@StriderCZ (23.11.2021 06:41): To je pravda ze MS a Todd byli vždycky jedna ruka. A xbox verze jejich her jsou vždy tak nějak lepší.
Skyrim na ps4 pro je kromě super obrazu v nativním 4K celkem neštěstí a ani s Anniversary edici se to nijak nezlepsilo.
Ja bych to nejradši hrál na PC ale ta hra tam oproti ps4 verzi vypadá hůř, z části to je tím ze mám jen 1080p monitor a z části tím ze to tam má nějak jinak nastaveny barvy a další věci.
Pak je tu crcani s češtinou, ne ze bych ji tam nutne potřeboval, ale rad si čtu knížky a v angličtině mě to unavuje.
S těmi BGS hrami zažívám pořad nějaký dilemata, na čem to hrát, česky nebo engliš, kvalita vs výkon a tak pořad dokola :)
Dneska vezmu krabicovku anniversary do sbírky.
Libi se mi obal, disk má speciální potisk a je tam i mapa, vyhozených 1400 ale ať se Todd nazere a konečně doděla ten Starfield a začne makat na sestce TES :)
@AlieN (23.11.2021 09:32): Ve VR jsem zkoušel, Není to rozhodně špatné. Ale daleko jsem se nedostal, nepodařilo se mi pořádně přemapovat tlačítka na ovladačích a tak jsem nebyl schopen použít dovednostní body (mám HTC Vive cosmos). Ale zásadnější problém je spíše v celkovém konceptu. Na pohled, na první dobrou super, ty klenuté stropy, velké postavy okolo tebe, možnost šáhnout každé ženské na zadek. Ale časem zjistíš, že ti chybí hmat a pak taky necítíš žádnou hmotnost: máš sice obouruční sekyru, ale pocitově máš v ruce neohrabané párátko. Nebo něco vykryješ štítem a přitom nic necítíš. Chápu, že z obj. hlediska nelze , ale časem mi to začalo vadit. A to co v normální hře uděláš jednoduše a rychle ve VR jde složitě a pomalu.
@StriderCZ (23.11.2021 06:41): Mám asi trochu jiný vkus na jídlo.

Dřepování u hraní je trochu wtf... ale ano, ve VR bych si Skyrim někdy v budoucnu třeba i zahrál, a to bych si tam i ten survival mod dal.
@AlieN (22.11.2021 17:39): proč srovnání KFC a Skyrimu: obě nabízí kvalitu, v obou se nažeřeš k prasknutí a budeš spokojený jak žaba. Comse týče dalších questů: nemám moc zkušeností, a tak ti asi moc neporadím. Ale časem plánuji zkusit Byond Bruma, uvidím.
Co se týče cz lokalizace: zatím s ní na Xbox series X nemám problém, zatím se nebije, hra šlape (ostatně jeden z důvodů, proč jsem šel do Xbox one X byla právě lepší spolupráce MS a Bethesdy (už od dob Morrowindu). Prostě počítám s tím, že je přeložena hlavní hra a zbytek mi nevadí.
Chybějící fast travel je do jisté míry vopruz: ale záleží na tom, jaké chceš mít herní tempo: pokud jej eliminuješ, hra se zpomalí. A pak narazíš na věci, které by jsi při teleportaci minul. Třeba v KC:D chybějící fast travel na hardcore byl super, protože mapa byla celkově menší a nebyly nutné velké přesuny v rámci questů. A člověk potrénoval vytrvalost, jízdu na koni a pod,, Ve Skyrimu už ale běháním nic nenatrénuješ (na rozdíl od Morrowindu, Oblivionu). Já se rozhodl Skyrim dohrát pořádně, "po staru", Trošku si hraní zpestřit. A po vzoru Jindry trénuji perk dřepař. Vysvětlím : mám sedavé zaměstnání a hraní v sedě u PC mne nebaví. Když jsem hrával na gauči, bolely mne záda, hlavně krční páteř. Proto jsem změnil taktiku: Xbox + monitor mám na barovém pultu v kuchyni. Hraji ve stoji. Když postava jde, jdu s ní (přešlapuji na místě, dělám jednoduché úkroky jako v aerobiku). No a když sebere můj avatar kytku, tak si k ní taky dřepnu. Je to docela prdel (a bolí z toho nohy až u pudele) ale neměnil bych.
Oslíka z DS bych taky bral. A co se týče zimy: musíš se obléct, nelézt v těžkém brnění do ledové vody. A jde si vzít věci s sebou na táborák. Ale zatím se držím ve hře pěkně v teple, na sever se vydám až pzději, takže moz zkušeností se survivalem nemám (kromě toho, že musím jíst a spát).
@AlieN (22.11.2021 19:52): Hele já když si Lydii poprvé bral tak nedorazila na svatbu. Hra ji poslala do Riftenu pěšky a po cestě někde chcipla. Když jsem hru nahrál tak se ji to snažilo portnout ke mne, což se povedlo ale jaksi byla mrtvá :)
Kdyz se mi to podařilo nějak udělat ze svatba byla, tak jsem ji nechal doma, v tom postaveném baráku, ale jak už ta hra byla nějak zblbla tak Lydie celou dobu, dny i noci, stala venku a cukala ji jedna noha sem tam.
Dost nešťastná svatba :)
@Charllize (22.11.2021 19:35): Já nejsem tak velký herní masochista jako ty, takže ne díky, Lydia zůstane doma (a nebo nakrmí Ebony sword). Tedy pokud nenajdu mod se kterým bych ji mohl opravdu oběsit na nejbližším stromě když mě naštve, to by pak za zkoušku možná stála :D
EDIT: Vždyť já si ji vlastně můžu vzít. Takže nejdřív svatba, a až pak Ebony Sword. A pak další svatba s nějakou jinou, a znovu. Odteď mi říkejte Jindřich VIII.

