stát 5 babek, tak má MS nějakejch 80 mega income každej měsíc...z toho si může dovolit financovat docela dost novejch her (a jachet a lamborghini).
Ale samozřejmě, pokud budou lidi využívat gamepass tak, že si ho předplatěj vždy jen na jeden měsíc když něco vyjde a MS nebude mít miliony pravidelně platících, tak tu službu zaříznou. Ale imho k tomu nedojde, lidi už si na tyhle subscription služby zvykaj a spoustě lidem to přijde výhodnější než kupovat jednotlivý hry.
Každopádně za toto jsem rád, je to cena za kterou se i odhodlám dělat day one betatestera (KCD mě vyškolilo)... a Witcher 3 dnes tedy dohrávám v ten pravý čas :))
No nevím, mě se to nelíbí ani trochu a myslím si že to kvalitě her moc neprospěje, ale třeba se pletu.
Mohli pár let počkat, abych to preklepal do duchodu a nemusel na starý kolena shánět práci :)
@Charllize (25.10.2019 11:22): Rockstar se bát nemusí, spíš zavede vlastní službu :) Celý vývoj RDR2 je v zásadě zaplacený z GTA V. online, kterej jejich marketing prodával jako "je zcela zdarma, včetně rozšíření". Jejich shark kartičky jim budou přinášet zisky ještě hodně dlouho. Naopak, kdyby GTA VI. vrazili od prvního dne do takovéhle služby tak se utopí v penězích, protože to bude hrát každej hned.
@Charllize (25.10.2019 11:22): No nástup Netflixu, HBO a podobně znamenal zvýšený přísun kvalitnějšího a dospělejšího obsahu, takže se za podobný výsledek můžeme jen modlit :D

RDR2 je pak jako Marvelovky - prodává se to dobře, takže prostě zůstanou u starého způsobu distribuce. Tedy spíše - budou se tak prodávat při úvodním prodeji, a do "game passu" se dostanou po pár měsících, aby mohly ždímat hráče spíš na dodatečných platbách, jako to dělalo GTA V.
Hry dopadnou jako filmy. Netflix , HBO podobně. Otazka je jestli to hram prospěje a mega projekty jako třeba RDR 2 budou schopné zaplatit tímhle způsobem náklady plus vydělat. Pro mě to je že vsech stran jen smutné.

@S4TW (25.10.2019 11:20): já díky game passu odmítám hru koupit za plnou cenu, přišel bych si jak debil co kupuje rohlíky za 100kc když hned vedle je mají za korunu.
Kucí, já vám vůbec nerozporuji, že tu hru hraje mnohem víc lidí, že na tom třeba i to studio víc vydělá... jen nesouhlasím s tím, že to díky tomu koupí víc lidí za plnout cenu 1500,-... proč by to někdo dělal (pominu vyjímky)?
Je to tak jak praví AlieN. Microsoft už nyní má od většiny z nás naše platební údaje a registrace :)
@S4TW (25.10.2019 10:47): Je to o přechodu na prodávání her jako služby (resp speciálně u Microsoftu pod Nadellou prodávání "všeho" jako služby) - když koupíš game pass, tak je docela pravděpodobné že se ti zalíbí a necháš si ho i dál, ne jen kvůli jedné hře. Takže pro MS stabilní příjem, který je mnohem důležitější než jednorázový zisk z jednoho kusu. A jak je to nové, tak to samozřejmě teď navíc i dotují, i proto se jim to taky obzvlášť vyplatí u herních studií které sami vlastní.

U toho F76 taky nešlo o to vydělat na prvotním prodeji, ve slevě byl hned, ale natlačit to do hráčů co nejvíc aby je pak podusili na následných platbách za další obsah, nebo teď i předplacením měsíčních poplatků. Z něčeho podobného bych naštěstí ale Obsidian nepodezříval.

A fyzická distribuce je mrtvá už úplně, ta už zajímá jen největší nadšence a konzolisty - nová generace konzolí je imo poslední která bude schopná fyzické nosiče pobrat.
@S4TW (25.10.2019 10:47): řekl bych, že u malého projektu je to asi jasné - dostane se to rychle k obrovskému počtu lidí i bez nákladného marketingu. State of Decay na tom právě takhle vydělalo. U multiplayerových her totéž, přivede to tam další hráče, což je pro tyhle hry důležitý.

