Space Quest V: The Next Mutation

05.02.1993

Roger Wilco, starý, dobrý Roger – tentoraz ho stretávame ako kadeta na akadémii StarConu, ktorú úspešne absolvuje... Teda úspešne, asi ako Arnold J. Rimmer, akurát, že Rogerovi tie jeho podvody vyjdú a stane sa tak kapitánom svojej vlastnej lode... Vesmírneho...smetiarskeho korábu! Jeho úlohou v tejto neľahkej pozícii bude zneškodniť, zlikvidovať, skrátka bojovať proti mutagenickej nákaze, ktorá sa šíri celou galaxiou. Táto nebezpečná infekcia napadne aj loď SCS Goliath, mocnú vojnovú loď StarConu, ktorej velí komadnér Raemes T. Quirk... A tak Rogerovi neostáva nič iné, len bojovať proti tým, ktorí boli nakazený a všetkých ich zničiť.

Space Quest V je tradičná adventúra v klasickej sérii od Sierry. Zvláštnosťou tohto dielu je, že sa zameriava najmä na parodovanie Star Treku, i keď samozrejme nájdu sa aj ďalšie odkazy, či parodovanie ostatných žánrových filmov, seriálov – skrátka diel (nechýba Alien, Predátor, či dokonca Mucha).

Nebýt toho banánu, nasměrování, že se dá vylézt až k tomu balvanu na skále a tak vyřešit terminátora, a možná zbytečného dojití trpělivosti ke konci v těch bludištích Goliathe, kde jsem se nechal trochu navést, které patro šachet z těch osmi mám prošmejdit opravdu důkladně, tak jsem vše ostatní splnil zcela sám. Takže spokojenost :-)

The Next Mutation jsem nikdy nehrál a po spuštění intra a hry jsem nebyl z dění na monitoru nijak nadšen. Dlouho trvalo, než jsem si zvykl na novou grafiku, skvělá hudba z minulého dílu zmizela a ze všech obrazovek na mě křičelo Star Trek! Roger Wilco se přihlásil na Starcon Academy (Akademii hvězdné flotily), vaším nadřízeným je Raems T. Quirk (veškerá podoba s lidmi žijícími, mrtvými či vymyšlenými je čistě náhodná) a po úspěšném absolvování závěrečných zkoušek (včetně zásahu deus ex machina) jste coby Roger Wilco přiděleni jako kapitán na nepříliš prestižní misi popelářskou lodí, kde jako technik pracuje Cliffy (Scotty).

Jako Trekkie tělem i duší jsem na parodování mého dětského idolu celkem háklivý, ale SQ5 mě příjemně překvapil. Zažil jsem opravdový Startrekovský epos bez Star Treku. Roger lítá s lodí po kvadrantu, plní mise na jednotlivých planetách a po počátečním odvozu odpadků se začne rozvíjet zajímavý sci-fi příběh. V této hře opravdu hrajete kapitána hvězdné lodě a ovládání je naprosto intuitivní a zábavné. Kde by člověk očekával nutnost absolvovat jadernou fyziku a 3D orientaci, vystačí si s pár ikonkami a příkazy.

Jako jedna z prvních věcí po spuštění zarazí hráče maximální počet herních bodů 5.000. To (kromě jisté inflace herních bodů, kde žádný úkol není ohodnocen méně než 5 body) naznačuje, že Rogera čeká dlouhá cesta k záchraně (nejen) galaxie.

Oproti minulým dílům došlo k určitým úpravám obtížnosti. Kvituji, že jsem již neumíral každou druhou obrazovku, ale autoři si to zase vybrali na kombinacích předmětů a na herních puzzlech, kde některým nerozumím ani po dohrání a vyčtení řešení z návodu.

