@AlieN (31.08.2023 21:18): u Gmana mě to právě též překvapuje. Přijde mi poslední dobou obecně nějaký měkčí:), ale i tak, když to chválí on, tak je to docela příslíb. Jak jsem psal, když to chválí s výtkami JuiceHead a MrMatty (už vůbec), tak to jsem očekával, ale Gman umí být dost kritický.

P. S.: abych o Mattym netvrdil, že je nekritický. Redfall a F76 sepsul, takže i Bethesda fans se bez kritiky neobejdou:)
@Feidias (31.08.2023 18:15): Dost nekritická recenze, což u něj trochu překvapuje, tak snad nezklame. Každopádně už z toho je vidět že ta hra je celkově hodně povrchní - ale no budiž, jak u Elite, mile wide, inch deep, pořád to může být zábava. Taky jsou vidět bugy, ale nic gamebreaking asi. A co gameplay praští do očí hned a sám si na to stěžuje - odně úzké field of view a nemožnost ho změnit. Dost wtf, tohle je ve hrách standard už nejmíň deset let.

Potěšila možnost zkriplit nepřátelskou loď, boardnout a vybrakovat ji osobně. EVA asi nic, ale tak aspoň tohle bude dělat tu hru mimo planety zajímavější.
No pokud bych se měl řídit vyloženě odfláknutou prezentací na Games.cz, tak bych asi neuvažoval ani o game passu (to se jim fakt nepovedlo a tím teď nemyslím ten crash, ale ty záseky a lavírování s nastavením bez efektu, přišlo mi, jak když recenzent tu hru dostal befelem a má radši jiný žánry). Starfield Signal je fanboy, ale kromě vychvalování občas zmínil i nějakou chybku. Zatím asi pro mě nejvíc vypovídající, je recenze Luka Stephense - ten se s tím nemaže a natvrdo ukazuje, že i když ne tolik, tak stále je to bugfest.

Ale to jsou jen review kousky a doufám, že v BGS už tvrdě makají na tom, aby day one patch toho co nejvíc smazal. To se ale asi u copy paste základen moc nezlepší...

Takže zůstávám u původního plánu - nejdřív game pass a s koupí čekám.
@Paul (31.08.2023 20:28): jako jo, ale ve Falloutu 4 jsem byl schopen dělat i nejen questy, a tedy tam určitou inspiraci GTA vidím a v Cyberpunku v podstatě taky. Když vezmu v potaz to, že si lidi kupujou buřty, můžeš tam plnit street crimes, jezdit závody (i když hodně zvláštní), je to hodně fps akční. Ve Falloutu zas můžeš zas můžeš budovat ty settlmenty, donekončna projíždět dungeony a levlovat spíše fps stylem. Pro mě už tohle je posun směr GTA. Za mě osobně teda GTA kromě vedlejších aktivit stejně stojí na kvalitních misích, takže i tam vidím jistou podobnost. Teď akorát můžem polemizovat, kdo má ty mise/questy lepší.
Koukám na tohle video kde Alanah ukazuje jak funguje ta "space explorace" a říkám si že si Bethesda trochu nakálela do bot podobě jako CD Projekt. Od Cyberpunku každej čekal že to bude mít open world systémy jako GTA, protože město! A tady zas každej čekal že to bude mít space exploraci jak Elite/Star Citizen, protože vesmír! A přitom obě hry jsou prostě quest-driven RPGčka zaměřený na mise a questy, jen zasazený do toho settingu.
@Charllize (31.08.2023 20:10): Předpokládám, že tam nějaká fauna bude a meele combat taky, tak moc nechápu pointu. Jestli jde ve vesmíru buď střílet do pirátů nebo kopat do veverek a žádné další možnosti nejsou, asi teda netřeba dělat sci-fi hry. To trochu odmítám akceptovat. :D
@SilentWolf (31.08.2023 20:03): Pokud jde o hru která se snaží působit nějak uvěřitelně tak v tom settingu a zaměření nic moc lepšího asi vymyslet nejde. Samozřejmě mohli zařadit po cestě na planetě kopání do veverek a další gimmicky, což by zřejmě plno lidem vyhovovalo :) Ani Elite ani NMS ( podobný setting) nic moc lepšího nad to co má Starfield taky nenabízí.
Mně bavi jak předpoklad ze na pusté planetě za každým šutrem vyskočí na hráče osmdesatkový Spielberg s novým filmem je vize jak by to mělo vypadat :)
DF analýza konzolovejch verzí

TL,DR: vypadá to velmi slušně, 30fps to drží až na občasnej lehkej pokles (a jeden zásek) v hlavním městě, je to prakticky bez bugů, a hra ho velmi bavila, ikdyž preferuje "one contiguous map" approach předchozích her. Doslova říká "savvy players will navigate the main quests and handcrafted content and avoid procedural generation" což ano, takhle plánuju hrát, seru na nějaký chození pro prázdnejch šutrech :)
Občas nedaleko přistanou piráti, jindy se přižene bouře, ale jinak si můžete být jisti, že vám trajdání po exoplanetách nic zajímavého nenaruší, pokud se nerozhodnete ponořit do jednoho ze stovek „dungeonů“, které ve Starfieldu reprezentují vesmírnými piráty zabrané opuštěné kolonizační stanice.