Jinak čísla mluví sama za sebe, je to prostě ziskové.

U těch větších – stačí se jen podívat teď, jak se prodává Xbox Ultimate Game pass coby nová služba MS na win10. Oni když se koukali na výsledky jak je převálcovalo SONY měli tři možnosti - odpískat to, snažit se konkurovat SONY oslovováním konzolistů nebo.. – udělat Xbox multiplatformní a oslovit hardcore komunitu i casual hráče na PC. A koukni se, chytili nás všechny. Všichni teď máme Xbox – konzoli nebo na PC.
Ten game pass dokázal zachytit velkou část lidí, co hodně hrají. Na několika kontinentech. Za půl roku. Zeptejte se tady Shoggota jak už jen tohle může být rozhodující pro celý projekt a jaký je to marketingový úspěch. Za rok tam nenápadně přilepí i hraní z cloudu, nebo i jen jeho podporu u pár titulů a ty to budeš nadšeně využívat. Já i támhle Paul taky.

A při tak masivním podchycení trhu se už mnohem snadněji oslovují zákazníci a prodáváš na něm své služby a zboží.

Bohužel ale to taky znamená, že lidi jako Charllize postupně přijdou o zákazníky.
@Nikdykde (25.10.2019 10:38): mě to pořád nějak neštymuje... proč bych si hru kupoval, když jsem jí dohrál v game passu? Valná většina nekoupí, když už to dohrála... a doporučení? To rovnou bratranci doporučím, ať koupí game pass, že si to tam zahraje za 25,-Kč...

To, že hru hraje mnohem víc lidí, to věřím, ale nějak se mi nechce věřit, že to nějak extra pomáhá klasickému prodeji...
@Charllize (25.10.2019 10:29): Digitální, bohužel jsem zapoměl napsat, že to naopak zničilo kamený prodej.

Už v době vydání CoD minulý rok se 80 % prodejů udál digitálně. I v Anglii už šla do stoupy hromada disků a to šlo napříč trhem (proto se objevovali i ty krabičky F76 porůznu na bazarech, šlo o nezlikvidovanou část fyzických nosičů z Německa, které nikdo nechtěl už ani skladovat a zjevně místo ekologické likvidace – což je drahé – se toho snažili různě zbavovat, on tam nebyl jen ten F76, ale i spousta jiných titulů firem, který se snažili obejít tu nákladnou likvidaci a pak z toho vznikají různý legendy jak to maloobchodníci přidávají k čemukoliv - no hlavně aby to nemuseli právě likvidovat. V Rusku měli hromady disků GTAček, například, byly toho plné bazary. Podle toho co skladníkům v "Tescu" prostě zrovna končilo.

Což mne mrzí, ale sám u sebe se už zbavuju taky disků a jedu už jen digitálně.
@Fritol (25.10.2019 10:13): Nikoliv, reálně si to koupilo právě hodně hráčů. Vzhledem k tomu, že šlo o nízkonákladový projek – šel a jde projekt jako housky na krámě a má opravdu velký zisk.

Bez game passu by tradiční cestou na Steamu by dali málo, ale tady jsou brutálně v plusu a prodali toho až neuvěřitelné množství.

Je to jak s těma slevama, ty nejsou důkazem že se produkt neprodává (jak občas vykládají mudrlanti na games.cz, kteří argumentují RDR2 a rockstarem, ovšem mylně, byl v akci se slevou už 3 měsíce po vydání a nyní po roce už 50% sleva, vyplatí se to i jim u takového titulu), ale sloužej k pokrytí trhu a ve výsledku zvyšují prodeje – takovej ten efekt bratranec to hraje, tak to zkusím taky. Doporučení mezi lidma pořád funguje nejlépe.

Cokoliv co přijde do game passu má zvýšený prodej až v tisíci procent nahoru (jedná se o indie hry a menší projekty, jejich výsledky i prohlášení se dají najít na netu, AAA hry s kvalitním marketingem mají zvýšení prodeje také, ale menší).