@Tulareanus (22.11.2021 19:39): Když já bych radši oslíka jako v Dungeon Siege, to je mnohem stylovější... :(
(vsadím se tedy že i mod na inventář na koňovi existuje... ale meh, Steed stone a boty na zvýšení nosnosti mi teď stačí)
@AlieN (22.11.2021 19:26): To bys to udělal moc černobílý, ony ty npc dokážou být i užitečný. Ta AI není zázrak ale když člověk vi co čekat tak se daji seriózně využívat. Jen se to člověk musí naučit nějak koordinovat :)
Lydia mi zachránila prdel tolikrát ze bych to nespočítal, ale pak ti samozřejmě zablokuje chodbu, nemůžeš projít, zezadu te řeže medvěd a nejradši bys ji oběsil na prvním stromu. Chce to klid a nohy v teple, je to velká hra a nesmis propadat skepsi :)
@AlieN (22.11.2021 18:15): Lydie je nekonečný zdroj zábavy prave tím jak je dumb. Já bych bez ni nešel ani na krok :) A je celkem fajn cannon foder.
Ano to stavení je hlavně estetická a sbírkova záležitost. Záleží jestli jsi ten typ hráče co chce mít výstavy zbroji a podobne. A pak se ženou, dětmi, majordomem, bardem a podobne to je celkem jako by ten domov kam se vracís.

Co se Lydie tyce tak abys to lip pochopil koukni na videa tehle slečny.
Lydia je fenomén :)
@rikuhahl (22.11.2021 18:08): Tak to už bude záležet na konkrétní situaci, u nějakého vidláka bych celkem chápal že není macho bijec, jako hlavní hrdina, co půjde hledat svou ztracenou kudlu po babičce někam do podzemí.
Ale jinak máš samozřejmě pravdu, u spoustu questů mám pocit že jsou ty postavy prostě jen líní kreténi a mám chuť je poslat do háje... což bych udělat měl, ale má dušička rpg hráče se úplnému ignorování questů urputně brání :D
@Charllize (22.11.2021 18:02): Ten výběr rozšíření baráku mě docela naštval. Dal jsem si tam alchemy a enchant, protože to jsou věci které logicky potřebuju - a až pak jsem zjistil že to příslušenství na craftění stejně můžu mít i v hlavní budově. Tak k čemu pak to rozšíření je? Jenom estetický prvek.
A adoptování dětí to samé - jediné které jsem si chtěl adoptovat byl Aventus Aretino, u něj to taky po jeho questu dává největší smysl, ale ta debilní hra mi to zrovna u něj jediného nedovolí :D

