Asi ho zde nikdo nehral, ale King Knight je velice povedený. Ze všech rozšíření v každém případě to nejambicióznější, novými lokacemi i herní dobou. A možná se mi to jen zdá, ale obtížnost šla výrazně nahoru. Pořád to (díky bohu!) není na úrovni Cuphead, nicméně chvílemi jsem se dost natrápil. Ale třeba jenom stárnu.
Plague of Shadows chtelo si trochu zvyknout na ovladani skoku, ale jinak fajne bylo nemalo. Takze +5% za me.
@Solidor (09.08.2014 19:18): "Bude-li mít každý takovou mentalitu, tak přijdeme o veškerou kulturu. Řekl bych, že to není úplně správně."

Mno a proto je třeba balanc (a řekl bych, že tu v současnosti je :)).

Jinak Vávra na některé přednášce říkal, že v tom utratil všechny své úspory. Doufám, že linkuji tu správnou :)
@orromis (09.08.2014 17:01): S DA souhlasím, typický příklad nulové umělecké kvality.

A bude-li mít každý opačnou, tak časem přijdeme úplně o všechno.

@mazar1234 (09.08.2014 17:08): Situaci kolem, Kingdom Come sleduji spíš sporadicky, ale pokud vím, tak z Vávrovy kapsy nešlo nic.
"Logičtější je vyrábět zboží, které se prodává a je o něj zájem, než doufat v nalezení díry na trhu a riskovat potencionální ztráty. " - to vykladajte Vavrovi :-)
@Solidor (09.08.2014 16:10): Mass Effect se zrovna například vybočuje z průměru (vizuálně) a ten svět vypadá fakt dobře. Každopádně ME je celkem stylizované a určitě se nesnaží o relismus (nasvícení, barvy).

Dobrý příklad nudného a neoriginálního grafického zpracování je Dragon Age - naprosto tuctové fantasy bez špetky invence (nejen vizuálně).

Metal Gear jsem nehrál (obecně mě nikdy nelákali hry na východ od nás s výjimkou Dark Souls), takže nemůžu posoudit. Každopádně přístup k vývoji her je na západě dost odlišný v porovnání třeba s Japonskem. Pro upřesnění se celou dobu bavím o západní produkci.

"Kdyby vytvořili nějakou originální hru a prodalo se jí 180k kopií, pak by byla někde chyba."

Touhle větou víceméně porovnáváš indie a AAA produkci. Posledním odstavcem říkám, že kdyby měl na starosti velký distributor reklamu pro Shovel Knight, tak prodá mnohonásobně víc kopií.

Pokud by vytvořili originální hru, která by se neprodávala, tak ta hra asi prostě bude dost mizerná. Originalita != kvalita (ne nutně).
@Daemon (09.08.2014 16:34): Bohužel porovnávání prodejů je složité, když z nich všichni dělají takové tajemství a většinou pak člověk ani neví jestli ty jejich čísla jsou shipped nebo sold a z všemožných žebříčků (Stem top sellers) také konkrétní údaje nevyplývají. Bral jsem, že pohybujeme celkově ve větších číslech.

Spíš jsem se snažil naznačovat, že indie jsou často nadhodnocovány, protože jsou indie a splácal je dohromady tým čtyř lidí někde v garáži a zaslouží si tak snad větší uznání, než člověk pracující pro multimilionové korporace, s čímž nesouhlasím. Rozhodně ne velké prodeje=kvalita. Pokud to vyznělo jinak jen jsem špatně formuloval text.
Navyse pocet predanych kusov neznamena ze hra zarobila viac, vzdy to treba odpocitat od budgetu.

