"Nový" počítač, kterej jsme dostali od Ježíška se jeví (krom jinýho) jako další důvod, proč si ještě víc oblíbim "Stock Car Extreme" a mojí dlouholetou "lásku" rFactor budu muset pustit k vodě. Asi mi to po letech užívání si bude chvíli líto a sbírka stovek módů&tratí do rF bude k ničemu, ale moderní doba si holt žádá své. A pokud má starej dobrej rF na novějšim kompu (při stejnym nastavení všeho) grafický problémy a SCE maká perfektně, pujde holt rF k ledu. Je to stejnej problém, jakej jsem nedavno zmiňoval u Formula Truck 2013. Někdo (já) by si naivně myslel, že na PC s více jádrama, více RAM a lepší GK bude makat líp i grafika hry bez nějakýho omezování detailů apod., ale v případě "zastaralýho" enžínu rFactoru to bohužel nefunguje, skoro mam pocit, že je to snad ještě horší, než na "starý plečce", na který jsem rF proháněl kdysi.
Takže SCE bude v pohodě, jen si budu muset zvyknout např. na zprasenej pohled dozadu při jízdě z interiéru a špatně ukazující zrcátka. Nechápu, od vzniku GSC/SCE už bylo několik upgrade na novější verze, který údajně opravovaly všelijaký chyby, ale zrcátka/kouknutí se dozadu při jízdě je u některejch aut stále nepoužitelný. Ale to neni až tak velkej průser.
@speedevil (02.03.2016 21:31): Automobilista není nová hra, je to rebrandovaný Stock Car Extreme s různými vylepšeními a trochou nového obsahu. Je tam nové menu, úplně nový HUD, vylepšená grafika, detailnější feedback, o něco lepší fyzika (prej), špiní se gumy, jsou tam údajně flatspoty (nezkoušel jsem) a celkově je to prostě voňavější a chutnější :-) Úplně se v tom nevyznám, ale roli tam hrálo i to, že teď mají licenci na engine, takže ty jejich úpravy už tam nefungují jen přes pluginy jako dřív, ale už se mohou hrabat ve zdrojáku. Nová hra teprve bude.
Je jasný, že Reiza závodní hru udělat umí. Grafika se mi líbí, je mi jedno, jak je engine starej, když to šlape. Nepotřebuju tam kraviny ala "post process filter" jak např. v Assetto Corsa. Tenhle "efekt" je možná pro někoho zajímavej do screenů ze hry, ale při hraní jsem rád, že se tahle šaškárna dá vypnout.
Ale ještě k tomu Automobilistovi: Zatim jsem to nejel, ale jak je to s tim obsahem hry? Vim, že to ještě neni hotový, ale co kromě těch trucků je tam oproti SCE zásadně novýho? Co na to vy, kteří už to jezdíte? Neni to jenom tak, jako to umí např. SimBin, kdy vydaj novou hru, ale z 90% je identická, jako předchozí, jen tam přidaj nějaký nový auto/trať?
Tak jsem chvíli testoval Automobilistu a opět žasnu, jakou kvalitu dokáže Reiza vytřískat z prehistorického enginu.
Strašně mě fascinují věci jako:
- Dokonalé otexturování kokpitu, který i bez dynamického stínování v 11 let starém enginu ve výsledku vypadá líp než cokoliv z dnešní naleštěné a vyumělkované next-gen produkce
- Zvuky, které díky špičkovým samplům a skvělé dynamice naprosto zesměšňují nejnovější tituly jako Assetto Corsa nebo pCARS... A přitom tu není žádný FMOD, ozvěny a podobné efekty, ale čistě jen zvuk motoru
- 11 let starý fyzikální engine, který je pořád TOP
- Vozový park, který sice na první pohled působí maximálně nezajímavě, ale přitom ve hře není jediné auto, které by bylo nudné

Je tam sice pořád pár otravných bugů, které už byly v Stock Car Extreme, ale jinak super...
Tak dnešní aktualizací (1.30) do titulu přibyly Ford Focus, Toyota Corolla, Mitsubishi Lancer GT a Chevrolet Cruze z Game Petrobras de Marcas a historická verze trati Bologna. Zároveň byla oznámená historická verze Imola, již dříve obrázky naznačily trať Suzuka, všechny tratě dostávají postupně vylepšené shadery a stále se pracuje na novém modelu pneumatik spolu s vizuální deformací, flatspoty a pohybem přítlačných křídel vlivem proudění vzduchu.

