Stíny noci

1994

freeware (dříve placená hra)

Stíny noci je česká textová hra s grafickými prvky, původně distribuovaná firmou Vochozka Trading. Příběh hry nás vtělí do role tajného detektiva, který je nečekaně ve tři hodiny ráno probuzen telefonní zprávou, že mafián a terorista v jedné osobě, na kterého doposud nemáte pro jeho zadržení žádné důkazy, opustil svou luxusní vilu a vy tak máte ideální příležitost získat tajné a usvědčující materiály, které ho šoupnou za katr. Za splnění mise vám je slíbená velká finanční odměna, a tak neleníte a vydáváte se do akce.

Ovládání hry je jednoduché a uživatelsky příjemné. Pod obrázky, kde se právě nacházíte, jsou vždy vypsány možné směry vašeho pohybu a předměty, jež vidíte. Všechno lze prozkoumat a to, co si myslíte, že se vám bude hodit, i vzít. Nechybí ani možnost zemřít.

Těžko byste hledali rozsáhlejší textovou hru, minimálně já žádnou takovou nehrál. Jelikož jsem si dělal během hraní mapky, abych se v tom neztratil (a vyplatilo se), napočítal jsem téměř přesně sto lokací (i když skoro polovinu z nich tvoří jedno bludiště, ale to je malý nepodstatný detail).

Díky tomu vám hra může vydržet docela dlouho (několik hodin). Je otázka, jestli to brát za klad, ale já myslím, že i jo. Má to obrázky, příjemné ovládání a až na výjimky adventurní úkoly, které mě samotnému došly.

Nepříjemné bylo velmi zdlouhavé několikeré vracení přes celou oblast hry kvůli jedné věci, to moc zábavné nebylo a připadal jsem si pomalu, jak v nějaké dungeon hře.

Za klad beru i to, že vás nečeká smrt v každé druhé lokaci, ale asi jen v každé šesté, což je na textovku dobrý výkon.

Příběh je sice jen na ozdobu, ozvučení neexistuje, ale přesto má hra, zvlášť v té úvodní části okolo hřbitova a jezera, dobrou atmosféru, kterou pak trochu zabije sklepem a městem.

Hra má smysl i pro jednoduchý humor, na který nezapomene upozornit v závorce, což je dost trapné.

Stíny noci se technicky samozřejmě nemohou rovnat komerčním hrám své doby (a to ani těm českým), mají ale své kouzlo a zaujaly mě víc, než tituly typu 7 dní a 7 nocí nebo Tajemství Oslího ostrova
Hra je zadarmo, to je asi její největší klad. Nedokáži si totiž představit dobu, kdy by tato hra byla úspěšná. Ani v 99, ani v 96, dokonce snad ani v 90. Není to jen o grafice, která průměrně dokresluje příběh, ale nezaujme - spíš tu je jen aby se neřeklo. Není to jen o zvucích (haha) nebo příběhu (i já bych dokázal vymyslet lepší, i když na druhou stranu já bych neuměl naprogramovat hru).

Přestože mě hra trochu bavila, když jsem jí hrál, zpětným pohledem necítím nic, ani zlobu, ani lásku. Jen prázdno. Hra ve mně nic nezanechala. Proč jí vlastně hrát, když nemá nic co nabídnout ? Toť otázka. Pro zajímavost, pro kompletisty (kteří chtějí dohrát všechny české hry), pro ukázku jak se to dělat nemá ?
Stíny noci jsou bez diskuze tou nejlepší částí balíku, prodávaném panem Vochozkou pod názvem Triptych českých her č. 1. Těmi zbylými pak byla obrázky neobsahující textovka Muzeum mrtvol a jakýsi automat s pravděpodobným názvem OK Cash Machine (někde též jen "Cache").