Ahojte,

1. Apríla prebehol krátky mission contest a uživatelia mali za úlohu vyrobiť krátke misie s nejakým žartovným obsahom. Každá z nich misíí sa dá dohrať do 10 minút, jedná sa o jednohubky a tieto 3 stoja za zahranie:

- Moongate Ruckus od Kingsala, ktorý rieši reálny životný problém - ako sa vysporiadať zo susedom, ktorý si púšta muziku príliš nahlas neskoro večer? :)

- V  By The Cookbook sa zhostíte zlodeja so silným francúzskym prízvukom, ktorú musí ukradnúť kuchársku knihu s tajným receptom na suflé :)

- Moving Day 2: Look Who's Moving Now kde budete riešiť úplne bežný problém so sťahovaním a tvorca trollí úplne všetkých v release threade :)

Pri každej z nich som sa milo bavil a každá z nich stavia aspoň niečo z Thiefa (Darkmodu) na hlavu.
5 dlhoročných modderov si strihlo misiu stredného rozsahu, ktorá nie je príbehovo unikátna, ale v rámci kulís to funguje, no audiovizuálne je vymaznaná, plus celá je veľmi dobre "streamlinovaná" - nie sú tam nejaké zapeklité puzzle a nie je ťažké pokračovať v príbehu a misiu dokončiť, tým pádom ju odporúčam aj začínajúcim hráčom, ktorí chcú vyskúšať, čo to je ten Darkmod zač.

Vybral som nespoileroidné screenshoty, lebo najmä druhá časť vám zrejme odpáli dekel :)
Ked som začal hrať Iris od začínajúceho mappera WellingtonCraba, nemal som žiadne očakávania - a padla mi sánka.

Táto misia vyhrala najnovvší mapping contest právom - je to prvá (vydaná) misia daného autora, ale okamžite sa zaradil medzi veteránov ako Goldwell alebo bikerdude.

Už navodená nostalgická atmosféra na začiatku je super a ako sa postupne príbeh rozplieta, je to zaujímavejšie a zaujímavejšie. No hlavným zdrojom úžasu je leveldezign - tak prezícne detailne vymodelovaný svet som už dávno nevidel, je tam cítiť jeho unikátny rukopis, kedy mapa je dostatočne rozľahľá, avšak nie taká megalomanská ako Painter´s Wife, no i tak mi zabrala 12.5 hodiny.

Mnoho bytov je prístupných (prezrádza ich modrý odtieň svetla v oknách a dverách) a lokácie sú dobre zapamätateľné už od pohľadu, je tu pekná vertikalita a nádherné prepojenie niektorých príbehov, ktoré nie sú explicitne pvoedané, ale ked čítate readables, postupne si pospájate, čo sa vlastne stalo.

Novinkou je, a táto misia to robí zatiaľ ako jediná, je vypísanie na obrazovku (podobne ako titulky) v ktorej ulici alebo byte sa práve nachádzate - pomáha to pri orientácii aj amotsfére a som si istý, že toto daľšie misie preberú.

Ale dosť rečí, tu sú screenshoty :)
Další kvalitný level - Written in Stone - výsledok spolupráce 3 autorov so zaujímavou novou hernou mechanikou, zapeklito poschovávanými secretmi po celej mape a tajnou lokáciou ako homážou Graymanovi (jeden z dlhodobých moderov, ktorý prednedávnom zomrel), ktorá je celá zasadená do dňa(!) - toto je veľká vec, ešte 10 rokov dozadu Darkmod pri dennom nasvietení sekal ako trhací kalendár, teraz mu to už nič nerobí.
Ako u postupne spomíname kvalitné levely k Darmodu - tak ododneška si k nim môžete pripísať Hazard Pay od Kingsala (ten istý, čo robil Volta and the Stone alebo Cauldron of Gods):

Netorelé zasadenie (banská štôlňa/archeologické vykopávky v pseudo-egyptskom prevedení), parádna vertikalita v celom leveli, chytro, ale nie neférovo poskrývané secrety a nádherné nové dynamické nasvietenie, ktoré pribudlo v Darkmode v2.10.