Skoro se až zdá, že je tento titul nesmrtelný, takové péče navíc a vše bez dodatečných příplatků. Nevídané!
@Hoonza (14.03.2015 22:12): Jinak v poslední době jsem začal zkoušet různé ty tratě, viz můj YT kanál, a musím říct, že to je jako paráda. Zatím mě bavily snad všechny, všechny mi přišly něčím zajímavé.
@Hoonza (komentář): Výborný začátek komentáře, tleskám!
Jen bych měl malou výtku, nezmínil jsi vůbec motokáry, které jsou zde zpracovány fakt skvěle, rovnat se tomu může jen Kart Racing Pro od PiBoSo ... ale vlastně ani to ne.
Strávil jsem v GSC Extreme pár hodin a je to fakt příjemná hra. FFB u některých aut naprosto perfektní, hlavně u Mini, některé auta se ale chovají nesmyslně, hlavně Camaro, které nebrzdí - možná jsem ale měl něco špatně nastavené. Škoda, že modeři se této hře nevěnují víc, jihoamerické tratě a celkově základní obsah mě moc nebere.
Byly představeny novinky pro následující update: https://www.youtube.com/watch?v=HEvNr2GKt5E
Především kompletně nový tire model přidávající flatspoty, špinění, vizuální deformaci (prakticky na úrovni rFactor 2), dále vylepšení ERS a pružení přítlačných křídel vlivem odporu vzduchu a otřesů.
Mimo to by stále měly přibývat nové tratě a vozy.
@speedevil (30.07.2014 09:03): Zase tak hrozné peníze to nejsou, já to zvažoval delší dobu, až jsem se konečně rozhoupal a nelituji ani trochu. Dokonce teď někdy byla zase slevička -5 USD, ale to už člověka nevytrhne. Něco trochu jiného je pak Formula Truck 2013.

Co bych u GSC vypíchnul, tak rozhodně kvalita obsahu, jak tratě tak vozy jsou zpracovány prostě na jedničku, nově v aktualizaci přibyly funkce ERS a DRS, hoši z Brazílie se opravdu snaží a další věci a funkce budou ještě následovat, byť je v plánu už další projekt.
Jestli je Reiza obsah vykraden do rFactor, to bych zde moc nezmiňoval.

Popravdě mám GSC rád ze všech simulátorů momentálně nejvíce, byť za takovým Assetto Corsa či rFactor 2 v některých věcech po stránce fyziky již zaostává (ale i tam jsou plány to napravit, zda se naplní, to je otázkou). Každopádně FFB s pořádným volantem je prostě luxus, neznám lepší ani ekvivalentní.

@Killing Joke (02.09.2014 15:47): Vidíš, já Assetto s Momo jezdil dobrých několik měsíců a nemohl jsem si stěžovat, s nastavením jsem se ani moc nepáral. V čem je problém?
Zda se jezdí někde nějaká liga, to nevím. Jelikož AC je po roce od vydání první veřejné verze stále v plenkách a neobsahuje ani pitstopy (ty prý až někdy po vydání =(, tím u mě titul hodně klesnul), tak se toho moc jezdit ani nedá, poškození také absentují.
Zatím mě stále baví si jen tak jezdit, takže až tak moc nezávodím. Co vím o kvalitní lize i pro začátečníky, tak je na racedepartment, ale tam nevím, zda jsou nějaké poplatky za účast.
to kroman--- Tohle je uplne skvelej web, se skvelyma lidma. A na to, ze si tu muze kazdej psat co chce a jak chce, tak hodnoceni je OK a da se jim ridit. Nakonec nulu dal jenom jeden tak co a vlevo doslova sviti zeleny devadesatky. Mimochodem je fajn, ze tu hru jsi sem dal, protoze ono celkove se v cr nikdo nevenuje recenzim simulatoru. Krom f1 20.. , protoze ti uz asi daji recenzentum samy befel, aby tak ucinili.
Specielne moji neoblibenci games.cz (Bach je snad jedinej ok, jinak na ne mam alergii) a i dalsi, tak tyhle hry nehraji. Stejne jako nehraji hry od paradoxu- protoze je hrat neumi. Ja taky ne :). Proste to nesleduji a neprofesionalne na to serou.

