Stock Car Extreme

Game Stock Car Extreme

23.11.2013

Game Stock Car 2013 je již třetím dílem, v sérii Game Stock Car od brazilského studia Reiza Studios, který přináší řadu vylepšení a také nového obsahu. Hra si zakládá na vysokém stupni realizmu a k tomu dopomáhá použitý licencovaný engine ISI gMotor2 (na kterém běží např. rFactor či několik titulů od SimBin).

Herní obsah se točí okolo Brazilského šampionátu Stock Car Brasil a tomu odpovídají obsažené brazilské tratě, jako jsou například Interlagos, Córdoba, Salvador, Velopark a další, kterých je při vydání ve hře celkem 17 s příslibem průběžného přidávání dalších ve formě aktualizací zdarma.

Závodní vozy se pak sestávají z celkem 10 tříd, které nabízejí variabilitu v podobě Stock Car V8, Camaro SS Street, Mini Challenge, Opala Stock Car Classic, Formula Reiza (na základě aktuální Formula 1), Formula Classic, Formula Retro, Formula 3 a 125cc kart ve variantách s jednou či šesti rychlostmi.

Z herních režimů pak jsou na výběr jak ty pro jednoho hráče, jak trénink, tak i s možností závodění s počítačem řízenými rivaly v samostatných závodech anebo šampionátech, tak také pro více hráčů po síti.

"Nový" počítač, kterej jsme dostali od Ježíška se jeví (krom jinýho) jako další důvod, proč si ještě víc oblíbim "Stock Car Extreme" a mojí dlouholetou "lásku" rFactor budu muset pustit k vodě. Asi mi to po letech užívání si bude chvíli líto a sbírka stovek módů&tratí do rF bude k ničemu, ale moderní doba si holt žádá své. A pokud má starej dobrej rF na novějšim kompu (při stejnym nastavení všeho) grafický problémy a SCE maká perfektně, pujde holt rF k ledu. Je to stejnej problém, jakej jsem nedavno zmiňoval u Formula Truck 2013. Někdo (já) by si naivně myslel, že na PC s více jádrama, více RAM a lepší GK bude makat líp i grafika hry bez nějakýho omezování detailů apod., ale v případě "zastaralýho" enžínu rFactoru to bohužel nefunguje, skoro mam pocit, že je to snad ještě horší, než na "starý plečce", na který jsem rF proháněl kdysi.
Takže SCE bude v pohodě, jen si budu muset zvyknout např. na zprasenej pohled dozadu při jízdě z interiéru a špatně ukazující zrcátka. Nechápu, od vzniku GSC/SCE už bylo několik upgrade na novější verze, který údajně opravovaly všelijaký chyby, ale zrcátka/kouknutí se dozadu při jízdě je u některejch aut stále nepoužitelný. Ale to neni až tak velkej průser.

Do brazilské džungle spadlo nákladní letadlo převážející několik počítačů a kopii pravěkého simulátoru rFactor, spolu se všemi zdrojáky k ISImotor enginu. Banda primitivních domorodců si vše odnesla do svých bambusových chatrčí a nějakým zázrakem ty počítače rozjeli, nainstalovali rFactor a začali jej modifikovat... Po pár letech vrtání se v rFactoru vzniklo studio Reiza a hra Game Stock Car. Já si ji koupil a musím těm domorodcům z Reiza studios zatleskat, protože oni dokázali z enginu, kterému se dnes každý vysmívá, vytřískat mnohem víc, než větší studia se svými super "next-gen" simulátory.

Nenechte se zmást obsahem, který na první pohled vypadá, jakoby ve hře byly jen fiktivní auta a okruhy - brazilské "vé-osmičky" opravdu existují a dokonce se v nich ohřáli jezdci jako Rubens Barrichello nebo Bruno Senna. Kromě V8, tu jsou další licencované vozy jako Chevrolet Camaro SS, Mini Cooper S v okruhové specifikaci, Chevrolet Opala, Metalmoro MX18 nebo všechny možné druhy formule 1, které sice nesou fiktivní názvy, ale vychází ze skutečných předloh, pro které autoři neměli licenci.
I když vás třeba na první pohled žádné auto nezaujme, po vyzkoušení si obvykle řeknete "tyvole, to je docela zábava", autoři totiž vybírali vyloženě jen ty auta, které jim připadaly zábavné a to se jim taky povedlo. Mezi tratěmi najdeme především brazilské okruhy, o kterých snad nikdy nikdo neslyšel, ale jsou tu i klenoty jako Red Bull Ring jak v moderní, tak v historické variantě a nebo Kyalami z konce 70. let (moje oblíbené!). Všehny tratě jsou zpracované skvěle a do posledního detailu, sice se nemohou chlubit scanovaním laserem, ovšem vůbec to nevadí...

Fyzika a pocit z jízdy je to hlavní, co dělá simulátor simulátorem a v tom Game Stock Car exceluje. Spojení skvělého force feedbacku, velmi kvalitní fyziky (zhruba na úrovni rFactoru2), výborného ozvučení a velmi dobře naskriptovaného pohybu kamery v kokpitu, vám sprostředkuje skvělý zážitek při hraní, kterému se podle mě zatím žádný jiný konkurenční simulátor nevyrovná. V každém jiném titulu se totiž najde něco, co mně vyloženě kazí požitek z jízdy (ať už je to jalový feedback v iRacingu nebo zvuky a pohyb kamery v Assetto Corsa), tady prostě vše krásně funguje pohromadě a pak už mi ani nevadí, že fyzika pneumatik není tak moc propracovaná jako v rF2. Navíc mě fascinují takové detaily, jako prasácky nalepená izolepa na volantu a vytištěný štítek s optimálními otáčkami v Mini Cooperovi (velký kontrast oproti nevěrohodně vyumělkovaným závodním kokpitům v Assetto Corsa).

Tomuto simulátoru nemám nic moc co vytknout, protože za všemi jeho nedostatky stojí především pravěký engine, na kterým hra běží. Antialiasing v ISImotoru nikdy nefungoval a pořád nefunguje, takže se musí spouštět přes grafické ovladače. Grafika by mohla být lepší, ale už tak si myslím, že borci z Reiza ždímou engine daleko za jeho hranice. Trochu opruz je i nastavovat úhel řízení před každým závodem, ale údajně už makají na nějaké automatizaci...

Pro: skvělý podit z jízdy, zpracování vozů a tratí, zvuky, nový obsah + vylepšování enginu zdarma

Proti: zastaralá, ale pořád celkem pěkná grafika, pro Evropana může být většina obsahu nezajímavá