Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

  • PC 80
Po dohrání prvního dílu jsem se hned vrhnul na pokračování a přijde mi, že všechny změny, ke kterým se vývojáři odhodlali, jsou k lepšímu. Jinými slovy zapracovali skoro na všem, co jsem vytýkal prvnímu dílu a přitom to, co jsem chválil, nechali prakticky beze změny.

V prvé řadě je to příběh, který už tady dává i nějaký smysl a hlavně dává smysl prvnímu dílu, protože se zde konečně dozvídám, co se dělo před ním a co se dělo po něm. Už nejsem bezejmenný hrdina a už mám i důvod, proč to všechno dělám. A je zde opět prostor pro rozšíření příběhu, protože konec je opět otevřený a v podstatě i začátek, kde se mohu dozvědět, proč jsem byl ve vězení, apod. Doufám tedy, že dříve nebo později dojde i na další díl. Co se mi ale moc nelíbilo, bylo nekonečně závěrečné video. Tak nějak si nevzpomínám na žádnou hru, kde by bylo outro až tak extrémně dlouhé. Kdyby ten příběh nějak rozdělili a zobrazovali ho postupně, bylo by to podle mě lepší.  

Grafika si drží svůj standard z předchozí hry, včetně možnosti detailního prozkoumávání získaných předmětů. Co mě ale hodně těší, je namluvení dialogů. Toho mluveného slova sice není zase tak moc, ale dobře se to poslouchá.

Postup řešení puzzlů je obvykle intuitivní a možná i trošku lepší než u minulého dílu, ale stále si drží slušně vysokou obtížnost. To znamená, že i zde bych se bez postupné nápovědy nejspíše zasekl na hodně dlouho (hlavně v páté kapitole). Super je i přítomnost deníku, kam se automaticky zapisují důležité věci, včetně nápověd pro některé puzzly, takže není potřeba potom běhat po místnosti sem a tam.

Moje jediná větší výtka pak směřuje opět k ovládání, které je sice lepší než u jedničky, ale i tak se mi často stávalo, že se na základě mého gesta myší neděla mnou očekávaná akce.

Za mě se tedy toto pokračování povedlo. A myslím si, že pro nadšence do logických her bude tento titul velmi dobrou volbou na zpříjemnění několika večerů.
+16
  • PC 85
The House of Da Vinci jsem hrála přesně před rokem v lednu, a i letos mě chytila slina na něco logického. Dvojka tím pádem byla jasná. Čekala jsem hru propracovanější, těžší a delší. Byly mé odhady správné?

Propracovanější druhý díl určitě je, i když mi narozdíl od jedničky přišlo, že je tu více prostojů typu "propracuj se k logické hádance tím, že tady pootvíráš, poodšroubuješ a pomačkáš víc hejblátek". Což není špatně, jen už to občas v celku vyčnívalo. A já si říkala "kdy už se teda konečně dostanu k dalšímu hlavolamu". Čeština mi přišla velmi dobrá a české namluvení potěší, i když úplně nesedí stylem vyjadřování k dané situaci.

Obtížnější mi první 3/4 hry nepřišly, všechno šlo celkem hladce. Ale u logických her to máte těžko. Jednak se na ně musí člověk vyspat, musí fungovat hlava a pak v tomhle případě, člověk musí být dostatečně pozorný, aby mu neutekly nejrůznější skryté páčky, tlačítka či klíče. A mně se nejspíš nějak sešlo všechno dohromady. No a v té zbývající čtvrtině to byl zásek za zásekem. Buď jsem na nějakou hádanku byla krátká nebo se dostavila nepozornost a to nejlepší je něco minout, když se na to hráč nedívá dostatečně blízko, jelikož pak nejde použít klíčový předmět - nenabízí se interakce. Jakožto poctivec (co nejdřív pojde) se však musím poplácat. Nevyužila jsem jedinou nápovědu, ba jsem si je i vypla a šla do každé hádanky s tím, že ji vyřeším sama, i kdyby to mělo být na předlouhé hodiny. A bylo parádní, že se hádanky napříč celou hrou téměř vůbec neopakovaly a vždy se našlo něco nového nebo jsem si toho minimálně nevšimla.

No a zda byla hra větší či delší tím pádem vlastně nejsem schopná posoudit. Jelikož mi šla rozhodně líp než jednička. I s těmi několika těžkými záseky z nejrůznějších důvodů. Vyšla mě na 10 hodin a ještě mi o necelé dvě minuty unikl achievement za průchod na "chodce". Každopádně jsem se náramně bavila a frustrujících momentů bylo po málu. Všem labužníkům a nadšencům do logických her tedy sérii The House of Da Vinci doporučuji!

Pro: Atmosféra, český překlad včetně dabingu, nápaditost a originálnost logických hádanek, obtížnost, viditelný posun od prvního dílu

Proti: Může dojít na záseky

+13