Jak může být těžké tohle změnit?

Každopádně ta recenze na gamesech docela v pohodě. Chválí story a questy - tak snad to znamená i zajímavé postavy a jsem hooked! Těším se na modovací potenciál.
Na games by si měli pořídit lepší počítač na ty ukázky. Cuká jim to jak zběsilý :)
@Charllize (31.08.2023 17:55): Not sure které paskvily myslíš, nové typy lodí tam pořád přibývají. Nové naposledy před týdnem i s novou questline kolem nich.
Ale hlavně u něj nemám na mysli jen malé stíhačky, ale i Freightery, které mají možnosti customizace prakticky nekonečné. Nedá se s nimi přistávat na planetách... ale to s loděmi ve Starfield taky ne :)

@Feidias (31.08.2023 18:20): To uvidíme, no.
@SilentWolf (31.08.2023 18:12): OC šlo 87, 88, 89, 86. Když to bylo na 88, tak jsem krátce zalitoval, že jsem to sem nenapsal jako svůj tip! Ale MS si asi může pogratulovat, že to vlastně dopadlo „dobře“.

A teď je to zase na 87.

Ale těšim se na vaše dojmy, třeba mě nalákáte.
@AlieN (31.08.2023 17:48): ok, nehrál jsem a beru. Nicméně podle toho co vím o No Mans Sky je zaměřená jen na část z toho o co se Starfield snaží, takže může mít něco udělaného lépe, ale je to celkově lepší srovnatelná hra? Teď těžko posoudíme, ale asi víš kam tím mířím...

To, že MrMatty a JuiceHead hodnotí dobře. No ani jsem nic jiného nečekal, ale jako podle prvních dojmů to vypadá nad očekávání dobře vážení... Tak super! Byl jsem trochu skeptičtější, což jsem to koneckoncu i psal.
Gamerant, 5/5

Starfield   delivers on everything it promised and then some. It's the ultimate sci-fi game, giving players an incomprehensibly massive world to explore and letting them play however they want.   Starfield   has what it takes to be another   Skyrim -level game that's played religiously for the next decade. It's utterly engrossing, an absolute must-play, and the best Xbox console exclusive in years.

A hned pod tím Meristation, 5.8/10 :D

Analysis of Starfield, a game lost in its universe
@Feidias (31.08.2023 17:34): No Man's Sky. A třeba v té recenzi co je linkovaná dole přímo uvádí, že Starfield by se s NMS srovnávat neměl právě proto, že Starfield "exploration" hra moc není.

Ale zase má tipuji trochu větší důraz na RPG prvky. Tedy co se týče vylepšování postavy a snad i dialogů, ve vylepšování lodí MNS překoná těžko.
@Charllize (31.08.2023 16:17): Jsem chtěl napsat že nepravda je hlavně "typická moderní Bethesdovina", protože žádnou hru neudělali přes deset let... a na poslední chvíli mi došlo že po Skyrimu vlastně vydali hromadu Falloutů :D
Tak ty byly tak nezajímavé, že jsem jejich existenci úspěšně vytěsnil z paměti.

Takže vlastně pravdu má, no... ale tak naděje umírá poslední. Uvidíme za pár hodin. Příjemným překvapením je už to jestli ta hra opravdu není zabugovaná až na půdu.
Ať už bude Starfield zvnějšku jakýkoli. ať už bude/nebude zabugovaný, pořád to v jádru bude typická moderní Bethesdovina s level scalingem, braindead fast travelem a následováním quest markerů, s minimem RPG prvků a nějakých zajímavých rozhodnutí (ať už story nebo gameplay wise). Prostě baby's first "rpg", ale prezentovaná jako apex žánru.
První 8.5 recenze. Což je dost, protože týpek hrám občas dost nakládá. Poslal bych text, kde někdo vypíchl hlavní body, ale rozhodí se formátování. Tak tady.
https://www.reddit.com/r/GamingLeaksAndR ... se_starfield_review/

Hlavní klady asi že příběh je údajně nejlepší co Bethesda zatím vytvořila. Grafika ho často překvapila, zejména nasvícení. Je to v podstatě bez crashů a vážných bugů a hlavní zápory? Inu,,, potato faces. Ale to tak nějak všichni víme. Za mě dobré, trochu mě to uklidnilo.

Fast travel jde velmi rychle mezi planetami (na místech které znáte), což nevím zda se mi úplně líbí, ale jelikož jsem přesně ten typ netrpělivého hráče, asi fajn, že odpadne nutnost chodit do lodi.