Toto bola radosť hrať.
@Tarhiel (01.06.2021 21:45): Neskromně přiznávám, že můj výkon možná trochu respektu zaslouží, ale na druhou stranu musím dodat, že závěrečné statistiky jednotlivých misí zas tak moc o mém skillu nevypovídaly :-). V options jsem měl tuším ostražitost nepřátel nastavenou na challenge a všechmy mise hrál na nejvyšší obtížnost. Ostatně u tohoto typu her je cokoli jiného hřích a hereze :-). Nicméně například 100% loot jsem neměl skoro u žádné mise a že bych někde měl Stealth score (nebo jak se to jmenovalo) 0, to ani omylem :-). Hráči, kteří právě takto na 100% jednotlivé mise plní, to jsou ti, před kterými by se mělo smeknout :-)
@CeBrk (01.06.2021 21:34): Rešpekt, to si asi jeden z mála, ktorý sa do toho pustil po hlave :)

Vždy sa rád chválim, že som dohral všetky misie k Darkmodu, ale tentoraz si ma predbehol na plnej čiare - tú poslednú som ešte nehral + dať všetkých cca.150 jnaraz je obdivuhodný výkon :)
Moc nemám čo dodasť, k tomu, čo si napísal, som rád, že mód sa TI páčil :)
Tak jsem konečně dohrál The Dark Mod. Jo, já vím, tento druh hry, do kterého se dají stahovat uživatelské mise, které postupně přibývají, se svým způsobem dohrát nedá, takže bych měl svá slova upřesnit. Před několika měsíci jsem si stáhl verzi 2.08 této hry a naprosto všechny mapy (mise), které byly na oficiálních stránkách k dispozici. Bylo je skoro 150. Některé z nich jsou jedohubky, které se dají dohrát i pod 15 minut a jiné vám klidně zaberou pěkných pár hodin. Pro přesnost musím zmínit, že některé mise dohrát nejdou, protože jsou spíše experimentální než herní. Například mise testující zvuky a ostražitost slepých nepřátel, mise kde můžete do arény teleportovat snad všechny možné nepřátele a podobně. Několik misí (asi dvě či tři) jsem nedohrál kvůli bugu. Ale to není podstatné. Důležité je spíše to, které mise stojí za zahrání.

Kvalita misí je totiž značně kolísavá. Většina je prostě dobrá a budete se u nich slušně bavit, ale některé jsou vyloženě fantastické. A bohužel je tu i pár misí, které stojí vyloženě za hovno. Ale jako charakterní jedinec je zde zmiňovat nebudu, ani nebudu upozorňovat na fakt, že většina z nich je od jednoho tvůrce. No, alespoň se snaží. Ale nyní k těm fantastickým misím. Nebo spíše k těm, které za fantastické považuji já.

Accountant 2 - To je i jediná mise, kde narazíte na nahatou ženu (když nepočítám lechtivou sochu, na kterou můžete narazit v mnoha misích), která se zde sprchuje. Nicméně i bez této zvláštnůstky je to neuvěřitelně zábavná mise.

Full moon fever

A house of locked secred - Možná vůbec nejlepší mise ve hře

Tears of saint Lucia - Jedna ze tří již předinstalovaných misí

Now and then - Tady budete cestovat časem

Perilous refuge

Requiem - Od tvůrce mise "A house of locked secred", ale Requiem je horší, byť stále vynikající

Shadows of Northdale act 2 - Od tvůrce Accountant 2 s nickem Goldwell. Jeho mise jsou většinou zárukou vysoké kvality.

Nemálo dalších misí se do mého výběru nedostalo jen o vlásek a někdo jiný s odlišným vkusem by je do výběru zařadil.

