Terraria

Re-Logic •  Engine Software B.V. (PS3, PS4, Vita, WiiU, X360, XOne) •  Codeglue (Android, iOS)
16.05.2011
10.12.2015
16.06.2016
27.06.2019
18.03.2021

Terraria je 2D akční plošinovka s prvky budovatelské hry od nezávislých vývojářů, která částečně svým základním principem připomíná 2D verzi Minecraftu.

Základem každé hry je komplexní 2D svět plný různých jeskyň, podzemních i levitujících chrámů, NPC postav, démonických stvoření a oblastí, podzemních džunglí a rozličných nepřátelských potvor. Hráč do tohoto světa vstupuje zprvu jen s krumpáčem a sekerou (vybavení postavy se přenáší mezi světy) a je jen na něm, co bude dělat. Veškerý materiál lze ve hře patřičným náčiním těžit a opět jej někam umisťovat či dále zpracovávat a lze také sázet stromy, květiny a houby.

Hra obsahuje jednoduchý systém výroby předmětů. Všechny dostupné výrobky jsou vidět v inventáři včetně potřebných materiálů pro výrobu. Pro pokročilejší předměty je potřeba být u stolu s židlemi, pece či kovadliny. Na rozdíl od Minecraftu je Terraria hodně zaměřená na souboje. Základní meč lze vyměnit i za luk, bomby nebo střelné zbraně a nechybí ani magie.

Nepřátel je mnoho druhů a s přibývající hloubkou, nebo pozdní noční hodinou, se zvyšuje jejich nebezpečnost. Zatímco na povrchu lze narazit na slabé zombie a kostlivce, ve větších hloubkách se to jen hemží velkými červy a mágy. Navíc lze v určitých oblastech (démonické/infikované) vyvolat i rozličné bosse. Aby v tom hráč nebyl sám, může postavit obytné domky (stěny, dveře, stůl, světlo), do nichž se po čase nastěhují různé NPC postavy (zbrojmistr, dryáda, doktorka, demoliční expert) a lze od nich pak kupovat potřebnou výbavu.

Samozřejmostí je podpora multiplayeru, v němž lze pořádat i PvP souboje.

hledám spoluhráče do terrarie pokud by nekdo chtěl tak kontakty: gmail: magi450ytb@gmail.com instagram: magios__ discord:magios_#0545nebo pod tuto diskuzi hraji na pcReagovat

Po důkladném zapaření jsem musel svoje předsudky, že Terraria je jen Minecraft ve 2D, zavrhnout. Zatímco Minecraft beru opravdu spíše jako sandbox, ve kterém má hráč k dispozici "kostičky" a je jen na jeho fantazii co udělá, Terraria přináší spoustu vlastního nového a nenásilně "nutí" hráče prozkoumávat, co pro něj vývojáři připravili. A že těch věcí není málo.

Začátek je u obou her stejný - vaše postava je vyhozena na "zelené louce" a čiň co uznáš za vhodné. I zde je doporučeno používat wiki, aby hráč získal trochu přehled, co všechno lze dělat. Základem je postavit pár baráků pro hráčovu postavu a pro NPC a začít kopat. Dolů. Víc dolů. Ještě víc, až na samé dno mapy. A při tom prozkoumávat jeskynní komplexy, těžit rudu, hledat truhly s poklady a vyhýbat se netopýrům, skeletonům a jiné havěti. Ne ale, že by na povrchu nebylo co dělat, naopak. Sbírání padlých hvězd (pro zvýšení mana pointů), hledání spadlých meteoritů (jedna z nejcennějších rud), kácení a zasazování stromů, hledání stovky feetů nad zemí létajících ostrovů a ostatně zde pravděpodobně svedete i většinu soubojů s bossy typu Cthulhu (velké létající oko), Eater of Worlds (obrovský červ, který si vás tělem omotá a udělá z vás kečup) či Skeletron.

