The Novelist

10.12.2013 PC
Dan Kaplan, uznávaný spisovatel, kvůli své práci na nové knize odjíždí s manželkou a synkem z rušného velkoměsta na venkov, aby jej od psaní veledůležitého románu nic nerozptylovalo. Tento román bude zlomovým momentem jeho kariéry, myšlenky jsou tedy upnuty převážně na tuto výzvu. Na druhé straně je tu však i rodina, která tvoří podstatnou část jeho života. Snaží se být vzorným otcem a manželem, ale to se mu zrovna 2x nedaří, jelikož je mu jeho knižní "záliba" neustále vyčítána.

A právě do pomezí těchto dvou druhů vztahů vstupuje hráč v roli spirituální entity - ducha, jako shůry pobíhajícího pozorovatele obyčejného života, jenž sleduje osudy, zkoumá tužby, ovlivňuje dění kolem tříčlenné rodiny, avšak potají, vašich zásahů si nikdo nesmí všimnout. Touto intervencí hýbete osou příběhu, jste hlasem údělu rodiny Kaplanových, resp. Dana, na jehož bedrech bude ležet zodpovědnost za vyváženost osobního, rodinného a pracovního života.

Seeker (komentář): no, vzhledem k tomu, že v ČR každým rokem vznikají populární (minimálně stodílné) seriály s podobně nudnými každodenními…

Všichni to známe. Půjdu na pivo nebo se už konečně dokopu k tý knížce? Když půjdu na pivo, dobře se budu bavit a konečně si pokecám s Pepou, kterého jsem měsíc neviděl. Když si vezmu raději knížku, budu snad chytřejší. Že vás to nezajímá? Ani se nedivím. Mě moc taky ne. Denně přece každý stojíme před rozhodnutím, jestli uděláme to nebo ono. Někdy jde o důležitá rozhodnutí, jindy ne. Někdy si ani neuvědomujeme jejich váhu a v danou chvíli zdánlivě nedůležité rozhodnutí může časem odkrýt zásadní důsledky. A občas jsou volby v přímém rozporu s jinou, takže se můžeme možná akorát pokusit najít nějaký kompromis.

Problém Novelisty je, že jsem si po celou dobu hraní říkal, no a co? Každý s podobnými problémy bojujeme. To se přece dalo čekat ne? Nic mě tu nezaujalo. První dvě kapitoly jsou tak na rozkoukání. Pak se velmi rychle dostaví nuda, protože gameplay spočívá pokaždé v prošacování domu zezdola nahoru a najít poznámky nebo předměty na jiném místě. Každému ze členů rodiny se "podívat" do paměti, poslechnout si tam dvě věty a nakonec se rozhodnout, na kterou stranu se spíš přikloním, což povede k nijak zajímavým důsledkům. Takhle to musíte zopakovat v naprosto stejném duchu devětkrát a je zhruba po dvou až třech hodinách hraní naštěstí konec. Přitom jde o celkem zajímavou žánrovou odbočku, která tak nudná rozhodně být nemusela. Snad jen kdyby ta zápletka nebyla tak neskutečně všední a hratelnost otrocká ...

Pro: Zajímavá myšlenka způsobu vyprávění příběhu

Proti: "Strojová" hratelnost, nezajímavé neměnné prostředí, nudné postavy a jejich problémy (opravdu je nutné na to dělat hru?)