The Finals

07.12.2023

free to play

Free to play multiplayerová akce z pohledu první osoby, která snoubí frenetickou hratelnost s důrazem na taktický postup. Prvotina od švédských vývojářů z Embark Studios sází na souboje tříčlenných družstev ve značně zničitelném prostředí ve vertikálních industriálních arénách.

Hra v současnosti obsahuje mód "Quick Cash", kde tři tříčlenné týmy soupeří o trezor plný dolarů, přičemž je nezbytné po jeho ovládnutí následně pozici také ubránit, a mód "Bank It", kde se do mixu přidává další tým o třech členech a tentokrát je třeba sesbírat dostatek měny z náhodně generovaných trezorů i hráčů samotných a tu poté u speciálních bankomatů proměnit v permanentní skóre. Trojici módů vévodí "Tournament", sestavený ze tří navazujících utkání, ve kterých vždy dva nejhorší týmy vypadávají a do The Finals tak postoupí jen ta nejlepší a nejsehranější trojice.

Hra nabízí tři hratelné archetypy, rozdělené dle tělesné stavby herních avatarů. "Heavy" tak více vydrží, ale je pomalý a mohutný, "Light" je pekelně rychlý střízlík, který však padne po pár dobře mířených ranách a herní třída "Medium" je něco mezi. Každá třída má však i své speciální schopnosti, unikátní zbraně i vybavení. Hra je zcela bezplatná, obsahuje však prémiový Battle Pass a řadu kosmetických předmětů za reálné peníze.

Zajímavý koncept, ale realizace by potřebovala trochu namazat, aby tak neskřípala. Nekompromisní matchmaking (už při druhém zápase jsem proti sobě dostal zkušené soupeře), šílená zmatenost a herní mechaniky, které nejsou v tutoriálu a při zběsilosti akce není šance si cokoliv vyzkoušet. To jsou věci, které mě už po pátém zápase odradily od dalšího hraní. Jinak to není špatné, takový šílenější Counter strike. Jo a map je tu zatím strašně málo.

The Finals díru do světa eSportu asi neudělá, hru jsem si však vlastně dost užil. Po zdolání Výzvy mám před Vánoci vždy tendence hrát něco nedohratelného multiplayerového a nová 3v3v3(v3) FPS The Finals tuhle chuť uspokojila velmi zdatně.

Ač hra možná působí na první pohled lehce genericky, ve skutečnosti nabízí dost k tomu, aby se odlišila od konkurence. Líbil se mi velmi dobrý balanc mezi rychlou akční hratelností a nutností taktického postupu zejména pří obraně pozice během "Cashoutu". Mezi další povedené vějičky na hráče rozhodně patří zničitelné prostředí, které do taktiky také hodně promlouvá. Situace, kdy vám pečlivě střežený sejf soupeř odpálí o dvě patra budovy dolů asi v žádné jiné FPS nezažijete.

Prostředí jednotlivých map je dost industriální a působí malinko tuctově. Map také není příliš velké množství, i když jsou poměrně rozsáhlé. Jde však o F2P hru, kde by měl další obsah postupně přibývat, proto menší množství obsahu jako zásadní zápor nevnímám.

Matchmaking funguje velmi dobře a hra mi ani jednou nespadla (stejně tak jsem nebyl z rozehrané hry nikdy "vyhozen"). Bugy prakticky neexistují, nepočítám-li občasné zaseknutí, které však souvisí spíše s destrukcí prostředí. Pocit ze střelby je solidní a zbraní pro jednotlivé třídy je dostatek. Některá udělátka mi přišla celkem k ničemu, ale je možné, že šikovnější hráči najdou smysluplná využití pro veškeré možnosti arzenálu.

Za herní měnu se odemykají nové zbraně a gadgety. V tomto ohledu je hra celkem velkorysá a po dvaceti hodinách vlastně již nemám moc co odemykat. Rozhodně neplatí, že byste zpočátku byly zásadně znevýhodněni do doby, než si nasyslíte dost na nutné vybavení. Prémiová měna za peníze odemyká skiny a další blbiny (klasika). V tomto ohledu však hra trochu zaostává a proti sobě se tak staví týmy, které vizuálně vypadají velmi podobně.

Hra představuje také jeden trochu kontroverzní prvek a to komentátory, které "mluví" umělá inteligence. Za mě tahle vychytávka funguje bez problémů a kdybych na tento fakt někde na "internetech" nenarazil, ani bych to nepoznal.

Se hrou končím po dvaceti hodinách, které jsem si užil. Zpočátku jsem si připadal jako Jetel, který netrefí ani vrata od stodoly (nebo hráčského avatara Heavy, který je suverénně největší), ale postupem času se mi do hry povedlo proniknout. Tento typ her si však vždy něčím ohraničím a po získání trofeje za 300 zabití na dálku se jde dál. Za sebe však nemám problém The Finals doporučit. Za zkoušku navíc nic nedáte. Doslova.

P. S. Platinová trofej v době sepsání tohoto komentáře ještě nebyla nikým získána. Ve hře je totiž potřeba strávit přibližně 700 hodin :).

Hodnocení na DH v době dohrání: 68 %; 3. hodnotící; Free To Play

Pro: Dobrý mix akční hratelnosti a taktického postupu; slušné možnosti vybavení a zbraní; napínavé momenty; zničitelné prostředí; férový F2P model, kde žádnou výhodu nekoupíte

Proti: Relativně málo herních módů a obsahu obecně