Priklad: Tomb Raider predal ovela viac kusov ako Dark Souls ale DS bol ovela lacnejsi na vyrobu a zarobil tak asi viac penazi ako TR (co som tak zachytil) . Pocet predanych kusov je len ciastkova informacia a nevypoveda nic o celkovom zisku z predaja hry.
@Solidor (09.08.2014 16:10): A jak jinak si všimneš toho rozdílu než srovnáním? :-) Ano, úspěšné AAA hry se prodávají v milionech, úspěšné indie ve stotisících. A to i přesto, že ty indie můžou být kolikrát daleko lepší. Tak ses aspoň dozvěděl něco nového. Proč jsme v diskuzi zašli jinam a proč jsem vůbec reagoval, protože si začal naznačovat, že indie hry nejsou dobré, když se podle tebe málo prodávají.

Ta prodejnost Shovel Knight byla za první měsíc, jak ti bylo už víckrát připomenuto, a u Nintenda jen v Severní Americe. Vydají hru v dalších regionech, budou jí lokalizovat a plánují jí oživovat free updaty. Nepochybuju, že prodají víc jak 300K a to ještě než půjde hra do nějaké výrazné slevy.
@Daemon (09.08.2014 10:51): Nesnažím se nic srovnávat, právě naopak. Jen jsme v té diskuzi zašli někam úplně jinam, než jsem začali. Původně jsem jenom vyjádřil překvapení nad takovým propastným rozdílem mezi indie a AAA. Žil jsem s iluzí, že u dobrých indie je 300k standart. Jsem zvědavý, jestli No Mans Sky a Kingdom dají aspoň milion.

Prostě nestíhám sledovat mé "okrajové" žánry, tak u nich při nákupu první sleduji recenze/hodnocení hráčů a potom prodeje. Prostě radši obětuju pár stovek. než čas strávený hledáním informací a složitým porovnáním s konkurencí.

@orromis (09.08.2014 10:59): Tak vážně, co si představuješ u pojmu realistická grafika? Kolik her se o ní opravdu může pokoušet? Možná simulátory. U záležitostí typu Mass Effect, Metal Gear nebo kdejaká hra obsahující magii či sci-fi je možností uměleckého ztvárnění dostatek.

U VH a CHoL jsem to tak také myslel. Velký vydavatel pomáhá k vytvoření menších a originálních titulů, takže se snaží o originální a "umělecké" hry a ne pouze o další Far Cry či Assassins Creed.

Nějak nechápu, co se snažíš říct posledním odstavem. Já s tím souhlasím. Marketing je hodně důležitý a právě SK ho mělo poměrně (z indie her) dost. Rozhodně ho nechci srovnávat s mnohamiliónovými záležitostmi typu CoD.

@Solidor (09.08.2014 09:39): Snažíš-li se o realistickou grafiku ve hře, která se odehrává v minulosti/současnosti, tak nepotřebuješ průměru se vymykající umělce, protože ti jde o kopii 1:1 (potřebuješ spíš technicky zdatné grafiky než concept artisty, protože se snažíš o realismus). Navíc když AAA produkce se hodně dlouho věnovala produktům, jejichž účelem je zábava, zisk a s tím související zaměření na masy lidí (a takováhle produkce logicky nemůže vyprodukovat díla, která mají například vyšší uměleckou hodnotu). Tohle není kritika, to je konstatování faktů a popis situace, ve které je AAA produkce. Řeknu to ještě jinak - pokud o herních projektech budou rozhodovat akcionáři, tak se originální hry (ať na poli designu, audiovizuálu nebo z technické stránky) budou vyskytovat v minimálním počtu (a znovu opakuji, že to je z logiky věci vyplývající fakt).

Child of Light i Valiant Hearts jsou malé, nízkorozpočtové tituly velkého vydavatele (takže v porovnání s indie produkcí měli nejspíše mnohem větši a profesionálnější marketing). Takové projekty těžko můžeme označit za AAA hry.

Jinak Little Inferno jsem sice nehrál, ale hra může být originální a stejně o ní někdo může říct, že je o ničem. To se nevylučuje.