Na hře je opravdu skvělý crafting, kdy si můžete vytvořit spoustu užitečných itemů. Namátkou třeba Grappling Hook, díky němuž můžete vystřelovat hák a přitáhnout se tak ke stěnám (prostě budete jako Spiderman). Samozřejmě lze vyrobit také nepřeberné množství zbraní a armoru, který můžete složit do setu a získat tak nějaký bonus. Moje radost, když jsem na sebe navlékl set vyrobený z těžce natěženého meteoritu, byla nezměrná. Zvlášť, když mi přidal jako bonus nekonečnou munici do mého Space gunu (střelné zbraně jsou tady také super).

V singlu by mě tahle hra asi nebavila, naštěstí jsem v coopu měl výborného kolegu, takže doporučení je jasné - sežeňte si kámoše či dva (více lidí už by podle mě bylo spíš na škodu) a hrajte coop. Jediné, co můžu hře vytknout, je fakt, že po prozkoumání a vyzkoušení všeho (mě to trvalo 35 hodin) už není proč hru hrát dál/znovu a svojí těžce vydobytou hi-end výbavu si ani pořádně neužijete. Leda, že byste šli hrát na nějaký PvP server.

Pro: coop, rozmanitý svět plný překvapení, crafting, itemy, příjemná grafika

Proti: mizerná znovuhratelnost, ke konci hry jde všechno moc rychle, velmi silná inspirace Minecraftem, v singlu to není ono, neskutečně otravní netopýři

Tuto hru hraji přes 2 roky a rozhodně toho nelituji. Hra mě chytla a nepustila, pamatuji si jak jsem se bavil s kamarády na serveru, stavěl epicke momumentální stavby a nebo se prostě poflakoval po mapě a trolil spoluhráče. Lidi kteří řeknou že to je jen minecraft v 2D a že to je jen laciná kopie doporučuji aby si terrarii alespoň zkusily. protože když se zeptám lidí kteří znají a hráli terrarii i minecraft vždy řeknou že terrarie je lepší a zábavnější (zvlášť po vydání verze 1.2 kdy se hra velice změnila k lepšímu).

Po grafické a systémové stránce je hra velice zajímavá, Grafika má svůj osobitý pixelovitý styl kterej na mě dělá retro dojem (Každý bod ve hře má 2x2 pixelů na monitoru) a dá se s ním nejrůzněji experimentovat a zkoušet co jak bude ve vašich stavbách vypadat. Hudební doprovod bych si nedokázal k této hře představit jinej než ten původní kterej k tý hře prostě sedne. Svět ve kterém hraji se generuje tak že mě vždy překvapí nějakou pastičkou (vždy když aktivuji TNT se leknu jak prase :D) nebo záludným dobrodružstvím, RPG systém není nijak složitý ale je jednoduchý a primitivní což je pro mě plus.

Herně je hra někdy až moc bojová a nedá vám odpočinout jelikož se nepřátele spawnují mimo váš dohled neustále a někdy je to dost otravné (viz. zombie nebo naběhávající havěť do vaší jámy ve které si kopete rudu). Singleplayer jsem hrál ve stylu: natěž, vyrob, najdi, ulov, vylepši... a časem vás omrzí pokud jste ale kreativní můžete si hru slušně prodloužit stavbou, záleží jen na vaší fantazii.
Multiplayer je ale uplně něco jiného než singleplayer, hrát společně s přáteli je mnohem zábavnější (obzvlášť když vám někdo vyplní dům rudou kterou nemůžete vykopat:), také mě potěší když mi někdo pochválí mé stavby na serveru jako např: Létající město v oblacích (žádná inspirace bioschockem), Sopka s tajným vchodem do podzemního sídla nebo obří akvarium.

Na závěr bych chtěl říct že je škoda že terraria není tak známa mezi hráči a nevěnuje se jí tolik pozornosti jako jiným hrám.

Pro: Grafika, multiplayer, herní systém, otevřenost, kreativnost a akčnost, HW náročnost a její velikost.

Proti: Otravnost nepřátel a někdy mírny stereotyp.