Sydney 2000

srpen 2000
01.09.2000

Sydney 2000 je oficiální hra 27. olympijských her. Stanovovat nové rekordy můžete ve dvanácti disciplínách - 100 m sprint, 110 m překážek, skok do výšky, trojskok, hod kladivem, oštěpem, skeet, vzpírání, plavání, skoky do vody, cyklistika a vodní slalom.

Z několika herních modů stojí za zmínku hlavní olympiáda, na kterou musíte svého atleta natrénovat v různých minihrách a pak postoupit z kvalifikace.

Z multiplayerových variant hra nabízí jen hot-seat.

Protože jsem tenkrát kromě stařičkých her od Accolade jinou "olympiádu" na pc nezaregistroval, tak jsem doufal, že Sydney 2000 mě za klávesnicí udrží delší dobu. Ale neudrželo, ani přes oficiální licenci (samozřejmě jen na sportoviště), protože klávesnice by moje hraní dlouho nepřežila. Jojo, button mashing se vrátil v plný parádě...

Předně hra vůbec nevyužívá myš, takže v menu se procházíme pěkně po konzolisticku. Disciplín je ve hře k dispozici 12 a každá je naštěstí jiná, není to třeba běh na 100m a pak běh na 200m. To ještě neznamená, že se všechny dají normálně hrát. Masochisti si můžou ještě dát celou olympiádu ve všem, pokud si tedy nerozsekají klávesnici při tréninku, který je příšerná osina v pr... a dokud si nenagrindujete statistiky, ani se na tu olympiádu nedostanete.

K jednotlivým disciplínám:
100m sprint - v hlavní roli pravá a levá šipka, stupeň ničení klávesnice (snk) 5/10 (za 10-11 vteřin je po všem)

110m překážek - ve vedlejší roli nastupuje enter při přeskoku. Pokud se do něj tedy v zápalu běhu trefíte, snk 6/10

Oštěp - jednoznačně nejzábavnější. Stačí se rozeběhnout a pak trefit úhel. V jednoduchosti je síla. Snk 4/10

Kladivo - jednoznačně nejnezábavnější. Trefit výseč je po mydlení šipek spíš dílo náhody. Snk 1/10 (páč to nikdo hrát nebude)

Trojskok - největším problémem je rozběh a trefit odraz. Nikdy jsem nepřišel na to, kdy se hra rozhodne, že by k tomu mohlo dojít. Nejčastěji se hra rozhodovala hezky až za odrazovým prknem. A pokud ne, pak už jen stačí trefit ideální úhel odrazu. Snk 6/10

Skok do výšky - asi druhá nejhratelnější disciplína, možná díky tomu, že mi relativně šla. Opět destrukce šipek při rozběhu, odraz a pak jen trefit včasné skrčení nohou. Snk 6/10

Skeet - taky dobře hratelný kus, jen je to míření pomocí klávesnice prostě divný. Ale jedna příjemná změna, tady má klávesnice čas pro oddech a regeneraci. Snk 0/10

Vzpírání - Tady oddech klávesnici pro změnu končí a přichází galeje. Síla se opět buduje zběsilým mydlením do kláves a kromě toho, že to není ani trochu zábavný, tak z toho taky za chvíli docela bolí ruce. Snk 10/10

100m plavání - ještě větší posilovna pro ruce a šipky na klávesnici mávají bílou vlajkou. Ale po grafické stránce nejhezčí zpracování. Snk 11/10

Skok z věže - napřed si navolíte skok a pak ho musíte provést. Nepovedlo se mi to snad ani jednou, protože během skoku se musí mačkat šipky ve správném pořadí. Otrava. Snk 1/10

Dráhová cyklistika - tuhle disciplínu nechápu ani v reálu, takže mě taky nebavila. Ani neznám pravidla. No co, nemusí mě bavit všechno, že? Snk N/A

Kajak - meeeeeeeh... tohle jsem zkusil jen jednou. Ovládání příšerné, sice stačí jen udávat směr, ale trefit se do těch branek je jak zkoušet navléknout nit do jehly po deseti pivech. Snk N/A