O tom, že investice do AI se nevyplatí by se dalo dost pochybovat (pokud nevytáhneš konkrétní čísla). Zaplatit malý tým schopných programátorů, kteří by o to měli zájem by rozhodně bylo levnější, než placení honorářů například neschopným scénáristům (kterých je v AAA produkci spousta). Navíc vývoj AI je ideální projekt na spolupráci s univerzitami (další šetření nákladů) - toho třeba využívá Warhorse (co vím, tak AI by měla být v Kingdom Come na celkem vysoké úrovni co se do soběstačnosti týče). O tom, že se AI nedá dobře propagovat, by se dalo také pochybovat.

Podle mě je dnes logičtější se snažit najít díru na trhu a zalepit jí (uspět tam, kde nemáš konkurenci) než dělat další CoD, MOBU, ... (snažit se uspět tam, kde to není možné). Důkazem budiž WoW - 10 let se to někdo snaží napodobit a NIC neuspělo.

Jinak Shovel Knight není originální hra, ale nostalgické retro. Pokud by marketing pro Shovel Knight měl na starost někdo s pár mega dolarů v kasičce, tak prodeje budou násobně vyšší (marketing na Shovel Knight stál +- 0$ a vydělal na sebe 7x... to se ti u CoD nestane, protože takovou hru musíš narvat do pazoury každýmu druhýmu aby to na sebe vůbec vydělalo).
@Solidor (09.08.2014 09:39): Chápu dobře, že se pořád snažíš srovnávat prodejnost malé indie hry jako je Shovel Knight s prodejností AAA her s miliony v marketingu? To je přece nesmysl. Samozřejmě, že se taková hra jako Shovel Knight nebude nikdy prodávat v milionech kusů. A vůbec nic to nevypovídá o hře samotné.

@Solidor (08.08.2014 15:00): Ty fakt koukáš na prodejnost, když se rozhoduješ, jestli si hru pořídít? Holt každej jsme nějakej....
@orromis (08.08.2014 20:12): Jenomže pořád se v závěru u všeho jedná o osobní dojmy. Někdo může říkat, že Little Inferno je originální hra a jiný, že celý koncept spalování věcí je úplně o ničem.

U grafiky platí to samé (cell shading, použité barevné spektrum, manga styl atd.). Vše je umělecké pouze z pohledu jednotlivce. Nelze říci, že jedno je umělecky hodnotnější, než druhé.

Třeba Ubisoft nedávno vydal Child of Light a Valiant Hearts: The Great War. Začínají tak vznikat pokusy velkých vývojářů o průnik mezi menší hry. Uvidíme, jak často se podobných projektů dočkáme.

A ano, No Mans Sky i Kingdom Come vypadají hodně nadějně, ale pořád ještě můžou skončit také hodně špatně, třeba jen kvůli maličkostem.

Pokud jde o AI, tak sis sám odpověděl. Investice do její vylepšení se nevyplatí. Při marketingu se špatně (oproti grafice) propaguje. Hry jim musí předně vydělávat, aby taky tvůrci mohli jíst. Pořád si někdo stěžuje, že vznikají hlavně nerizikové AAA hry, ale už si asi neuvědomují tak jednoduchou věc. Kdyby vytvořili nějakou originální hru a prodalo se jí 180k kopií, pak by byla někde chyba.
@Solidor (08.08.2014 18:54): Sry, propadák bylo trochu moc, měl jsem to napsat mírněji..

Design - lze objektivně zhodnotit, zda hra přináší nové mechaniky do žánru, nebo zcela nový (sub)žánr. Ze současné AAA produkce nevylézá téměř nic nového, originálního. Naopak u indie her je originalita velmi důležitá (má-li hra uspět).

Originalita nemusí být nutně něco nového, ale i dosud nepoužitá kombinace již zažitých postupů

Umělecká hodnota (počítám sem pouze grafiku, jelikož ta je v každé hře narozdíl třeba od příběhu) - AAA produkce se většinou snaží o naprostý realismus - tzn.: umělecká hodnota jde do pozadí a prostě se kopíruje realita. Až v současnosti si indie týmy mohou dovolit trávit čas nad šperkováním grafiky (a to za sebou musí mít investora, jako třeba Warhorse), takže doposud museli přicházet se zajímavým grafickým zpracováním.

