Ski Jump International

14.03.1997

Finský programátor Ville Könönen vytvořil pravděpodobně první hru zaměřenou čistě na skoky na lyžích. Dříve si mohli hráči tuto disciplínu vyzkoušet v The Games: Winter Challenge. Zde se již jedná o kompletní světový pohár.

V roce 1997 byla vydána první verze. Na sklonku roku vyšla verze druhá a v roce 2000 verze třetí. Poslední update SJ3 vyšel v roce 2003.

Hra je zpracována v dosové 2D grafice, kdy na obrazovce je pouze svah při pohledu z boku, jednoduchá postavička skokana, pozadí a ukazatel směru a síly větru. Hra se ovládá pouze šipkami, kterými hráč udržuje svého svěřence v ideální pozici, a klávesami T a R pro doskok. T pro lépe bodovaný telemark, R pro bezpečný doskok snožmo. Ve hře je 74 reálných jmen skokanů, kteří skutečně skákali v době vydání. Jsou tedy přítomni i čeští skokani Janda, Matura a Mazoch. S vlastní postavou lze hrát dva typy závodů: světový pohár a King of the Hill. Světový pohár provede hráče všemi můstky světového poháru, včetně Turné čtyř můstků. King of the Hill je vyřazovací soutěž. V každém kole vypadne skokan, který skočil nejhůře. Každý můstek je specifický a na každém je jiné nastavení větru, který ovlivňuje skokana.

Zvuk není obsažen, je však přítomna čeština i multiplayer na jednom počítači. Skoky lze zaznamenávat a do hry je možné importovat nové můstky i nová jména skokanů. Hra je shareware, registrovaná verze přináší některé bonusy jako týmový pohár národů, editor můstků a pokročilé možnosti nastavení.

Tak téhle hry jsem se něco nahrál i přesto, že je to vlastně taková blbost.

V ostatních hrách, kde se skoky na lyžích vyskytují, je daleko náročnější skok provést. Zde pouze stačí zmáčknout šipku nahoru při odrazu, následně asi třikrát zmáčknout šipku dolů pro nejlepší letové postavení a pak "r" nebo "t" pro dva druhy doskoku. Pokud máte smůlu a vítr s vámi během letu trochu pohne, tak šipkami poupravit. Je to opravdu primitivní a 90% úspěchu spočívá v kvalitním odraze, jehož vystihnutí je taky jediná (ale za to podstatná) zábavná část hry.

Hra nemá hudbu ani zvuky, grafika se omezuje na několik málo barev a dalším negativem je také nevyváženost jednotlivých můstků. Na některých se vyhrává velmi snadno (Kuopio, Engelberg, Lillehammer), některé jsou nevyhratelné i v případě, že se vám podaří dokonalý skok (mamutí můstky) a na některých se zase pořád padá (Zakopane, Pine Mountain).

Jsem velký fanda skoků na lyžích, a proto jsem u téhle hry vydržel opravdu hodně dlouho. Ski Jump International totiž nutí hrát neustále dokola a do zblbnutí. Díky tomu také dávám tak vysoké hodnocení jinak "objektivně" docela špatné hře. Je to totiž neuvěřitelný držák. Možná i díky oné velké jednoduchosti ovládání. Jednou, z asi 1000 pokusů, se mi podařilo vyhrát i celý světový pohár. A jak nad tím tak přemýšlím, asi si to zase po letech zahraju.

Pro: Je to velmi chytlavé a v podstatě zadarmo

Proti: grafika, hudba, zvuky, obecně příšerná zastaralost (dosové prostředí), úspěšnost skoku závisí prakticky jen na odraze