Komentář se vstěhuje k verze hry 1.4.4 + mod Frackin' Universe v6.1.191

Jeden z hlavních autorů Starbound, je zakladatelem firmy Chucklefish a tohle je jejich první počin. Došel ze studia, které stojí za gamesou Terraria, proto na hře můžeme najít několik společných znaků.

Na co by jsem chtěl upozornit je fakt, že se nejedná o "vykradačku" Terrarie i když je možné najít společné znaky jako 2D prostředí, "craftění" a boj s příšerami.

Začáteční zápletka se postupem času a vývoje značně měnila. V prvních verzí vám stačilo najít na domovské planetě coal (uhlí), abychom jste mohli cestovat dál. V momentální době je zapotřebí vesmírnou loď opravit a až poté dotankovat a lítat vesmírem a tohle je jeden z prvních pilířů, objevování nových planet. Každá planeta může a nemusí mít několik měsíců a každý měsíc má nějaké parametry. Existují aj totálně toxické planety kde se nedá přežít - chybí atmosféra anebo často padají asteroidy atd.

Ve hře je obrovské množství dalších možností, dá se: pěstovat, těžit, prozkoumávat, bojovat s příšerami, bojovat s bossmi, "craftiť", stavět domečky, pěstovat, chovat zvířata, přestavovat vesmírnou loď(len s modem FU), vylepšovat předměty, plnit questy atd. Proste jako kdyby jste zamíchali "zmodovaný" Minecraft s Terrariou a přidali nezanedbatelnou dávku originality.

Vývoj trvá už od roku 2013 a stále není u konce. Co je na jednu stranu pozitivní - hra se stále vylepšuje, ale na straně druhé je dle mého názoru na "mod-komunitě" jak bude žít dál. Starbound je ze začátku postaven tak, že podporuje módy, ale tým že vývoj je hodně roztáhlí a stále se nějak mění "jádro" hry - to způsobuje modelářům nároky na častou aktualizaci a ta neochota modelářů aktualizovat pokaždé svůj mod na novou verzi aby běžel na aktuální verzi Starbound způsobuje obrovskou nekompatibilitu a v současné době je málem nemožné si postavit modpack, který by byl stabilní. Stejně ze začátku trpěl Minecraft a také Terrária, ale v čas si to uvědomili a myslím si, že to je jeden z hlavních důvodu proč ještě stále Minecraft a Terrariu lidi hrají aj dnes. Protože modování je jednoduché a funguje, to zatím o Starbound se napsat nedá a s modováním jsou fakt problémy. Tuhle zapeklitou situaci vývojáři nijak neřešili a absolutně odignorovali komplikace na straně mod komunity čím dosáhli toho, že 90% modů jsou out-date (nefunkční). Jediný člověk co se pokusil o záchranu je autor Franklin Universe modu a ten dělá to, že do svého módu přidává součásti z jiných módu (např. byli přidány Machy, možnost přestavovat loď, nové rasy a stále se snaží udržet mod aktuální a funkční)

Hru jsem dnes rozehrál v co-op už v kompletní verzi 1.4.4 s módem Frackin' Universe a musím jenom chválit. Je tu hodně nového.

Další novinka je, že můžete ve vesmíre lítat ne jenom z planety na planetu, ale v mezihvězdném prostoru můžete potkat jiné lodě a napadnout je. Vykrást, vyplenit anebo cokoliv vás nápadně, má to docela jiný nádech hrát jak pirát...

Pro: Hromada možností, nekonečné generování planet, multiplayer v coop, módování...

Proti: Občasné lagy při návalu NPCeček, problémy s modováním, steam a jeho workshop je další problém (nedají se stažené módy upravit)