Já to dělám taky tak, obě hry OW i SoD 2 jsem si nakonec koupil. I když není potřeba, jsou součástí studií Xbox Game a v zásadě je podpořím kdykoliv si něco koupím na Xbox ve store na konzoli. Ten efekt ale funguje.
První dojmy výborné. Z videí jsem se bál, že to bude mít hnusně mázlej vizuál, ale opak je pravdou, grafika je krásně ostrá a čistá, a je to tak hw nenáročnou pastvou pro oči. Hudba zatím parádní, VA povedený, dialogy zábavné, AI na lodi instantně šarmantní, a na Hard je minimálně ten začátek hry vskutku adekvátní výzvou.
@MIGtheDRAGON (25.10.2019 07:39): ono se naopak ukazuje, že hry vložené do game pass mají i skvělé obchodní výsledky. Funguje tam totiž jeden velkej element – lidé stále nejčastěji dají na doporučení někoho svého známého. Takže miliony lidí hrají v game pass (kde se i z předplatného už točí velké peníze a jehož nabídka je poměrně rozumně složena z her nových stejně jako z her už vydaných a dobře prodávaných dříve) a ukazují to známým, případně zkouší i žánry a hry které by je normálně nezajímali a tím si rozšiřují obzor a kupují si i pak další hry podobnýho stylu.

A současně se Microsoftu vyplatí to na začátku i dotovat (i když je to hra pro Private Division), protože se mu tím nehorázně zlepšuje pověst mezi hráčskou komunitou a tím i důvěra na trhu. Spousta lidí si začala i všímat toho, že má ve windows MS Store a jsou tam hry.

Je to win win situace pro hráče i pro herní studia. MS investoval hlavně do vybudování distribuce, ale pokrývá dostatečně velkou část trhu, který se mu podařilo už podchytit, že je to pro ně ziskové a mají spokojené investory i akcionáře. jejich herní divize dost rychle roste.

Aneb ve výsledku se ukazuje, že mega úspěch SONY se pozitivně podepsal i na MS a jeho Xbox (což dnes není jen konzole, ale i PC), který si vytáhnul hlavu z prdele a začal organizovat a vymýšlet na trhu nové služby, které fungují a mají své spokojené zákazníky.
@MIGtheDRAGON (25.10.2019 07:25): však jo, měsíc zpět jsem gamepass PC předplatil na 3 měsíce za 119Kč kvůli Gears 5 (který mě zklamaly), tak to teď rovnou využiju i na Outer Worlds. A když se mi to bude líbit, tak třeba někdy vemu nějakou Complete edici na steamu, pokud DLC budou kvalitní.
Já tak sockuju, koupil jsem gamepass na 3 měsíce za 150 kč na pctuningu :D ... Dneska to vyzkouším.
Směle do hraní. Rád si od vás komenty přečtu. Teď mám těch her rozhraných už dost a ani za 26 korun bych se k Outer Worlds nedokopal. Na druhou stranu když se to místnímu vox populi (kterému věřím rozhodně víc jak "profi" recenzím) bude líbit... :)
@marwel (25.10.2019 07:31): No teď se budu cítit špatně, pokud do toho půjdu :D docela jsem se na tuhle hru těšil a teprve pár zní zpátky jsem si všiml, že na steamu bude hra dostupná až někdy příští rok.

Jako nejde mi do hlavy jak mít tuhle hru dostupnou hned po vydání za takhle minimální cenu může být pro vývojáře přijatelné, ale předpokládám, že to bude mít co dělat s tou jejich exkluzivitou, kterou si oblíbily konzole.
Nezkoušel jste tu někdo náhodou Xbox Game pass pro PC? První měsíc je jen za 26kč a je tam i Outer worlds, takže v zásadě tuhle hru můžete dát jen za 26 korun pokud jí dohrajete do měsíce (další měsíce jsou za 120kč/měsíc). Úplně náhodou jsem na to narazil na jednom streamu a docela mě překvapilo, že to je i pro PC.
Skladba v menu pěkná. Z ženskejch hlav jsou ale použitelný tak dvě a z mužskejch... jedna :)
Běží to výborně, gamepass bez problému, ale chtělo by to pro hraní na TV trochu zvětšit font textu. První dojem jinak ok.
@Guldy (24.10.2019 15:48): no, jako majitel Xbox One X samozřejmě hraju hromadu prastarých titulů a baví mne to velice. Mám rád i ty Resident Evil nebo Silent Hill, který by dneska nikdo už nehrál, protože statická kamera a tak a já to miluju.