Hodně lidí vám bude tvrdit, že skvělé jsou i mise "Painters wife" a "Crucible of omens - Behind closed doors" a mají pravdu. Já je však do svého výběru nezařadil čistě ze subjektivního důvodu. Tento druh misí, které se hodně odehrává ve spletitém městě, mne mate. Vždy se zde ztrácím i s kompasem a mapou. Je obtížné si pamatovat, kde jsem byl a kde ne a také díky HW nárokům a ulehčení práce je v těchto městech plno dveří vyloženě fiktivních a neotevřitelných, což dle mého kazí iluzi fungujícího města. Ale to je jen můj názor. I tak tyto mise považuji za skvělé, ale ne až tak moc, abych je zařadil mezi ty nejlepší.

Tuhle hru asi nemá cenu hrát tak jako já, tedy se všemi misemi, popřípadě je hrát nějak náhodně. Mnohem více se budete bavit, když si stáhnete jen ty nejlepší, ať již dle mého doporučení, nebo dle názorů jiných. The Dark Mod s deseti či dvaceti nejlepšími misemi je úžasná hra, která klidně snese srovnání s tím nejlepším, co nám kdy poskytly plnohodnotné díly Thiefa.
14.02. bola releasnutá verzia 2.09, ktorá prináša do hry ImageShaprener, a výborne optimalizuje už aj tak dobrý engine - včera som to skúšal na Painter´s Wife, ktorá je sama o sebe rozľahlá a náročná, kde s mojou grafikou na 4K natívnom rozlíšení mám priemerné FPS okolo 75-85, v horších prípadoch 45.

So správne nadstaveným Image Sharpenerom (vykresľuje 60% obrazu, zvyšok zaostruje) mi FPS vysokčili na 120+ a tam, kde predtým bolo 45 je teraz 95 :)

Proste výborný update :)
@Rapier (30.11.2020 17:22): Přečti si Phoenixův komentář k té hře a pochopíš. Levely a svoboda jsou ve Thief Gold poplatné době vzniku, což je fajn. A pokud pro The Dark Mod byl inspirací klasickej Thief sám, je jasné, že zde se cesta bude ubírat jiným směrem, jak v té verzi Thiefa z roku 2014. Nemusím hrát všechno, stačí mi důvěryhodnost osvědčených uživatelů. A mě vlastně ani extra neoslovil Dishonored.
@PavelU (28.11.2020 21:39): Taky ten Tarhielův seznam asi využiji :), Thief série mě v současné chvíli dost pohltila, čili pokud se do dohrání původní trilogie příliš "nepřeThiefuju" :) (teď jsem v šesté misi dvojky), nejspíše se vrhnu na Dark mód. Sice jsem si na Steamu za pár šupů koupil i Thief 4 (právě díky své současné Thief euforii, jinak bych to nechal asi být), ale jestli se do něj nakonec budu mít chuť pustit, to ještě nevím, Dark mod bude pravděpodobně o dost lepší variantou.
@Tarhiel (28.11.2020 20:02): Já se na ty mise vlastně už před lety ptal :) Ale je fajn, že je jich dnes již víc. Tu Thief náladu momentálně mám. Ve Thief Gold jsem již v 11 misi. A za dva dny bude 22 výročí Dark Projectu.
Ani já bych se Dark Modu nebránil. Jen bych si musel hru dobře poskládat z několika kvalitních misí. Stačí mi jen plížení a cennosti, popř. omračování. Ať to není příliš obtížné.

@Tarhiel (28.11.2020 18:01): Painter´s Wife vypadá dobře. Které další mise doporučuješ?
@Isair (28.11.2020 16:19): Súhlasím s Pavlom, Thief 2X treba vyskúšať a aby som Ti odpovedal na tvoju námietku: už niekoľko rokov sa pracuje na plnohodnotnej kampani pre Darkmod, nazvanej Crucible of Omens, z ktorej "nultá" misia (prequel) bola releasnutá nejaký čas dozadu.

Práce na nej chvíľu stoja, chvíľu sa pohýňajú dopredu, podľa toho, kto má kedy čas, no i ja by som bol rád, keby už bola hotová.