Technická stránka - nepočítám-li grafickou úroveň (tam bude vždycky na špici ten, kdo má nejvíc peněz), tak AAA produkce nepřináší nic zajímavého. Naopak z indie vývojářů mohu jmenovat třeba Brabena s Elite: Dangerous (velikost hry o rozměrech Mléčné dráhy, rozloha mapy má měřítko o velikosti 60 000 světelných let čtverečních, svět je vygenerovaný náhodně a vychází ze skutečných dat {je možné, že najdeme v Elite planety/hvězdy, které existují ve skutečnosti a nebyly dosud objeveny}) nebo No Man's Sky (nekonečný vesmír, možnost přistát na planetách, vegetace,...). Jde mi především o to, že AAA hry fakt moc nevyužívají technickou stránku pro skutečné vylepšení hry (pouze grafiky)... třeba nechápu, proč se neinvestují peníze do vývoje inteligentnější AI (což je programátorsky velice zajímavé a zároveň složité). To samé platí pro fyziku.

Je jasný, že poměr dobrých : špatných her bude u indie vždy horší. To je ale proto, že indie hru může dnes udělat a vydat každý s dírou do zadku.

O budoucnosti AAA víceméně rozhodují akcionáři a proto se málokdy podaří udělat opravdu zajímavou AAA hru, protože nikdo nechce riskovat s novou IP (a vážně není možné přijít s něčím novým, když máš za úkol udělat to samé jako předtím akorát s hektolitrem krve navíc).

Věřím ale, že za brzy začnou vycházet zajímavé vysokorozpočtové tituly (protože akcionáři zjistili, že mobilní platformy nezabily hraní na PC/konzolích, čehož se všichni strašně báli).
@orromis (08.08.2014 15:41): Eh? Za propadák to nepovažuji, jen jsem psal, že mi to číslo přijde malé.

Závidím ti, že zvládáš objektivně zhodnotit design, technologie a hlavně nějakou uměleckou hodnotu.
@Solidor (08.08.2014 15:00): Jestli považuješ hru, která vydělala sedmkrát víc než byl její rozpočet, za propadák, tak se na mě nezlob, ale seš trošku mimo...

Jinak většina ÚSPĚŠNÝCH indie her je designově, umělecky a často i technologicky objektivně na mnohem vyšší úrovni.

AAA produkce funguje v současnosti tak, že se kopírují předešlé díly a nové (originální) myšlenky a IP se většinou zahazují do koše (příkladem může být Warhorse, které nebylo schopné sehnat distributora a nakonec díky úspěchu na Kickstarteru dokázali přesvědčit investora, aby doplatil zbytek vývoje).
@Daemon (07.08.2014 22:24): Zážitek z hraní samozřejmě prodeje neovlivní, nicméně mě můžou vysoké prodeje ke koupi dané hry přesvědčit. Podobně jako recenze jsou jedním z kritérií, které mohou o kvalitě vypovídat.
@Solidor (07.08.2014 21:35): Koupí jenom zlomek lidí co si koupí třeba takové předražené CoD. Většina z nich se prostě o indie hry vůbec nezajímá.

A co s technickým pozlátkem? Jistě, prodává to, což je to o čem mluvím. Pokud to nemá pozlátko, spoustu lidí to ani nezajímá. Ale to pro mě nezachrání špatnou nebo tupou hru.

Dají se házet do jednoho pytle na základě jejich možností a toho, jak uspěli v prodejnosti? To nedává smysl. Pořád jde o různé hry. A kromě toho to není pravda. Kde je velké jméno či série u Shovel Knight? A kde třeba u Braidu nebo Super Meat Boy? Za těma hrama jsou v indie kruzích již známá jména, ale právě díky úspěchu jejich her. A byla přece řeč o tom, jestli se ti indie hry líbí nebo ne, proč se zase bavíme o jejich úspěchu? Tvůj zažítek ze hry je snad nějak závislý na její prodejnosti?
@Daemon (07.08.2014 20:29): Jistěže si lidé koupí i věci, které nechtějí/nepotřebují, pokud je cena dostatečně nízká. K tomu ještě na PC jsou vlastně takřka všechny hry "zadarmo".