Nicméně to jsou prostě žánry. Nemyslím si, že NV je zastaralá hra. Má zastaralé některé mechanismy - level cap, nic moc crafting s municí a podivné opotřebovávání. Nicméně jako druh RPG zcela jistě není zastaralé, jen jej nikdo moc nedělá. Bethesda dělá podobné hry, ale jsou jiné (proto některým lidem nesedí, není to protože jsou špatné, ale protože jsou jiné). Obsidian dělá své hry a protože neměl peníze, snažil se jet na vlně izo RPG, na které měl technologii. Nyní má peníze a zázemí a tak se zvesela může vrátit k tomu druhu RPG jako je třeba Outer Worlds.
A i když říkáme starý dobrý druh RPG, je to jen tím, že se tento druh RPG vyvinul prostě dříve a neznamená to, že je hra stará. Naopak v minulé dob by těžko vznikaly vynikající RPG jako Zaklínač 3, Odyssey nebo i Greedfall či Kingdom Come, nebyl na to výkon a ani dostupné technologie.

Já naopak jsem rád, že je dnes konečně možnost pro velká i malá studia dělat žánr co umí, od open worldů po RPG druhu OW. Je tu najednou Resident Evil 2, Disco Elysium, Odyssey i OW a jsou tu i ty on-line survivaly jako F76 nebo Conan Exiles (kterej spoustě lidem nesedí, protože to není příběhové RPG, ale survival a to je prostě jiný žánr, kterej upřednostňuje i jiný formy vyprávění) a spousta dalších titulů různých žánrů, včetně uměleckého Kojimy. Podle mne v zásadě žijeme ve zlaté době her (a s příchodem nových konzolí ještě boom posílí) a já doufám, že her jako OW konečně bude vycházet zase hodně a budou kvalitní.
@Nikdykde (24.10.2019 14:18): "V jádru jde o šablonu prvků ze staré školy, která by mohla posloužit učebnímu výkladu. A to bohatě stačí." - Tak tuhle vetu bych podepsal a o tom to presne je.

Vsak pro me je pozitivni pri cekani na hru pouze ta informace, ze by to mohlo byt podobny nebo jako New Vegas. Coz z toho bylo nejak tak na prvni dojem citit. Kdyby to tak bylo, tak je to zaruka kvality a ja budu spokojenej. Zatim je to pouze hola informace, ktera ve me dokaze ale vyvolat dobry pocity i ve chvili, kdy to ani nevyslo. Kdyby to bylo jako NV, tak to staci, nepotrebuju nic novyho.. jde o to, ze kazda hra neni kvalitni, je jich malo. Dnesni mainstream a prodeje neznamenaji kvalitu designu, myslenek, pribehu apod. Samozrejme pokud hrani neni jen zabijeni casu a hraje se jen na bavi/nebavi. Ja o hrach premyslim od rana do vecera a pak je to z hlediska hodnoceni a vnimani trochu o necem jinem. Proto plati rovnice, ze kdyby nova hra X byla jako hra Y pred Z lety, tak je to vlastne spravnej krok.
Stačí dodržovat žánr, vymyslet zajímavý svět, přidat hromadu unikátních postav a dát hráči šanci „hrát“. Podle vlastního uvážení, s vlastním rozhodováním a vlastními následky. The Outer Worlds ani v jednom směru nepřináší mezi akční RPG nic nového. V jádru jde o šablonu prvků ze staré školy, která by mohla posloužit učebnímu výkladu. A to bohatě stačí. Když během plnění úkolů ztratíte pojem o čase, když se klepete na nový arzenál a když děláte s radostí sebevětší pitomost, je to známka, že autoři odvedli dobrou práci.
10/10

ani jednou nepoužil slovo Fallout a přitom to dokázal popsat dost dobře.
@Paul (23.10.2019 20:04): Taky se na vsemozny recenze divam, ale musi se to brat s rezervou. Btw games cz dali KCD taky 8/10. Ja si hru koupim day one a tesim se na ni. Ale nepopiram, ze to nemuze byt "spatny".