Kdo rád dohrává hry na plný počet bodů, čeká ho zde jedna jinak přeskočitelná mezihra, ve které to máte nandat kapitánu Quirkovi v Battle Cruiseru - lodích. Za každou ztracenou loď je ale 25 herních bodů dolů a pro plný počet je nutné vyhrát bez ztráty jediné ze 4 lodí. A jak toho nejlépe docílit? Podváděním. Jste Roger Wilco, tak jak byste také jinak mohli zvítězit, než podvodem? Po prvním kole doporučuji zasejvovat hru a protože polohy lodí se už nemění. můžete vesele posílat sondy (odhalí pole o velikosti 3x3 čtverce) a po odhalení nepřátelské lodě a loadu už útočíte najisto. Možná je to cheat, ale hrát to fér by mě unudilo k smrti. A koneckonců ten náfuka si stejně výprask zasloužil, tak co? =)

Zakončení je opět parádní. Z opovrhovaného kadeta je respektovaný kapitán hvězdné lodi s krásnou blondýnkou Beatrice Wankmeisterovou po boku. Ano, s tou, která se stane matkou Rogera Wilca Juniora z SQ4 (respektive SQ12). Odpalte šapmaňské! Právě jste zachránili vesmír, tak si trochu toho obdivu zasloužíte.

Jelikož se blížím ke konci celé série, přichází čas na první bilancování. Původní trojice měla vzestupnou tendenci. Neprofilovala se jako parodie něčeho existujícího. Mezi původně nekorunovaného krále série SQ3 a (pro mne) nového vládce SQ5 se vklínila podivná čtyřka. Druhá trojice zatím vypadá jako inspirace již zavedenými světy (Terminátor, Star Trek,...). A SQ6? Zatím ani netuším. Poroučím "Energize!" a vyrážím za dalším dobrodružstvím.

Pro: Skvělé zpracování Star Treku (bez Star Treku), dlouhé, atmosférou vcucne a nepustí, neumíráte na každém kroku, opět špičkový manuál.

Proti: Trvá, než si člověk zvykne na hudbu a grafiku, některé nelogické puzzly.

Pátý díl dobrodružství Rogera Wilca mě zatím chytl nejvíce. Roger se po všech anonymních hrdinstvích rozhodl projít Hvězdnou akademií a stát se opravdovým kapitánem. Troška podvádění při testech, týdenní rychlokurz a Roger dostává kapitánské frčky a starou popelářskou kocábku Eureka s nepřilíš schopnou posádkou - 18* rozvedená Flo, Droole který omylem zničil přátelskou loď a šéfinženýr Cliffy, opravující všechno mlácením a kopáním. Později se přidává i terminátorka WD40 a vetřelčí mládě Spikey.

Zatímco předchozí hry si jely svou linii, Space Quest 5 je obrovská pocta Star Treku. Od designu můstku, zbraní, terminologie, transportérů, po jasné odkazy (vesmírná stanice, samolibý kapitán Raemes T. Quirk), až po způsob velení můstku. Jako kapitán máte po ruce 4 lidi, pomocí kterých sledujete status, necháváte si dávat návrhy, zadáváte kurzy, ovládáte štíty, zbraně, rychlost či vysavač. A hlavně s posádkou můžete mluvit a přes zdánlivou komplexnost je to velice jednoduché.

Star Trekovský feeling podporují i struktura hry - z lodi se vydáváte na mise na jednotlivé planety, zpočátku pouze na odvoz odpadků, ale později se začne rýsovat parádně gradující příběh o nepovedeném experimentu, které z lidí dělá mutanty a na jehož konci se musíte postavit své největší nemesis - Quirkovi. Navíc postavy na Vás průběhu hry mění názor a to včetně Rogerovy lásky (o které se dověděl na konci 4. dílu) vyslankyně Beatrix Wankmeister.

Jinak je to adventura jak řemen, stále sice zůstalo spoustu nelogických, nepochopitelných a šílených úkolů, ale nic z toho neprudí jako půlka věcí ve čtverce. Graficky to vypadá zhruba podobně, ale možnosti co hra nabízí jsou parádní. Kromě tradičního adventuření si vyzkoušíte ovládání vesmírného modulu s drapákem, probloudíte jedno nechutné bludiště, zahrajete si klasické lodě a nebo se proletíte jako obyčejná moucha. Jen škoda, že jsem se nedočkal nějaké vesmírné bitvy.

Ze čtverky zůstalo pomalé ukládání, grafika a občasné grafické bugy, stejně jako nepřesnosti v ovládání, ale nic hrozného. Každopádně pro mě zatím nejlepší díl série.

Pro: Star Trekovský feeling, ovládání lodě, spousta planet, poustupně gradující příběh, postavy, minihry

Proti: Občasné bugy a pomalé ukládání.