Jenomže AAA produkce většinou zakrývá nedostatky v avizované hloubce technickým pozlátkem, kterého dosahuje velmi málo indie her.

Právě že indie hry se dají, v rozumné míře, házet do jednoho pytle. Všichni mají stejné možnosti (KS, Greenlight). Úspěchu však většinou dosahují projekty zaštítěné velkým jménem tvůrce či série.
@Solidor (07.08.2014 20:16): Pokud to člověka nezajímá a má to za blbosti, tak je jedno, kolik ta hra stojí. Prostě si jí nepořídí a už vůbec jí nebude hrát. Například u THQ Humble Bundlu a později ještě víc u EA Humble Bundlu bylo vidět, jak se spoustu lidí o ty bundly zajímalo jen s těma neprovařenějšíma velkýma hrama nebo dokonce se teprve o existenci nějakého Humble Bundle vůbec dozvěděli.

Evidentně to vidíme hodně rozdílně, protože věta "právě kvůli neustálému vyvyšování a často laciným pokusům o jakousi hloubku." by mi víc sedla k AAA titulům. Hlavně je to ale prostě strašné zobecňování. Všechny indie hry nejsou stejné, nemůžeš je brát jako jednu hromadu. A dá se to samé jakž takž říct i o hrách od velkých vydavatelů. Špatných her je spoustu bez ohledu na to kolik stály. A dokážu si vybavit hromadu AAA i indie her, které považuju za přeceňované a jejich vychvalování tak nesmyslné.
@Fritol (07.08.2014 19:16): Je zvláštní, že u nás je 3DS tak přehlíženo. Hned vedle v Německu se mu dostává velké obliby. Právě bych řekl, že se na 3DS prodávají hry hodně (ehm, Pokémon X a Y).

Předsudky bych nevinil. Ceny jsou většinou nasazeny dost nízko, plus nekonečné množství bundlů. Spíš jich je většina dělána pro velmi specifické publikum. Ještě možná někomu (mně) začínají lézt krkem právě kvůli neustálému vyvyšování a často laciným pokusům o jakousi hloubku.
@Solidor (07.08.2014 18:58): Evidentně ty prodeje byly pro 3DS hodně dobrý, když tam byl Shovel Knight na prvním místě v prodejnosti. A jestli jsem to dobře pochopil, je u Nintenda řeč jenom o US shopu, v dalších zemích budou teprve vydávat.

Škoda, že v tom článku není napsáno, proč PC verzi na Steam vydali v době slev. Jak sám autor přiznává, to jim mohlo ublížit.

Kvantita převažuje nad kvalitou u všech her obecně, řekl bych. Ale u indie právě proto, že jich je tolik, takže pořád máš velké množství skvělých titulů. Spíš bych řekl, že ten postoj vychází z předsudků, spoustu lidí co vidí indie jen jako samé blbosti, moc indie her vůbec nehrálo, jestli vůbec nějakou.
@Solidor (07.08.2014 18:58): No dobře, ale uznej, že je to platforma, na které se hry nikdy neprodávaly tak dobře jako třeba na Xboxu a i vývojáři ji kolikrát přehlíží. Ti západní především.
@Solidor (07.08.2014 16:25): A co prodejnost vypovídá o kvalitě her? Mně naopak přijde, že jsou pořád indie hry podhodnocovány. Spousty lidí na ně kouká z vrchu jen proto, že se do nich nenalily stovky miliónů dolarů a neběží na nejnovějším 3D enginu.

