The Nameless Mod

14.03.2009

freeware
totální konverze

The Nameless Mod (TNM) je úplnou konverziou hry Deus Ex. Pôvodne začal ako malý mód Lawrenca Laxdala, ku ktorému sa ako scenárista pridal Jonas Wæver. Ten sa zaslúžil o značné rozšírenie módu, čo do rozsahu a plánovaného obsahu, keďže preňho to bol výstupný školský projekt. Za základ príbehu si obaja zobrali dianie na vlastných fórach ForumPlanet a pretavili ho svojským spôsobom do Deus Ex univerza.

Hra obsahuje množstvo easter eggov, robí si žarty zo zaužívaných trópov v rámci žánru, zo samotných postáv. Do módu sa však dostali aj nepoužité nápady z pôvodnej hry. Dej sleduje tajného agenta Trestkona, ktorý sa po rokoch odmlčania vracia do úlohy administrátora vo Forum City, kde sa medzitým mnohé zmenilo.

K riešeniu problémov je možné pristupovať viacerými cestami. Hra pôvodne obsahovala 4 rôzne konce (dnes už 6, jeden z nich tajný) a skoro 60 levelov. Príbeh sa zásadne menil podľa toho, či hráč sledoval hlavnú dejovú líniu, alebo sa viac venoval vedľajším aktivitám. Tvorcovia sa snažili nemeniť ustálenú formulu pôvodného titulu a miesto toho ju skôr rozšírili – mód teda obsahuje detailne konfigurovateľnú náročnosť podobnú System Shocku a súčasne i skriptované sekvencie, no po väčšinu času ponecháva hráčovi voľnosť v riešení problémov.

Pri boji je už možné používať päste, zbraňový arzenál bol rozšírený. Novinkou je, že modifikácie zbraní, ktoré mala už pôvodná hra, sú tentoraz viditeľné a odzrkadľujú sa aj na zbrani samotnej.

Mód vyšiel pôvodne už v roku 2009 a k výročiu sa začalo pracovať na veľkom patchi 2.0, ktorý je vydávaný priebežne.

Nameless Mod som hral v roku 2010, vo vtedy najnovšej verzii (1.0.4) – pamätám sa, že po dohraní som mal strašnú chuť sa o ňom pobaviť na DH a zdieľať zážitok, ale vtedy to ešte nešlo. Tak to napravujem aspoň dnes :)

Keďže autori boli vtedy ešte pomerne mladí a neboli si istí, či dokážu napísať podobne kvalitný príbeh, aký bol v pôvodnej hre, urobili múdre rozhodnutie a uchýlili sa k základnému rozhodnutiu každého dobrého spisovateľa: píš o tom, čo poznáš.

A keďže chalani boli aktívni na istom fóre, ktorého dianie sledovali, rozhodli sa príbeh založiť na dianí v ňom (podobne ako UgraUgra a jeho pivá :)).

Môže sa to zdať ako bizarné rozhodnutie, ale príbeh o návrate do funkcie jedného administrátora, v ktorého neprítomnosti sa toho veľa zmenilo, vo výsledku funguje: a tak „vata ulice“ (bežní nequestoví civilisti) nosia tričká s nápisom „noob“ a hovoria nahodilé hlášky typu „I heard PS2 version sucks. I have never played PS2 version of Deus Ex though..., “ alebo "lolololz", moderátor v televízii sa rečnícky pýta, prečo u nich v meste stále prší (potemnelá, vážna atmosféra ako sprievodný znak žánru) a záporák vám nevie prijsť na meno (v každej správe vás nazve inak - Trestkon, Terskon, Trescock), etc.

Keď má v istej chvíli vodca jednej sekty asi polhodinový monológ o mlieku (ktorý môžete pokojne preskočiť, a autori s tým počítajú) bolo to tak absurdné, že som si ho vypočul celý a rehotal sa pritom od ucha k uchu.
Museli sa na tom neskutočne vyblázniť - asi ako na textoch Grumposa Matavastrosa v Anachronoxe.
Hra sa neberie vážne a nebojí sa uťahovať si z trópov žánru vlastných, kedy ak to s rozbíjaním štvrtej steny myslíte vážne, čaká na vás špeciálny, tajný koniec kedy si vaša postava uvedomí, že je súčasťou počítačovej hry a svoj osud neriadi sama – a s týmto faktom sa zmieri a užíva si ho.

V móde je veľké množstvo easter-eggov a odkazov na literatúru, presne po vzore pôvodiny, a iné hry (System Shock, Portal...), dôjde aj na nepoužité lokácie z pôvodnej hry – základňa na mesiaci.
Počas hrania sa dočkáte aj príbehových zvratov. Mód ide dohrať bez jediného zabitia a má dokonca výrazne odlišný koniec, ak ste sa rozhodli vykašľať sa na hlavnú dejovú a robiť si len vedľajšie questy. Vaše rozhodnutia majú dopad na to, ako hra skončí a rovnako ako v pôvodnej hre, aj tu si musíte dávať pozor, aké informácie sa dozviete a konať na základe nich, nielen čakať, že sa vám niečo pripíše do questlogu (informácie sa dajú zapísať do zabudovaného poznámkového bloku, samozrejme).

Modifikácia berie mechaniky pôvodnej hry a v tomto kontexte na nich stavia: tam, kde v pôvodnej hre ste si mohli priechod hrou rozbiť (grenade climbing), tu s tým autori počítajú a často krát vás odmenia objavením tajnej lokácie alebo bonusových predmetov. Niektoré mechaniky sú jemne upravené alebo vylepšené, no nie nejako zásadne (napr. tlačítka na čítanie kníh, prístup na bankové účty z akéhokoľvek bankomatu v hre, nielen jedného konkrétneho).

Autori sa po rokoch k módu vrátili a v patchi 2.0 opravili medzitým nahromadené chyby, no najmä pridali nový obsah (vedľajšie questy, 2 nové konce), podporu širokouhlých monitorov a upravili niektoré levely.

Nie je to mód pre každého (búranie štvrtej steny), no tí z Vás, ktorý by chceli vyskúšať originálny príbeh založený na overenej hrateľnosti, určite modifikáciu skúste.

A možno z nej budete rovnako nadšení, ako kedysi ja.

Pro: nezvyčajný príbeh, humor, búranie štvrtej steny, stavanie na mechanikách originálu

Proti: mód nie je pre každého