Lydii jsem někde nechal hned jak se ke mně přidal, už nevím kde, je to stovku hodin daleko. To poslední čím se u hry chci navíc ještě štvát je hloupá AI spolubojovníků. Hmm, ale mohl bych ji teď zkusit najít, dostal jsem hezký meč který by chtěl nakrmit... :)
@AlieN (22.11.2021 17:56): Ty baráky se liší tím jak je postavis. Nejde mít v jednom baráku třeba výstavu vycpanych zvířat a k tomu třeba velkou knihovnu. Je to hlavně pro lidi co si chtějí udělat výstavy zbroji, knih, zvířat a tak. Adoptovani děti je celkem sranda. Vezmes si Lydii za ženu a mate rodinku :)

Mrznuti jde zabránit teplým vybavením, každý kousek má novou statistiku warmth. Pak jídlem. Tepla polivka te zahřeje a můžeš pokračovat. Je k tomu dodatečný mód s campovanim. Já ho nepoužívám. Většinou stačí to teple jídlo. Nebo te třeba trochu ohřeje i louc když ji mas v ruce, nebo jakýkoliv tepelný zdroj po cestě.
@Charllize (22.11.2021 17:44): "Kolikrát nedojdes a zmrznes třeba"

Brutální počasí co tě dokáže v některých situacích zlikvidovat do minuty je super v NMS nebo Arku. Jenže tam si taky kdekoli můžeš postavit boudu nebo aspoň vykopat díru abys přežil. Jde to i ve Skyrimu? Nebo třeba aspoň pokácet nejbližší strom na dřevo a udělat si oheň na zahřátí?

Na stavění baráků ve Skyrimu jsem narazil nedávno a... eh, to je hodně pitomé rozšíření, moc netuším k čemu to tam přidali když už tak si těch baráků můžeš koupit asi deset a v ničem se neliší, jen s jejich postavením není tolik sraní.
@AlieN (22.11.2021 17:39): U survivalu můžeš používat dostavniky. Poměrně to cestování po svých zkracuje. Ale nachodi se člověk dost, a s tím survivalem to je zábava. Kolikrát nedojdes a zmrznes třeba :) Při tom cestování zazijes desítky super věci, ktere s fast travelem úplně mines.
Z creation clubu tam už je zajimave jen Saints and Seducers ( ty bys tam měl mít pokud sis dal poslední patch), což je taky pribehove rozšíření a ten Forgotten.
Ten survival je taky teď zdarma v rámci patche. Ale je to spis pro lidi co mají hru rádi a nevadí jim tam trávit čas. Pokud je někdo rozpolceny a z části si mysli ze Skyrim je kravina tak se spis stane ze s tím survivalem se jeho zprudenost vysroubuje mnohem výš :)
@StriderCZ (22.11.2021 07:30): Mluvíš o fantastickém RPG a pak ho přirovnáš ke KFC? :D
No když chci fantastické jídlo, tak KFC bude místo kam zamířím... leda když jsem v Marrakéši a po otravě pirožkem z pouličního stánku si potřebuju spravit žaludek něčím co nejvíc obyčejným (true story)

Za ten mod Forgotten City dík, vypadá zajímavě, klidně doporuč i nějaké další. Jen si nejsem jistý jestli do hry přihazovat další potenciálně rozsáhlé mody teď, když už jsem v ní dost daleko (resp v hlavní hře snad před koncem, chybí mi datadisky).