V každom prípade, počas tohto roku sa toho ujal Bikerdude (aktivný mapper&level dezigner. ktorý robil aj spomínanú Painter´s Wife) a chcel by to v dohľadnej dobe (niekoľkých rokov) dotiahnuť do konca.
Hmm, tohle nevypadá zle, ani jsem neměl tušení, že něco takového existuje, jak jsem se předtím o Thief sérii podrobněji nezajímal. I když tedy "map packům" moc neholduji (raději mám nějaké soudržnější, svébytnější kousky), tak tohle asi jednou vyzkouším, láká mě i ten nově použitý engine... může to být zajímavý projekt :).
Približne o 2 týždne by mohla vyjsť nová misia, Painter´s Wife, ktorú dávam do pozornosti:
Bola v príprave niekoľko rokov, je veľká, komplexná, dokončili ju bikerdude&dragofer (minimálne bikerdude je veterán fanmisií a na kvalite je to vidieť).

Betatestujem ju a už teraz je vo veľmi dobrom stave, aj technicky (na mojej mašine si to väčšinou drží tých 75/85FPS na plné detaily) rozhodne bude stáť za zahratie.

Vydanie misie bude sprevádzané vydaním veľkého patchu 2.08, ktorý je tiež už nejakú dobu v príprave. Misia sa na ňom nahráva rýchejšie, než na 2.07.

O vyjdení nového patchu + misie sa dozviete tu.
Len pre info:

Určite odporúčam k must play misiám, ktoré sme tu rozoberali pred 4 rokmi, pridať tieto:
Requiem a jej pokračovanie A House of Locked Secrets od autora Moonbo - autor je spisovateľ, ktorý sa sám naučil pracovať s DarkRadiantom! Okrem toho, že misie majú nehorázne dobre napísané postavy a príbeh, sú skvelo nadizajnované a prišli s novými, zábavnými mechanikami a niektorými vylepšeniami, ktoré sa neskôr stali štandardom (počítanie a ukazovateľ objavených secretov pre hráča).

A potom je tu ešte Volta 1: Volta and The Stone a Volta 2: Cauldron - k tomu len toľko, že sú vytvorené dlhoročným moderom, (myslím, že robil módy už do Thiefa 2) a sú to leveldizajnové a atmosférické skvosty.
Mám za sebou 4 mise (3 dlouhé, 1 krátkou) a musím říct, že mě už dlouho žádná hra takhle nenadchla. Jsou tam sice rezervy, ale to hlavní mě baví. Dokonce mě baví i jen se tak procházet a vůbec při hraní nemám potřebu sledovat čas.
@PavelU (11.08.2014 13:44): PavelU, ešte k tým misiám, ktoré Ti odporučil Drolin, pridaj Requiem, je to jedna z najlepších, osobne by som ju radil medzi pecky ako Heart of the Lone Salvation alebo Glenham Tower, a to som hral zatiaľ všetky misie k darkmodu, ktoré boli doteraz vydané.
@PavelU (11.08.2014 13:44): Jakou chceš, stáhneš. Dokončování není vyžadováno.

Nejlépe hodnocené jsou The Heart of Lone Salvation, No Honour Among Thieves, The Glenham Tower nebo Return to the City. Tyto budu zkoušet nejdříve.
Které mise má smysl hrát? A dá se z toho udělat rozsáhlá kampaň o několika misích, nebo můžu hrát jakou chci, aniž bych nějakou předtím úspěšně dokončil?
@Phoenix (11.08.2014 09:27): Osobně mi to žádný problém nedělá. Ono, ani u původních Thiefů jsem rámcový příběh příliš nesledoval - a u čtvrtého je i jen na obtíž (včetně pokusu o open world pojetí). Jedna mise na hodinu (nebo více) s jasně daným cílem, to je pro mě ideální u série.

Nicméně v dokončení kampaně The Crucible of Omens doufám.

Hlavně se ale tvůrcům modifikace povedlo, i v tomto enginu, skvěle naemulovat zážitek jako u Thiefa I/II po technické stránce. Možná jen obíhání strážců s obuškem je trochu těžkopádnější.
O tolik lepší než čtvrtý (třetí) Thief. Jsem zvědavý, zda i další mise mají vysokou kvalitu.