Stíny noci

adventura > textová adventura *
freeware (dříve placená hra)
1994 PC
Stíny noci je česká textová hra s grafickými prvky, původně distribuovaná firmou Vochozka Trading. Příběh hry nás vtělí do role tajného detektiva, který je nečekaně ve tři hodiny ráno probuzen telefonní zprávou, že mafián a terorista v jedné osobě, na kterého doposud nemáte pro jeho zadržení žádné důkazy, opustil svou luxusní vilu a vy tak máte ideální příležitost získat tajné a usvědčující materiály, které ho šoupnou za katr. Za splnění mise vám je slíbená velká finanční odměna, a tak neleníte a vydáváte se do akce.

Ovládání hry je jednoduché a uživatelsky příjemné. Pod obrázky, kde se právě nacházíte, jsou vždy vypsány možné směry vašeho pohybu a předměty, jež vidíte. Všechno lze prozkoumat a to, co si myslíte, že se vám bude hodit, i vzít. Nechybí ani možnost zemřít.

Dávám 70%, ale ani nevím proč a ani nevím, jak bych tuto hru měl vlastně hodnotit. To moc číselně prostě nejde, když vezmeme v potaz její stáří a její freewarovost (a dřívější zpoplatněnost).

Ale přiznám se k jednomu - když jsem se k tomu dostal jako malý kluk, působilo to na mě velice příjemně. Hlavně se mi líbí minimalismus celé hry. Lokace je ilustrovaná malým obrázkem, kraťoučkým popisem a seznamem objektů v dané lokaci, které se dají zkoumat/brát. Docela snadný princip.

Tehdy mě to zaujalo natolik, že jsem si řekl, že se naučím programovat. Bohužel moje kariéra programátora ztroskotala v době, kdy jsem se v učebnici C++ dostal ke kapitole "alokace paměti", po jejímž dočtení jsem musel mrštit knížkou o zeď. Nakonec se ze mě nestal programátor, ale chovatel medvídkovitých šelem. To taky jde...

Zpět ke hře - samozřejmě ji člověk nemůže brát zase tak vážně, zvláště když se tu dá umřít i při pouhém prozkoumání předmětu, nebo když si uvědomím, že jsem vlastně převážnou většinu hru strávil s plynovou maskou na xichtě a dokonce jsem s ní chodil po městě a jezdil v metru atp.
Vtipné je také řešení některých úkolů. Např. jak se dostat do domu? Vlezu do zcela náhodné jeskyně a začnu kopat na zcela náhodném místě a vykopu truhlu a nejdu v ní zcela náhodně kód ke vstupu. Nebo jak se dostat do trezoru? Je k tomu potřeba fonendoskop. A ten získám jak? Vlezu do metra, pojedu na zcela náhodné místo, kde se najednou objeví zcela náhodní mafiáni a zmlátí mě - tak skončím v nemocnici, kde si můžu vzít konečně ten fonendoskop.

Všechny tyhle věci vlastně moc nevadí - ve všech adventurách jsou často podivné věci, které k realitě mají daleko - ano, i v těch komerčních. Třeba polovina řešení v Runaway by vůbec nefungovala... Tak kdo jsme, abychom soudili Stíny noci?

Trochu otravný je jen bludiště na konci hry, které bych hrál asi 7 let, kdybych si nevygooglil mapku. Tvůrci - trollové - tam přidali ještě několik slepých uliček, které jsou však poměrně dlouze rozvětvené.

Mimochodem, udělal jsem 350 kroků!

Pro: Příjemná oddechovka

Proti: Bludiště

Těžko byste hledali rozsáhlejší textovou hru, minimálně já žádnou takovou nehrál. Jelikož jsem si dělal během hraní mapky, abych se v tom neztratil (a vyplatilo se), napočítal jsem téměř přesně sto lokací (i když skoro polovinu z nich tvoří jedno bludiště, ale to je malý nepodstatný detail).

Díky tomu vám hra může vydržet docela dlouho (několik hodin). Je otázka, jestli to brát za klad, ale já myslím, že i jo. Má to obrázky, příjemné ovládání a až na výjimky adventurní úkoly, které mě samotnému došly.

Nepříjemné bylo velmi zdlouhavé několikeré vracení přes celou oblast hry kvůli jedné věci, to moc zábavné nebylo a připadal jsem si pomalu, jak v nějaké dungeon hře.

Za klad beru i to, že vás nečeká smrt v každé druhé lokaci, ale asi jen v každé šesté, což je na textovku dobrý výkon.

Příběh je sice jen na ozdobu, ozvučení neexistuje, ale přesto má hra, zvlášť v té úvodní části okolo hřbitova a jezera, dobrou atmosféru, kterou pak trochu zabije sklepem a městem.

Hra má smysl i pro jednoduchý humor, na který nezapomene upozornit v závorce, což je dost trapné.

Stíny noci se technicky samozřejmě nemohou rovnat komerčním hrám své doby (a to ani těm českým), mají ale své kouzlo a zaujaly mě víc, než tituly typu 7 dní a 7 nocí nebo Tajemství Oslího ostrova
Stíny noci jsou bez diskuze tou nejlepší částí balíku, prodávaném panem Vochozkou pod názvem Triptych českých her č. 1. Těmi zbylými pak byla obrázky neobsahující textovka Muzeum mrtvol a jakýsi automat s pravděpodobným názvem OK Cash Machine (někde též jen "Cache").
Hra je zadarmo, to je asi její největší klad. Nedokáži si totiž představit dobu, kdy by tato hra byla úspěšná. Ani v 99, ani v 96, dokonce snad ani v 90. Není to jen o grafice, která průměrně dokresluje příběh, ale nezaujme - spíš tu je jen aby se neřeklo. Není to jen o zvucích (haha) nebo příběhu (i já bych dokázal vymyslet lepší, i když na druhou stranu já bych neuměl naprogramovat hru).

Přestože mě hra trochu bavila, když jsem jí hrál, zpětným pohledem necítím nic, ani zlobu, ani lásku. Jen prázdno. Hra ve mně nic nezanechala. Proč jí vlastně hrát, když nemá nic co nabídnout ? Toť otázka. Pro zajímavost, pro kompletisty (kteří chtějí dohrát všechny české hry), pro ukázku jak se to dělat nemá ?