A ten survival - potenciálně by komplexnější a těžší systém existování v tom herním světě mohl být fajn, a já mám survivaly obecně rád, ale zrovna u Skyrimu se to obávám se dost bije s tím zbytkem hry.
Třeba samotný fast travel - má představa na začátku hry byla taková že ho používat nebudu vůbec (tak jako v KCD a W3), dokonce jsem si tam dal i mody které z koně dělají použitelný dopravní prostředek, ale stejně jsem se na to časem vykašlal, když mě 150 questů pošle přes půl mapy pro nějakou kravinu a zpátky. Není to prostě vůbec domyšlené, ty úkoly na vyzvednutí něčeho nebo vyčištění generického dungeonu zaberou pár minut, ale cestováním bych strávil hodinu. Nechápu proč ty questy tak často nejsou soustředěné v jedné oblasti, jak by to dávalo smysl.
@StriderCZ (22.11.2021 07:30): No s tím survivalem bych z toho KFC už moc nedělal, k tomu trochu vyšší obtížnost a každý bude zpoceny až na zadku. Je to pak dost jiný gameplay :)
A u te češtiny bych byl opatrný, survival nikdo nelokalizoval pro konzole a muže to z češtinou dělat dost bordel. Xbox má výhodu ze používá pro zavedeni módu stejný princip jako PC, takže ten survival na první pohled funguje. U ps4 je nepoužitelný s češtinou jelikoz PS používá jiný system na módy.
Na xboxu se nejspíš nic nestane a fungovat to bude, ale pro jistotu upozornuju ze survival+čeština není úplně koser :)
Po domluvě s překladateli Falloutu 4 a lidmi co převadeli cestinu Skyrimu pro konzole jsem ten Survival CZ pro konzole chtěl udělat ale ve finále došlo k informačnímu sumu a jaksi z toho sešlo prozatím. Jde hlavně o PS kde sám od sebe nevím jak se to má správne udělat a nemam na to ani nástroje. Až bude čas ještě jim zkusím napsat. Pac sám bych tu cestinu na PS chtěl. Samozřejmě by se pak udělala i pro xbox.
Tada pokud to už někdo neudělal, nějakou dobu to moc nesleduju :)
Ono z toho creation clubu nebude na konzole přeložené nic nejspíš. Na PC co vím tak toho je přelozeneho celkem dost. I když Saints a Seducers, Forgotten Seassons asi taky nebudou.
@AlieN (20.11.2021 10:49): Skyrim je naprosto fantastické RPG, tedy pokud víš, co od něj očekáváš. Něco jako když se chceš najíst a jdeš do KFC. Dostaneš kvalitu, sice americkou, komerční, ale nebudeš zklamán.
Rozehrál jsem (po letech) znovu, maximální spokojenost. Na novém Xboxu, zakoupena Anniversary edice, se všemi mody z Creation Clubu, s posílením RPG prvků (hlad, únava, teplota okolí, zrušení fast travelu),. Ostatní mody jen minimální - hlavně cz lokalizace, A naprostá spokojenost, relax, zejména v dnešní době, kdy kvůli Covidu mám práce nad hlavu a potřebuju vypnout.
Co se týče questů: doporučuji Forgotten City, jeden k z mála, kde se musí přemýšlet...
@Jab (20.11.2021 01:03): Jo ta není úplně špatná. Postavy má ploché a v normálním příběhovém rpg by to tedy docela zapadlo, ale na Skyrim dobrý.

Charllize (20.11.2021 00:14): Dík, to je od tebe hezké

Potenciál má ten svět velký, škoda že ho autoři neumí dost využívat. Holt sandbox.
Možná jsem se krom modů na grafiku a herní mechaniky měl dívat i po modech na questy, věřím že nějaké kvalitní by se našly.
Ach jo, kéž by všechny úkoly ve Skyrimu byly tak propracované jako quest linka v Dark Brotherhood. To by byla úplně jiná hra. U té konečně mám pocit že nad jejím promýšlením někdo strávil víc než pět minut - a skutečně se snažil aby pořádně využívala možností toho světa, ovlivňovala jeho podobu, a byly v ní i zajímavé postavy a nějaká ta drobná nelinearita.
Takový závan svěžího vzduchu po všech těch generických fetch questech.