V čem hra rozhodně vyčnívá jsou animace sportovců, tady se motion capturing hodně povedl. Co se už tolik nepovedlo je jejich ztvárnění. Hranatí jsou tak, že by se s nimi dal hrát tetris. A samozřejmě jsou generičtí a matrikář se jim pomstil tak, že se můžou jmenovat jen třemi písmeny. Ale jinak grafika nevypadala zle, stadiony a sportoviště byly docela pěkné (až na diváky samozřejmě, ale ti byli hnusní tenkrát v každé hře). Zvuky neurazí, ani nenadchnou, komentář je po chvilce otravný, jelikož není zrovna obsáhlý.

Sydney 2000 prostě trpí syndromem přívěskových her k velkým sportovním akcím. Žádná velká kvalita a každej dolar navíc dobrej ne? Ale přesto existuje výjimka, která vyšla o 12 let později a hraje se zatraceně lépe.

Pro: oštěp, skok do výšky, skeet, animace sportovců, občas grafika

Proti: všechny ostatní disciplíny, button mashing, velká spotřeba klávesnic

U téhle hry jsem strávil hodně času, vlastně ani nevím proč. Ten trénink před olympiádou byl naprosto příšerný a několikrát jsem s tím sekl, nakonec jsem se ke hře ale vždy vrátil, až jsem se tam nakonec dostal. Překonávání nových rekordů mě prostě bavilo, takže jsem jak maniak neustále bušil do klávesnice (nakonec jsem tu stovku dal snad za 9:12 :)) a snažil jsem se překonat svůj rekord v celkovém součtu bodů ze všech disciplín. Pamatuju si, že mě neskutečně bavil skeet (střílení holubů) a nenáviděl jsem hod kladivem, který byl dost těžký. Stejně tak jsem nenáviděl vodní slalom, který se příšerně ovládal, ale nakonec jsem se s tím vyrovnal a začalo mě to i bavit.

Legendární se pro mě stalo plavání, kdy jste prostě museli několik minut bušit do klávesnice, jinak nebyla naděje na úspěch (ještě ted když na to pomyslim, tak mě bolí ruce).

Celkově jde o překonanou hru, dnes existují lepší kousky. Pokud se tedy poohlížíte po nějaké olympiádě, šel bych raději třeba do Summer Athletics.
No co dodat k této hře? V době vzniku přišla ke mě jako blesk z čistého nebe a vypadalo to, že máme s kámoši o zábavu na nějakou dobu vystaráno, jenže ouvej, jak rychle hra přišla tak možná ještě rychleji odešla. A v čem byl kámen úrazu? No tak to vemem popořadě, graficky hra nevypadala špatně a sportoviště byly moc hezky propracované, nicméně sportovci a to především muži vypadali spíše, jako by tvůrci použili mustr z pavilónu opic Trojské zoo, ale to bych ještě zkousl. Kámen úrazu přišel při samotném hraní, které nám přišlo trošku těžké a vůbec se mi hratelnost moc nezamlouvala (stará klávesnice by mohla povídat), mačkat neustále dvě šipky a trénovat v jakýchsi virtuálních tělocvičnách tak, abych se vůbec na tu olympiádu dostal, ne děkuji nechci. Tudíž hra jako celek hrozně rychle omrzela a přestala bavit.

Pro: Příjemná a hezká grafika

Proti: hratelnost, nuda, nic.....za týden ta hra ležela pod nánosem prachu

Hrám na rozbití klávesnice už dávno odzvonilo. U Sydney se ale pár chytrých hlav se rozhodlo oprášit herní systém a vymyslely tento olympiádu propagující kýč. Grafika sice nebyla nejhorší, ale nemotorné ovládání a někdy i kamera dělaly ze hry nepříliš dotaženou záležitost ke které se po pár desítkách minut nemělo smysl se vracet.

Pro: nápad (bohužel nedotažený)

Proti: ovládání, osvojení si herních principů, kamera, nesmyslné disciplíny pro herní mód (vzpírání?)