to honza- Ty mas v kanclu volant?
Ale ja ji stahlou nemam. Zatim hraju race 07 s pridavkama a rfactor2 a to mi staci.
Aseto jsem si zkusil, ale mam na to starej volant, na kterym se ff chova desne -MOMO. Takze snad az hra vyjde ofiko, tak na tom zapracujou, ale nedivil bych se, kdyby dinosaura vynechali. Zase ale logitecha momo jezdi porad tisice lidi, takze by byli proti sobe. Uvidime
to---kRomane prosim te nevis jestli se nejezdi online zadarmiko- ceska komunita. Ja nejsem pravidelny hrac, abych si platil rocni vlezny, ale sem tam bych si neco zahral. Jses nekde? A kdyz se o simulatory zajimas. Co bys doporucil krom aseta, ktery hrat nemuzu, jak jsem psal?
Jak je to s fyzikou u této hry? Chová se to jako rF mód nebo má lepší fyziku? Ne, že by rF byl špatný, ale prostě konkurence už ho předběhla. Jinak ještě jsem to nehrál, ale hra na mě působí velmi sympaticky. Líbí se mi i to, že se hra dá vyzkoušet zdarma přes trial verzi, už jsem to nahodil na kanclu, ale ještě nebyl čas to zkusit.
@speedevil (30.07.2014 09:03): Prý je to opravdu hodně zábavný, super AI a skvělá fyzika. Nemá to sice top grafiku nebo laserem nasnímaný tratě, ale to prý bohatě převyšuje právě zábavnost a chování/feeling aut. Doporučují KRoman47 a Empty Box x)
BTW Empty Box GSC zkoušel v několika videích, tak kdyžtak mrkni na youtube, třeba tě to navnadí. Já se zatím taky nerozhoupal =)
Nazdar virtuální závodníci. Když už něco hraju na PC, jsou to jedině hry, kde se závodí s autama, ale vybíram si spíš "simulátory"... loloviny, kde se autem masakrujou zombíci, nebo kde si auto veze na střeše kaťušu a střílí po ostatních autíčkách mě neberou. Teď je tu další verze GSC a co s tim? Kdyby šlo o to namlsat mě na tenhle sim za účelem jeho zakoupení - na co byste se mě snažili utáhnout? Kdysi jsem si koupil rFactor a za ty roky hraní si se stovkama módů do rF mě těžko někdo ukecá, že GSC´13 je oproti rF uplně jiná hra. Hodinový "demo" GSC jsem vyzkoušel a všechny módy z GSC 2013 (včetně F1 V12 z verze GSC´13 Extreme) existujou do rFactoru... teda kromě minikár, ale když někdo bude nutně chtít minikáry jezdit, do rF si mód najde. Měl bych si teda k rFactoru kupovat i Game Stock Car 2013? Jak to vidíte vy?
*Hodina "demo-hraní" v takovymhle simulátoru je sice málo, ale aspoň něco, lepší než drátem do voka... jsou taky šikulové, kteří vysmahnou závodní hru a rovnou se jí snaží prodat, aniž by dali potencionálním zákazníkům možnost si na svym železe gamesu vyzkoušet :-|
@ViRus (08.07.2014 20:58): Jo, jenže tady ty simulátory hraje asi tak 5 lidí a nehrají jich vícero, takže tady zůstane jako 45% hodnocení u jednoho z nejoceňovanějších simulátorů, to je fakt fér. Pak tu naběhne banda zdejších blbečků podívá se na průměrné hodnocení 45%, řekne si, že to je fakt blbost a jedeme dál.

EDIT: Ty hodnocení jsem dal pryč, ale že by někdo další udělal to samé? No to už vidím. Odebrat zde mnou vytvořený obsah mi bylo zamítnuto, ok, tak ať si tu DH shnije, když se takto zachází s mnohaletými uživateli.
@Kwoky (08.07.2014 20:16): Poděkuji zdejšímu vedení, které toto schvaluje a připomínky neřeší a nereaguje na ně. Proč bych se měl já chovat slušně a být za to bitý. Se tady můžu vysrat na nějaké mnohohodinové výtvory profilů, když sem nahráčí nějací dementi, kteří tomu napálí 0%, když soudě podle jejich ostatních hodnocení tu hru nikdy ani neviděli a už vůbec si ji nepořídili legálně. U GSC od kolegy z práce vím, že koluje "vyléčená" verze tak, že tam nefunguje ani žádné ovládání.

EDIT: Ale jo, ještě bych si jako ta banda kriplů mohl založit X dalších účtů no, to tady taky nikomu nevadí. Až se to tu vyřeší, tak svoje hodnocení vezmu zpět, ale nic takového tu nevidím. Takže fuck off DH.
@KRoman47 (07.05.2014 17:35): Předem se omlouvám za trochu nevrlý příspěvek, ale že zrovna ty máš co říkat. Rozdal jsi nuly i hrám, které si to objektivně vůbec nezaslouží. Když jsi EA hater a Codemasters hater, tak nech i ostatní, aby si hodnotili, jak chtějí.
Jeden malý detail, než se najde nějaký další dement, který napálí hře 0%. Sežeňte si laskavě originální verzi hry a ne tu cracknutou, ve které díky vykurvenému cracku nefunguje prý prakticky nic. Díky

Ve zkratce, jde o jeden z nejlepšího (ne-li vůbec nejlepší) obsahu stojícím na rFactor ISI gMotor2 enginu, vše pěkně pohromadě, netřeba trávit hodiny nad nastavením všech modů a pluginů (ale i ty pro GSC existují jako porty z rFactor a dalších simů).