Ale dobře na tomhle jsou vidět i nedostatky herního systému. Řešením těchto úkolů se stráví docela dost času, je to rozmanité, ale xpů za to moc není - tenhle styl hry nejde moc dohromady se způsobem vylepšování postavy postaveném na milionu opakování základních činností.
Anniversary edici jsem koupil- na Xbox. Těch 20 EUR, co jsem dal za upgrade je spíše o pohodlnosti: Nainstaluji cz titulky, unofficial patch + všechny mody z creation Clubu (jedno tlačítko) a je vymalováno. Pro PC tahle edice nemá prakticky žádný význam. A i na Xboxu se dá najít hromada použitelných modů, které více méně odpovídají těm z C Clubu.
@Charllize (11.11.2021 23:22): jj už jsem si všiml viz níže.

EDIT: jo Switch mi chybí, děcka by jej fakt hodně chtěli, nejlépe každý svůj Lite. Není vyloučeno že bude. :)
Já bych si klidně koupil cokoliv, jen nevím jak moc mě tam budou bavit hry. Už ten PlayStation mě přijde trochu specifický, ale třeba až konečně zapnu The Last Guardian, nebo TLOU tak změním názor. Za mě je zatím PS5 dobrá tak na Returnal (někde koupím krabičku za 1k - tedy pokud nebude ve slevě digital) a Gran Turismo (mám krabičku za 699 Kč Special Edition a teď je za necelé 400 Kč digital, tak nevím no). :)
@Rapier (11.11.2021 23:14): musíš se podívat do dlc v obchode. Ten upgrade za 500 je brán jako dlc.
Ale nevím jestli se to vyplatí. Oni daly zdarma čtyři dlc a jdou stáhnout z creation clubu. Saints and Seducers, Survival, rybaření a ještě jeden.

Tak jestli se ti stáhnul do Skyrimu speciál patch tak jasne ze to píše 4K/60fps, bylo to zdarma v rámci patche.
@Charllize (11.11.2021 22:54): pro jistotu jsem zapnul XSX. U Skyrim SE mě to píše 4K a 60+ Fps. Mimochodem na Xboxu mají už nějakou dobu nějaký mod co zapíná 60 fps u řady her obecně, zapomněl jsem jak se to jmenuje. Je to v nastavení každé konkrétní hry.

Ta nová edice má v popisu prakticky totéž. Jo a tu novou edici, přesto že vlastním Skyrim SE na Xbox mě to nabízí za hezkých 1499 Kč. Děkuji nechci. :)

AHA to je plná hra, upgrade za 529 Kč respektive díky Ultimate nyní za 476 Kč
@Rapier (11.11.2021 22:42): Nemáš zač. Ale chybí ti Switch, to by teprve potvrdilo statut :)
Hele jinak nevím, xbox i PS5 měli snad jen modifikaci která zpřístupnila 60fps. Ps4PRO/PS5 běžela ve nativním 4K už predtim a xbox verze měla proměnlivé rozlišení. Ofiko podporu 60fps přidali u obou next gen konzoli až teď. Nebo sem něco minul?
@AlieN (11.11.2021 16:13): No vsechny ty mody maji Bethesda final touch, takze minimalne nedelaji zadny bordel, nevypnou ti achievmenty a proste pusobi jako by v te hre byli odjakziva.
Ale za mne osobne me to moc nezajima, jedinej creation club mod kterej je pro me must have je survival, a ten davno uz mam. Jinak nejaky skiny na armory a debilni ukoly ktery tam nemaji co delat me moc nezajimaji :)
@Charllize (11.11.2021 16:07): Ach jo. Nj, i po deseti letech a xy rereleasech je to pořád hra typu "dodělej si sám".

Fakt mi přijde úsměvné jak se vedle u GTA nadává na 60 dolarů za tři hry, když tady je to rovnou 50 za jednu.
Dívám se na nějaké videa... tvl oni za $50 prodávají "Skyrim s předinstalovanými mody" (a rybařením!), a přitom tam z těch modů nedají ty nejzákladnější jako předělání inventáře do použitelné podoby. A na grafiku tam nejsou mody snad vůbec žádné.
Tak 10 let. Já sice tyhle výročí nemam nijak zvlášť v lásce, ale tak když to je Skyrim :)
Haleluja, zdravas a vsechno zlý pryč, svatý Todd a long live Bethesda, amen :)
A všichni koupit Anniversary edici, za 1400 neber to :)