THE LONGING

:THE LONGING:

05.03.2020
14.04.2021
18.12.2023

Adventura s netradičním a inovativním konceptem, která byla poprvé představena na herním veletrhu Gamescom 2018. Vžijete se v ní do role služebníka legendárního krále v hluboké jeskyni očekávajího probuzení svého pána a vládce. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, až na tu maličkost, že král se probudí za rovných 400 dní. Hráč tak musí čekat společně se služebníkem, neboť odpočítávání začne v reálném čase ihned po startu hry a není podstatné, zda je hra aktivně spuštěná. Teoreticky je tedy možné hru jedenkrát spustit, vrátit se k ní znovu za 399 dní a pozorovat krále při jeho probouzení ze spánku.

Hra samozřejmě nabízí další možnosti, než jen nehybné čekání. Služebník může prozkoumat komplexní jeskynní systém, přičemž se pohybuje opravdu extrémně pomalým krokem a to jen v těch chvílích, kdy je tlačítko myši stlačené. Na řadě míst jej také čeká množství překážek a zde The Longing využívá svůj koncept v plné parádě. Některé hádanky lze vyřešit pouze s pomocí časového faktoru.

A protože času má hráč zcela jistě dostatek, může si svůj jeskynní brloh zkrášlit drahokamy nalezenými napříč podzemním systémem. Na mnoha místech se nacházejí také knihy, jejichž čtením si může zkrátit dlouhou chvíli, a nejedná se o žádné úryvky, ale plnohodnotná díla klasické literatury. Čtením knih a zdobením místnosti je možné skutečnou hodnotu čtyř stovek dní ošálit, v tom případě všudypřítomné odpočítávání v horní části obrazovky probíhá rychleji. Někdo se může pokusit z jeskyně uniknout, což klasickým adventurním hráčům přinese řadu dalších možností, hádanek a výzev.

Longing je zvláštní hra. Hlavní protagonista, malý bezbranný stín, má za úkol počkat 400 dní, aby mohl vzbudit krále podzemní říše, kterou si mezitím může projít. Háček je v tom, že těch 400 dní plyne vteřinu za vteřinou v reálném čase, a to i když je hra vypnutá. A tak se začnete procházet po království a hledat, jak si ukrátit dlouhou chvíli. V rámci tónu hry navíc chodí stín hodně pomalu, takže než se někam dostane, chvíli to trvá. Postupně ale budete nacházet možnosti, jak ubýhání času urychlit a tak naštěstí není nutné čekat celých reálných 400 dnů (ke konci mi ubíhal čas asi 19x rychleji). Hra se dá navíc hrát pohodlně v okně, takže jsem si ji párkrát hodil na druhou obrazovku, díky mapě stín někam poslal a mezitím brouzdal internetem. Máte ale možnost například i sbírat knihy a ty si pak se stínem v jeho komůrce, kterou si můžete rozšiřovat a zkrášlovat, číst, přičemž se až na pár výjimek jedná o reálné knihy (například Moby Dick, Monte Cristo a řada dalších). Při čtení navíc ubíhá čas rychleji, což je vlastně zajímavý způsob, jak lidem nabídnout, aby si některé klasiky přečetli. Celá hra je vyvedená v krásné kreslené grafice a všechno to působí velmi mile, i když značně ponuře. V druhé polovině hry, kdy už máte všechno objevené, není nicméně moc potřeba hru spouštět (leda si chcete číst), takže si pak jen můžete počkat na konec. A ten je... no to vám neřeknu, že :)

Pro: zajímavý koncept, knihy na čtení, příjěmně pomalé tempo

Proti: dlouhé čekání :)