Starbound

akce > plošinovka *
RPG > nezařazeno
22.07.2016 PC
ChuckleFish Games
Starbound je duchovní nástupce hry Terraria, se kterou toho má mnoho společného. I zde se jedná o 2D plošinovku s prvky RPG, která je založená na exploraci procedurálně generovaného herního světa. Tentokrát se ale nejedná o jednu zemi, máme totiž k dispozici celý (v podstatě nekonečný) vesmír, kdy můžeme za pomoci vesmírné lodi přelétávat z planety na planetu.

Planety ve Starbound jsou generovány zcela náhodně a jsou naplněny unikátním obsahem. Vývojáři se snažili vytvořit generátor planet s jedním jednoduchým cílem: žádné dvě planety nebudou stejné. Nejen, že je procedurálně generován povrch planety, ale stejně tak počasí, gravitace, úroveň obtížnosti, rostliny, chování a vzhled vašich nepřátel a dalších předmětů.

Hra nabízí 7 hratelných ras: Apexové (opičí lidé), Aviané (ptačí stvoření bez křídel), Florani (násilné kytičkovité bytosti), Lidé, Hylotlové (obojživelný mírumilovný druh), Glitchové (robotické stvoření) a rasa Novakid, která je tvořená ze solární energie (tato byla přidána po dosažení $500.000 v pre-orderech a není k dispozici v rané betaverzi).

Hra začíná tím, že utíkáte v malé vesmírné lodi ze své planety, každá rasa z jiného důvodu. Naštěstí se s vaším plavidlem ocitnete na obyvatelné planetě a tím začíná dobrodružství, které vás provede napříč vesmírem. Hra je v podstatě sandbox, ve kterém můžete libovolně prozkoumávat, upravovat terén, stavět příbytky, craftit předměty, bojovat s potvorami atd. Stejně tak ale obsahuje i questy a příběhové mise. Povolání postavy se určuje podle toho, jaký equipment má zrovna na sobě.

Starbound se 4. 12. 2013 dostal do stádia veřejné betaverze a byl zpřístupněn všem backerům. V plánu je také verze pro Linux, PS3, PS4, PS Vita a Ouya.

EDIT: 10.12.2017

Jeden z hlavních autorů Starbound, je zakladatelem firmy Chucklefish a tohle je jejich první počin. Došel ze studia, které stojí za gamesou Terraria, proto na hře můžeme najít několik společných znaků.

Na co by jsem chtěl upozornit je fakt, že se nejedná o "vykradačku" Terrarie i když je možné najít společné znaky jako 2D prostředí, "craftění" a boj s příšerami.

Začáteční zápletka se postupem času a vývoje značně měnila. V prvních verzí vám stačilo najít na domovské planetě coal (uhlí), abychom jste mohli cestovat dál. V momentální době je nutný vesmírnou loď opravit a až poté dotankovat a lítat vesmírem a tohle je jeden z prvních pilířů, objevování nových planet. Každá planeta může a nemusí mít několik měsíců a každý měsíc má nějaké parametry. Existují aj totálně toxické planety kde se nedá přežít.

Ve hře je obrovské množství dalších možností, dá se: pěstovat, těžit, prozkoumávat. bojovat s příšerami, bojovat s bossmi, "craftiť", stavat domečky, pěstovat, chovat zvířata, přestavovat vesmírnou loď, vylepšovat předměty atd. Proste jako kdyby jste zamíchaly "zmodovaný" Minecraft s Terrariou a přidali nezanedbatelnou dávku originality.

Vývoj trvá už od roku 2013 a stále není u konce. Co je na jednu stranu pozitivní - hra se stále vylepšuje, no na straně druhé je dle mého názoru na "mod-komunitě" jak bude žít dál. Starbound je ze začátku postaven tak, že podporuje módy, co mi ale hlava nebere je velmi zmatečné verzování originální hry a to dělá vývojářům módů značné komplikace. Hlavně to narušuje postavení nějakého dobrého "mod-packu" protože určité mody jsou na starší verze a určité zase na novější verze a tohle je kámen úrazu. Stejně ze začátku trpěl Minecraft a také Terrária, ale v čas si to uvědomili a myslím si, že to je jeden z hlavních důvodu proč ještě stále Minecraft a Terrariu lidi hrají aj dnes. Protože modování je jednoduché a funguje, to zatím o Starbound se napsat nedá a s modováním jsou fakt problémy. Hlavně s konpatibilitou módů. Doufám že vývojáři si to co nejrychleji uvědomí a začnou vydávat stabilní verze, kde budou dbát na kompatibilitu s modovou komunitou.
Protože potenciál Starbound není jen v základní hře, ale hlavně v módech, různé generátory od lidských přes fuzní až k "alien" technology. Stálo by za to rozšířit pěstování, výrobu léčivých bylinek, u chovu zvířat přidat DNA modifikace, tohle je budoucí úspěšní cesta Starbound.

Dnes jsem se rozhodl hru koupit a to hlavně z důvodu workshopu na Steamu, za 13€ je to dobrá volba a odvahu zakladatele Chucklefish rád odměním.

Hru jsem dnes rozehrál už v kompletní verzi 1.3.3 s módem Frackin Universe a musím jenom chválit. Je tu hodně nového, rozšíření pěstování včel, zvířat atd.

Další novinka je, že můžete ve vesmíre lítat ne jenom z planetu na planetu, ale v mezihvězdném prostoru můžete potkat jiné lodě a napadnout je. Vykrást, vyplenit anebo cokoliv vás napadně, má to docela jiný nádech hrát jak pirát...

Další zajímavostí jsou nehostinné planety, někde je radiace někde zase vysoký tlak anebo teplota.

Pro: Hromada možností, nekonečné generování planet, multiplayer, módování...

Proti: Od plný verze 1.3.3 problém s verzemi skončil