Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Terraria

78
142 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
RPG > nezařazeno
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
16.05.2011 PC
26.03.2013 PS3
27.03.2013 X360
28.08.2013 iOS
12.09.2013 Android
17.12.2013 Vita
12.09.2014 WPhone
11.11.2014 PS4
14.11.2014 XOne
10.12.2015 3DS
16.06.2016 WiiU
27.06.2019 Switch
Vývojáři:
Re-Logic, Engine Software B.V. (PS3 verze, PS4 verze, Vita verze, WiiU verze, X360 verze, XOne verze), Codeglue (Android verze, iOS verze)
Oficiální stránky:
http://www.terraria.org/
Terraria je 2D akční plošinovka s prvky budovatelské hry od nezávislých vývojářů, která částečně svým základním principem připomíná 2D verzi Minecraftu.

Základem každé hry je komplexní 2D svět plný různých jeskyň, podzemních i levitujících chrámů, NPC postav, démonických stvoření a oblastí, podzemních džunglí a rozličných nepřátelských potvor. Hráč do tohoto světa vstupuje zprvu jen s krumpáčem a sekerou (vybavení postavy se přenáší mezi světy) a je jen na něm, co bude dělat. Veškerý materiál lze ve hře patřičným náčiním těžit a opět jej někam umisťovat či dále zpracovávat a lze také sázet stromy, květiny a houby.

Hra obsahuje jednoduchý systém výroby předmětů. Všechny dostupné výrobky jsou vidět v inventáři včetně potřebných materiálů pro výrobu. Pro pokročilejší předměty je potřeba být u stolu s židlemi, pece či kovadliny. Na rozdíl od Minecraftu je Terraria hodně zaměřená na souboje. Základní meč lze vyměnit i za luk, bomby nebo střelné zbraně a nechybí ani magie.

Nepřátel je mnoho druhů a s přibývající hloubkou, nebo pozdní noční hodinou, se zvyšuje jejich nebezpečnost. Zatímco na povrchu lze narazit na slabé zombie a kostlivce, ve větších hloubkách se to jen hemží velkými červy a mágy. Navíc lze v určitých oblastech (démonické/infikované) vyvolat i rozličné bosse. Aby v tom hráč nebyl sám, může postavit obytné domky (stěny, dveře, stůl, světlo), do nichž se po čase nastěhují různé NPC postavy (zbrojmistr, dryáda, doktorka, demoliční expert) a lze od nich pak kupovat potřebnou výbavu.

Samozřejmostí je podpora multiplayeru, v němž lze pořádat i PvP souboje.


Poslední diskuzní příspěvek

Re-Logic se rozhodl již Terrarii opustit a jít o krok dál, vydá tak již poslední velkou verzi s podnázvem Journeys End.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Po důkladném zapaření jsem musel svoje předsudky, že Terraria je jen Minecraft ve 2D, zavrhnout. Zatímco Minecraft beru opravdu spíše jako sandbox, ve kterém má hráč k dispozici "kostičky" a je jen na jeho fantazii co udělá, Terraria přináší spoustu vlastního nového a nenásilně "nutí" hráče prozkoumávat, co pro něj vývojáři připravili. A že těch věcí není málo.

Začátek je u obou her stejný - vaše postava je vyhozena na "zelené louce" a čiň co uznáš za vhodné. I zde je doporučeno používat wiki, aby hráč získal trochu přehled, co všechno lze dělat. Základem je postavit pár baráků pro hráčovu postavu a pro NPC a začít kopat. Dolů. Víc dolů. Ještě víc, až na samé dno mapy. A při tom prozkoumávat jeskynní komplexy, těžit rudu, hledat truhly s poklady a vyhýbat se netopýrům, skeletonům a jiné havěti. Ne ale, že by na povrchu nebylo co dělat, naopak. Sbírání padlých hvězd (pro zvýšení mana pointů), hledání spadlých meteoritů (jedna z nejcennějších rud), kácení a zasazování stromů, hledání stovky feetů nad zemí létajících ostrovů a ostatně zde pravděpodobně svedete i většinu soubojů s bossy typu Cthulhu (velké létající oko), Eater of Worlds (obrovský červ, který si vás tělem omotá a udělá z vás kečup) či Skeletron.