Jak psal Fritol - Boom je momentálně právě v tom, že vychází obrovská hromada indie her (odhad 20 na jednu AAA je ale hodně podceněný), které tak spolu soupeří o hráče. Spostu zajímavých tak i zapadne a zůstane zapomenuto. A autoři nepotřebují prodat miliony kusů, stačí jim když vydělají tolik, aby mohli dál vytvářet hry.
@Solidor (07.08.2014 16:25): Tak na třech a více platformách je spousta indie her, to už je dnes samozřejmost. Každopádně jim to přeju. Ty hry nemají žádnou reklamu v podstatě, takže 180k je opravdu hodně a i když jsi tam dal ty uvozovky, tak bych to zas takhle nepřeháněl. ;D Ale s tím, že některé jsou opravdu nadhodnocené souhlasím..

Navíc přiznejme si, že Wii U a 3DS jsou platformy neplatformy. Především ty prodeje na Wii U mě dost překvapily. Kdyby to vydali na Xbox a PS, tak by ta čílsa byla určitě vyšší.
@Fritol (07.08.2014 15:46): Taky kdejaká indie blbina je nadhodnocena asi jenom proto, že jsou nezávislé hry zrovna děsně cool. Pak se ještě plácají po zádech za "ubohých" 180 tisíc prodaných kopií, navíc na třech platformách.
@Solidor (07.08.2014 15:04): Spíš je těch indie her moc. Na jednu AAA hru ti padne alespoň 20 indie her. Na steamu poslední půl rok přibyde denně šílené množství her. Takže "boom" je určitě horký co se vývoje týče, ale ne prodejů. Je to škoda, protože drtivá většina z nich nestojí ani za ten dolar v bundlu... :/
@Solidor (06.08.2014 22:36): Pokud o nějakém Shovel Knighty vědí, tak co se Murdered týče, tak jim závidí určitě. :D Každopadně to bylo jen takové přirovnání s velkýma hrama..

Ovšem myslím, že máš malinko zkreslené představy o prodejích indie her. Těch 5% jsem možná přehnal, je to nejspíš ještě méně. Obvykle jsou tyhle hry závislé na slevách. Shovel Knight při první 75% slevě prodá víc za jeden den než prodal za ten měsíc. Limbo prodalo 300k za měsíc, ale to je asi tak jediná hra. A to Limbo mělo tehdá čím zaujmout, kdežto Shovel Knight je na první pohled jen další z řady pixel-art plošinovek kterých se za poslední rok objevilo nespočet. Takže "vzhledem k okolnostem" je to víc než skvělé.

A jak už psal ugraugra, tak Braid je považován za jednu z nejznámějších indie her a vidíš jak to s ní bylo..
@Fritol (06.08.2014 22:04): Měl jsem právě za to, že zrovna Shovel Knight bude patřit k těm pěti procentům. Finančně jistě uspěl, o tom žádná, jen mi to číslo přijde dost nízké vzhledem k okolnostem. A pochybuji, že SE jim závidí :)
@Solidor (06.08.2014 21:44): Jsou i Kickstarter projekty, kterých si po vydání mimo backery sotva někdo všimne. A vzhledem k rozpočtu indie her je 180k opravdu hodně. Za rozpočet velkých her by se udělalo hned několik Shovel Knightů. A že tu těch propadáků mezi velkýma hrama už bylo.. Příkladem budiž třeba nové Murdered. Neznám sice prodejní čísla ani rozpočet, ale vzhledem k tomu, že už na hru byla 75% sleva se dá předpokládat, že Square Enix muže vývojářům Shovel Knight jen tiše závidět. Byť možná prodali víc kopií, ale vzhledem k rozpočtu je víc někdy méně.

A 300-400k je opravdu hodně. Tohle se povede tak 5% indie her. Možná ani to ne.

@Fritol (06.08.2014 20:58): Vyšla na třech platformách a v recenzích chválená, plus kampaň na KS. Čekal bych 300-400k. Pokud by se nějaké velké hry prodalo jen 180 tisíc, tak se jedná asi o slušný propadák.