Sound Shapes

07.08.2012
15.11.2013

Unikátní hudební plošinovka s bohatým editorem pro tvorbu vlastních úrovní. Hra neobsahuje příběh ani postavy, nabízí však kampaň tvořenou několika sériemi úrovní, na jejichž tvorbě se podíleli různí umělci.

Hráčovým avatarem je koule , kterou se je třeba proskákat a prokoulet až na konec. Jednotlivé úrovně se pyšní rozdílnou atmosférou, stylizací i hudbou. O hudbu jde v Sound Shapes především. Zatímco na začátku levelu jste doprovázení poměrně jednoduchým hudebním podkresem, sbíráním not hudba i úroveň ožije novými tóny i barvami. Nedílnou součástí je editor vlastních úrovní, do kterých lze v kampani odemknout nové možnosti.

Po odehrání základní kampaně hra nabízí i další dva módy. Death Mode spočívá v nutnosti sesbírat určitý počet not v časovém limitu. Mód Beat School poté spočívá v napodobení hudební linky hráčem dle předlohy. Pro hru vyšla rovněž celá řada menších DLC věnovaná různým hudebním stylům, či přímo další hudební hře Hohokum.

• Vita 90
Parádní kousek. Hra po krátkém úvodu nabere pořádné obrátky a pestré úrovně přináší hráči výborný, byť co do obtížnosti vlastně poměrně nenáročný (v kampani) zážitek.

Propojení plošinovky s hudebním doprovodem, který úroveň postupně rozezní a rozpohybuje, funguje znamenitě, levely jsou nápadité a pestré. To samé platí i pro hudební podkres. Líbila se mi rozdílná nálada odlišných hudebních "desek" (vyzdvihl bych zejména polední "Cities") od různých umělců. Hratelnost je vlastně minimalistická, ovládání je však krásně responzivní a postupem hrou jsem se bavil stále více. Jen škoda, že všemi vývojáři připravenými úrovněmi se proskáčete za nějaké tři hodiny a další případné levely od hráčů si v současnosti už prostě nestáhnete - servery jsou vypnuté. Kratší hry mám vlastně rád, ale tady by to vážně chtělo do kampaně alespoň hodinku hratelnosti přidat. Četná DLC bohužel tento problém bohužel příliš neřeší.

S dohráním krátké kampaně ke slovu naštěstí přichází dva další módy. Beat School mne nakonec i přes počáteční skepsi (nejsem moc kreativní člověk) dost bavil. Nakonec šlo vlastně o soubor hádanek, které netradičně řešíte za použití sluchu. Uvažuji i o tom, že dokoupím balík DLC, která přináší právě nové výzvy do tohoto módu. Velmi dobře funguje i série pekelně náročných výzev v podobě Death Mode. Jen je trochu škoda, že tyto úrovně velmi citelně ovlivňuje prvek náhody - jednotlivé noty se totiž v úrovni objevují náhodně a kvůli dost šibeničnímu času k jejich sesbírání je tak k dokončení potřeba vedle šikovnosti i notná dávka štěstí. V době psaní těchto řádků jsem ještě všechny nepokořil. Uvidíme, zda v sobě najdu dostatečnou trpělivost.

Hodnocení na DH v době dohrání: bez hodnocení; 1. hodnotící;  zdarma v rámci PS Plus

Pro: Skvělá hudba; nápadité úrovně; další obsah po dohrání základní hry

Proti: Přeci jen dost krátké; prvek náhody v Death Mode je pro úspěch vašeho snažení příliš zásadní