Soko-Ban

logická > nezařazeno *
1984 PC
1988 Apple IIC64
, (sekundární)
Soko-Ban je jednou z prvních logických her, jejíž první verze vyšla již roku 1982. Hra designéra Hiroyuki Imabayashiho se dostala mimo MS-DOS na platformy Commodore 64, Apple 2 nebo MSX. Verze pro osobní počítače vznikla ve spolupráci s vydavatelem Spectrum HoloByte.

Ve hře v roli skladníka přemisťujete, v nejmenším možném počtu tahů, bedny ve skladišti tak, aby byly nakonec všechny umístěné na označených polích. Vyšší levely (a to doslova, protože skladiště se nachází v jednotlivých patrech výškové budovy) znamenají vyšší obtížnost (a to opět doslova, neboť v posledních levelech musíte plánovat až na 40 tahů dopředu!).

Majkee: Tvuj komentar by se hodil spise jako popis hry, takze jestli chces, vlevo v menu klikni na "správa her", pote tamtez na "editace hry v…

Moje první logická PC hra, při které jsem na základní škole trávil většinu času výuky informatiky. Hráč se ocitá v roli skladníka, který má za úkol přesunout bedny na vyznačené pozice. Tato hříčka vznikla původně v roce 1980 jako výsledek soutěže jedné japonské firmy, v níž bylo úkolem vytvořit motivující software pro zaměstnance. O dva roky později byl Sokoban v Japonsku oficiálně vydán a v roce 1984 se dostal na evropský trh. Hra se dočkala velkého množství pokračování, například Total Sokobanu, který má přes 8000 levelů.
Skvělá logická hříčka, na které si vylámal zuby kdejaký dospělák. Pamatuji si dobře na svého strýce, kterak si chtěl při jedné návštěvě u nás zahrát na počítači šachy a nakonec skončil několik hodin u Sokobanu :) Některé pozdější levely se nám jevily jako neřešitelné... samozřejmě řešení měly. Jako menší jsem se dostal možná kousek za Level 10 a neměl šanci pokračovat dál... Kvůli CGA grafice ve čtyřech barvách u mně patřil tenkrát Sokoban spíš k těm méně oblíbeným hrám (málo barevným) a po chvíli jsem si vždy raději pustil něco barevnějšího. Dnes to již dovedu hodnotit s odstupem jako naprostou klasiku žánru. Sokoban je prostě geniální jednoduchý hlavolam s přítažlivým prostředím. Cupitání skladníka mezi cihlovými zdmi se muselo tehdy zalíbit snad každému hráči bez rozdílu. Také touha dostat se s výtahem výš a výš do neznáma byl jistý motivující prvek :)

Pro: Jednoduchá hříčka, obtížnost, legendární postavička skladníka s přilbou.

Proti: Paradoxně obtížnost, která někdy doháněla až k zoufalství.

Je tomu již dávno, co jsem u souseda prvně na stroji 286 ochutnal tehdy naprosto úžasnou hru Soko-Ban. No... až tak úžasná nebyla (i když v té době se jednalo o opravdu výtečnou hru), ale i přesto mne oslovila, zaujala a přivedla mne tam kde nyní jsem. K závislosti za kterou se ovšem nestydím. :) Tento kousek SW byl tedy mým prvním herním zážitkem, který mi dokázal občas zavařit mozkové závity a pomalu mne dotlačil k mému prvnímu vlastnímu PC.