Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Starbound

22.07.2016
82
16 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Starbound je duchovní nástupce hry Terraria, se kterou toho má mnoho společného. I zde se jedná o 2D plošinovku s prvky RPG, která je založená na exploraci procedurálně generovaného herního světa. Tentokrát se ale nejedná o jednu zemi, máme totiž k dispozici celý (v podstatě nekonečný) vesmír, kdy můžeme za pomoci vesmírné lodi přelétávat z planety na planetu.

Planety ve Starbound jsou generovány zcela náhodně a jsou naplněny unikátním obsahem. Vývojáři se snažili vytvořit generátor planet s jedním jednoduchým cílem: žádné dvě planety nebudou stejné. Nejen, že je procedurálně generován povrch planety, ale stejně tak počasí, gravitace, úroveň obtížnosti, rostliny, chování a vzhled vašich nepřátel a dalších předmětů.

Hra nabízí 7 hratelných ras: Apexové (opičí lidé), Aviané (ptačí stvoření bez křídel), Florani (násilné kytičkovité bytosti), Lidé, Hylotlové (obojživelný mírumilovný druh), Glitchové (robotické stvoření) a rasa Novakid, která je tvořená ze solární energie (tato byla přidána po dosažení $500.000 v pre-orderech a není k dispozici v rané betaverzi).

Hra začíná tím, že utíkáte v malé vesmírné lodi ze své planety, každá rasa z jiného důvodu. Naštěstí se s vaším plavidlem ocitnete na obyvatelné planetě a tím začíná dobrodružství, které vás provede napříč vesmírem. Hra je v podstatě sandbox, ve kterém můžete libovolně prozkoumávat, upravovat terén, stavět příbytky, craftit předměty, bojovat s potvorami atd. Stejně tak ale obsahuje i questy a příběhové mise. Povolání postavy se určuje podle toho, jaký equipment má zrovna na sobě.

Starbound se 4. 12. 2013 dostal do stádia veřejné betaverze a byl zpřístupněn všem backerům. V plánu je také verze pro Linux, PS3, PS4, PS Vita a Ouya.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
Komentář se vstěhuje k verze hry 1.4.4 + mod Frackin' Universe v6.1.191

Jeden z hlavních autorů Starbound, je zakladatelem firmy Chucklefish a tohle je jejich první počin. Došel ze studia, které stojí za gamesou Terraria, proto na hře můžeme najít několik společných znaků.

Na co by jsem chtěl upozornit je fakt, že se nejedná o "vykradačku" Terrarie i když je možné najít společné znaky jako 2D prostředí, "craftění" a boj s příšerami.

Začáteční zápletka se postupem času a vývoje značně měnila. V prvních verzí vám stačilo najít na domovské planetě coal (uhlí), abychom jste mohli cestovat dál. V momentální době je zapotřebí vesmírnou loď opravit a až poté dotankovat a lítat vesmírem a tohle je jeden z prvních pilířů, objevování nových planet. Každá planeta může a nemusí mít několik měsíců a každý měsíc má nějaké parametry. Existují aj totálně toxické planety kde se nedá přežít - chybí atmosféra anebo často padají asteroidy atd.

Ve hře je obrovské množství dalších možností, dá se: pěstovat, těžit, prozkoumávat, bojovat s příšerami, bojovat s bossmi, "craftiť", stavět domečky, pěstovat, chovat zvířata, přestavovat vesmírnou loď(len s modem FU), vylepšovat předměty, plnit questy atd. Proste jako kdyby jste zamíchali "zmodovaný" Minecraft s Terrariou a přidali nezanedbatelnou dávku originality.

Vývoj trvá už od roku 2013 a stále není u konce. Co je na jednu stranu pozitivní - hra se stále vylepšuje, ale na straně druhé je dle mého názoru na "mod-komunitě" jak bude žít dál. Starbound je ze začátku postaven tak, že podporuje módy, ale tým že vývoj je hodně roztáhlí a stále se nějak mění "jádro" hry - to způsobuje modelářům nároky na častou aktualizaci a ta neochota modelářů aktualizovat pokaždé svůj mod na novou verzi aby běžel na aktuální verzi Starbound způsobuje obrovskou nekompatibilitu a v současné době je málem nemožné si postavit modpack, který by byl stabilní. Stejně ze začátku trpěl Minecraft a také Terrária, ale v čas si to uvědomili a myslím si, že to je jeden z hlavních důvodu proč ještě stále Minecraft a Terrariu lidi hrají aj dnes. Protože modování je jednoduché a funguje, to zatím o Starbound se napsat nedá a s modováním jsou fakt problémy. Tuhle zapeklitou situaci vývojáři nijak neřešili a absolutně odignorovali komplikace na straně mod komunity čím dosáhli toho, že 90% modů jsou out-date (nefunkční). Jediný člověk co se pokusil o záchranu je autor Franklin Universe modu a ten dělá to, že do svého módu přidává součásti z jiných módu (např. byli přidány Machy, možnost přestavovat loď, nové rasy a stále se snaží udržet mod aktuální a funkční)

Hru jsem dnes rozehrál v co-op už v kompletní verzi 1.4.4 s módem Frackin' Universe a musím jenom chválit. Je tu hodně nového.

Další novinka je, že můžete ve vesmíre lítat ne jenom z planety na planetu, ale v mezihvězdném prostoru můžete potkat jiné lodě a napadnout je. Vykrást, vyplenit anebo cokoliv vás nápadně, má to docela jiný nádech hrát jak pirát...

Pro: Hromada možností, nekonečné generování planet, multiplayer v coop, módování...

Proti: Občasné lagy při návalu NPCeček, problémy s modováním, steam a jeho workshop je další problém (nedají se stažené módy upravit)

+11