Na hře je opravdu skvělý crafting, kdy si můžete vytvořit spoustu užitečných itemů. Namátkou třeba Grappling Hook, díky němuž můžete vystřelovat hák a přitáhnout se tak ke stěnám (prostě budete jako Spiderman). Samozřejmě lze vyrobit také nepřeberné množství zbraní a armoru, který můžete složit do setu a získat tak nějaký bonus. Moje radost, když jsem na sebe navlékl set vyrobený z těžce natěženého meteoritu, byla nezměrná. Zvlášť, když mi přidal jako bonus nekonečnou munici do mého Space gunu (střelné zbraně jsou tady také super).

V singlu by mě tahle hra asi nebavila, naštěstí jsem v coopu měl výborného kolegu, takže doporučení je jasné - sežeňte si kámoše či dva (více lidí už by podle mě bylo spíš na škodu) a hrajte coop. Jediné, co můžu hře vytknout, je fakt, že po prozkoumání a vyzkoušení všeho (mě to trvalo 35 hodin) už není proč hru hrát dál/znovu a svojí těžce vydobytou hi-end výbavu si ani pořádně neužijete. Leda, že byste šli hrát na nějaký PvP server.

Pro: coop, rozmanitý svět plný překvapení, crafting, itemy, příjemná grafika

Proti: mizerná znovuhratelnost, ke konci hry jde všechno moc rychle, velmi silná inspirace Minecraftem, v singlu to není ono, neskutečně otravní netopýři

+20
  • PC 100
Tuto hru hraji přes 2 roky a rozhodně toho nelituji. Hra mě chytla a nepustila, pamatuji si jak jsem se bavil s kamarády na serveru, stavěl epicke momumentální stavby a nebo se prostě poflakoval po mapě a trolil spoluhráče. Lidi kteří řeknou že to je jen minecraft v 2D a že to je jen laciná kopie doporučuji aby si terrarii alespoň zkusily. protože když se zeptám lidí kteří znají a hráli terrarii i minecraft vždy řeknou že terrarie je lepší a zábavnější (zvlášť po vydání verze 1.2 kdy se hra velice změnila k lepšímu).

Po grafické a systémové stránce je hra velice zajímavá, Grafika má svůj osobitý pixelovitý styl kterej na mě dělá retro dojem (Každý bod ve hře má 2x2 pixelů na monitoru) a dá se s ním nejrůzněji experimentovat a zkoušet co jak bude ve vašich stavbách vypadat. Hudební doprovod bych si nedokázal k této hře představit jinej než ten původní kterej k tý hře prostě sedne. Svět ve kterém hraji se generuje tak že mě vždy překvapí nějakou pastičkou (vždy když aktivuji TNT se leknu jak prase :D) nebo záludným dobrodružstvím, RPG systém není nijak složitý ale je jednoduchý a primitivní což je pro mě plus.

Herně je hra někdy až moc bojová a nedá vám odpočinout jelikož se nepřátele spawnují mimo váš dohled neustále a někdy je to dost otravné (viz. zombie nebo naběhávající havěť do vaší jámy ve které si kopete rudu). Singleplayer jsem hrál ve stylu: natěž, vyrob, najdi, ulov, vylepši... a časem vás omrzí pokud jste ale kreativní můžete si hru slušně prodloužit stavbou, záleží jen na vaší fantazii.
Multiplayer je ale uplně něco jiného než singleplayer, hrát společně s přáteli je mnohem zábavnější (obzvlášť když vám někdo vyplní dům rudou kterou nemůžete vykopat:), také mě potěší když mi někdo pochválí mé stavby na serveru jako např: Létající město v oblacích (žádná inspirace bioschockem), Sopka s tajným vchodem do podzemního sídla nebo obří akvarium.

Na závěr bych chtěl říct že je škoda že terraria není tak známa mezi hráči a nevěnuje se jí tolik pozornosti jako jiným hrám.

Pro: Grafika, multiplayer, herní systém, otevřenost, kreativnost a akčnost, HW náročnost a její velikost.

Proti: Otravnost nepřátel a někdy mírny stereotyp.

+16 +17 −1