Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Star Wars: TIE Fighter

01.07.1994
85
52 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Tie Fighter sa, tak ako jeho predchodca, zaraďuje medzi vesmírne „simulátory“. Za hrou stál Lawerence Holland a jeho Totally Games Takmer všetky aspekty hry boli oproti pôvodnému X-WINGu vylepšené a vo svojej podstate predstavujú vrchol celej série. Do hry bolo pridaných množstvo maličkostí (záznamy komunikácie, vylepšený bol zameriavací počítač, pribudla možnosť zameriavať subsystémy lodí atď). Brífingy jednotlivých misií boli bohatšie a množstvo informácií podaných pred misiou tak umožňovalo lepšiu prípravu na samotnú akciu.

Sila X-WING série je práve v jej jednoduchej zložitosti. Je ľahké sa do hry dostať, ale chvíľu trvá než ju naozaj ovládnete. Na prejdenie jednotlivých misií úplne stačí úspešne vykonať primárne a sekundárne úlohy. Pri plnení úloh pre cisára treba mať vždy na pamäti váš stroj, čo dokáže, čo si s ním môže hráč dovoliť a samozrejme treba mať prehľad o bojisku. Dalo by sa povedať, že jednotlivé misie boli také malé puzzle, ktoré bolo treba vyriešiť, aby bolo možné splniť všetky úlohy. Nie len základné, ale i bonusové. Občas sa stalo, že na brífingu sa objavila i zahalená postava, ktorá pre vás mala špeciálne úlohy. Úlohy, ktoré hráč plnil pre samotného cisára, a tak sa postupne stával členom tajného spoločenstva.

Hra samotná začína onedlho po bitke na planéte Hoth. Hráč, ako pilot stíhačov TIE, slúži Impériu ako je plnoprávny občan, ktorý si je vedomý svojich povinností voči vlasti, voči Galaktickému Impériu. Dostávame sa teda do úlohy strážcu poriadku a mieru v galaxii. Preto sa v samotnej hre nebojuje len proti Rebélii, ale i proti ďalším nepríjemným živlom, ktoré môžu ohroziť stabilitu v hviezdnych systémoch – či už sú to piráti, zločinecké organizácie, či urovnávanie sporov medzi jednotlivými systémami alebo boj proti zradcom.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
Ooo Lucasi, Lucasi.. Co jsi to provedl tím, že jsi vypustil do světa Star Wars. Ukázal jsi mi drogu a dal mi možnost uvěřit, že existuje jiná alternativa vůci našemu světu. Poté jsi založil Lucas Games (později Lucas Arts) a mimo jiné vypustil famózního X-Winga, ke konci brutálně těžkou hru. Dohrál jsem jí Lucasi, nenechal jsem se zahanbit. Ale Tobě to nestačilo. Musel jsi dál ždímat mojí nebohou duši. Dal jsi světu hru Tie Fighter. Přidal jsi do hry Guardovo stínování, zlepšil jsi letový model a dal jsi nám možnost ochutnat, jaké to je prolétávat vybuchujícíma troskama X-Wingu a možnost pochopit, že Dart Vader to vlastně celé myslí dobře a zlý jsou Ti nechutní rebelové. Uvěřil jsem Ti Lucasi. I když morálně jsem proti Impériu, do Tie Fighteru jsem sedl, nasadil černou helmu, dostal v hlavě blok vůči své milované Republice a zjistil, že Tie Fighter je minimálně stejně zábavný jako jeho předchůdce. A notně vylepšený. Struktara misí perfetkní, příběhové pozadí též. Nikdy nezapomenu na misi, kde jsem letěl s dvěma parťákama a zničeho nic dostali rozkaz mě zničit (samozřejmě letěli za mnou). Následný průlet minovým polem byla třešnička na dortu. Grafika na svojí dobu byla perfektní, samplovaná MIDI hudba též, zvuky autentické. Lucasi dal jsi nám perfektní hru, dal jsi nám možnost zalétat si v těch stíhačkách, které byli ve filmu. Děkujeme Ti za to. Famózní svět Star Wars je pro nás opět o něco bohatší.

Pro: Star Wars, špičková hratelnost, výborné mise, pohlcující atmosféra.

Proti: Pro mě osobně morální aspekt boje za ty "zlé".

+11 +12 −1
  • PC 95
Perfektní hra, jedna z mých TOP 5. Střílečka/psuedosimulátor ze světa Star wars, kde hrajete za Impérium. Super věc, stejně se mi vždycky to "dušínovství" rychlošípáckých rebelů v čele s rytíři jedi trochu zajídalo. Takže nasednout to Tie Fighteru a dalších stíhaček a hrrr na ně. Nepoužívá se tu žádná síla a podobné čurymury, jste prostě pilot. Plní se různorodé mise na pozadí příběhu, vždy jsou primární a sekundární úkoly. Velice se divím, že neexistuje její remake (chci ho, moc!!!!! ) nebo cosi obdobného. Škoda, že se současní vývojáři více neinspirují v minulosti a pořád chrlí hry téměř jak přes kopírák. Hratelnost v nebeských výšinách, maximální zábava.

Pro: star wars, netradičně hra za Impérium, soundtrack, hratelnost

Proti: možná až příliš vysoká obtížnost misí ke konci hry

+4
  • PC 95
Hrál jsem sice pozdější verzi na enginu x-wing vs. tie fighter, nemyslím ale, že by se tyhle verze nějak zásadně lišily. Každopádně TF je pro mě králem žánru akčních vesmírných simulátorů. Nikdy nezapomenu na tu úchvatnou atmosféru, parádní muziku, vynikající grafiku, příběh..navíc možnost hrát za ty zlé! Stejně tak nezapomenu na 20x opakované mise jen proto, abych našel věechny skryté úkoly a postoupil tak na vyšší příčku mezi císařovými věrnými. Věčná škoda, že tahle klasika nešlape na nových mašinách...

Pro: Atmosféra, na svou dobu vynikající grafika, klasicky úchvatná hudba, oproti x-wingu vyvážená obtížnost

Proti: Nevím, fakt nevím...snad jen že koho pohltí, toho jen tak nepustí...ale je to vůbec zápor?

+2
  • PC 90
Po nic moc X-Wingu (ne, že by byl špatný, ale ovládání bylo těžkopádné a hru jsem dohrával snad několik let) se LucasArts vytasili s TIE Fighterem a svět okolo pro mě opět přestal existovat. Ovládání bylo značně vylepšeno, přibyla spousta vychytávek, zlepšila se grafika, zkrátka super simulátor, navíc v hávu mnou zbožňovaných Star Wars. Ta atmosféra likvidování rebelské chátry byla prostě nezapomenutelná.

Pro: Skvělá hratelnost, dobře stavěné mise, ovládání.

Proti: Mno z tehdejšího pohledu nic. A z dnešního vlastně taky nic :-)

+2 +3 −1