Stormlord

Hewson Consultants •  Punk Development (SegaMD) •  Magic Productions (Symbian)

Cílem akční plošinovky Stormlord je záchrana nahých víl unesených zlou královnou. Klacky pod nohy vám budou klást různorodí nepřátelé, ale tím hlavním nepřítelem je čas. V každém levelu musíte zachránit určitý počet víl před soumrakem, jinak pro vás hra končí. Navíc musíte najít správnou cestu, pokud totiž byť jen jedinou vílu vynecháte, nemusí být již cesty zpět. Ku prospěchu vám budou hvězdice, které jsou vaší jedinou obranou před nepřáteli, a sokol, který vás může přenést do další oblasti.

Hra Stormlord vyšla v roce 1989 a kritiky byla přijata velmi dobře. V roce 1990 vychází pokračování Deliverance: Stormlord II, které se poté dočkalo remaku pod názvem Deliverance.

Jedna z her mého dětství. Nemusí se to na první pohled zdát, ale její dohrání rozhodně nepatří mezi ty jednodušší záležitosti.

Jak je popsáno v popisu, vaším úkolem je zachránit před soumrakem určitý počet obnažených víl. Problém je, že je každý level rozdělen na několik částí a každou z nich lze navštívit pouze kolikrát vám hra dovolí. Abyste se dostali do určité části, musíte si stoupnout na speciální plošinku, ze které vás vyzvedne sokol a odnese do další oblasti. Jenže právě z té už nemusí být návratu a pokud jste předtím nezachránili vílu, nesebrali klíč či cokoliv jiného, můžete rovnou začít level znovu. Velká část hraní tedy právě spočívá v hledání ideální cesty napříč levelem. Dneska by mě hrát takovou hru asi štvalo, ale když bylo člověku osm... :-)

Co se mi na Stormlordu líbilo nejvíc, byla atmosféra. Hra je temná, okolo vás jsou pokřivené stromy, ze kterých visí lebky, máme tu houby, masožravé kytky, ve starých hradech hoří ohně, číhají na nás nebezpečné chrliče, různorodí nepřátelé jako jsou mágové, červi, podivní týpci s noži, dráčci, kostlivci. Hra obsahuje můj neoblíbený respawn, stačí zajít o obrazovku dále a vrátit se a znovu se můžete prokousávat znovuzrozenými nepřáteli.

Hra obsahuje i pár itemů, jako jsou velké klíče k otevření jistých dveří, hrnec medu na odlákání podivných ptáků či vos nebo co to vlastně je :), nebo například deštník. Některé vás posunou dále, jiné vás ochrání před ztrátou jednoho z životů.

Jinak je to v jádru klasická plošinovka s časovým limitem, zábavná, atmosférická, s hezkou grafikou a dobrým ozvučením (alespoň na pc).

Pro: atmosféra, fajn hratelnost, grafika, prostředí

Proti: respawn, hledání optimální cesty může někoho unudit k smrti, později obtížnost