Sherlock Holmes: The Awakened

Sherlock Holmes: Procitnutí

24.11.2006 PC
04.02.2014 iOS
Frogwares
Další z řady her o Sherlocku Holmesovovi je pojatá poměrně netradičně, jelikož se v ní prolíná klasický racionální svět A. C. Doyla s nadpřirozeným světem známého spisovatele hororových děl H. P. Lovecrafta. Konkrétně jde o kult uctívačů boha Cthulhu, který nejspíš má na svědomí rituální vraždy, jež Holmes s kolegou Watsonem vyšetřují.

Herní koncept je založen na klasických adventurních postupech a činnostech jako je hledání, používání a kombinování důležitých předmětů, řešení logických hádanek nebo rozhovory s NPC. Mnoho činností ve hře je vyřešeno formou miniher, např. otevírání zámků nebo analýza důkazů jak v laboratoři, tak i v terénu. Stejně jako v předešlém díle čeká na hráče několik kvízových otázek, ovšem nyní bez předpřipravených odpovědí.

Důležitou herní pomůckou je Holmesova brašna, která plní funkci inventáře, v němž se dá najít také složka na dokumenty, zápisník se zaznamenanými dialogy a mapa, která přijde vhod, poněvadž jsou herní lokace mnohdy velmi rozlehlé a také velmi rozmanité. Kromě Londýna hráč navštíví ještě sanatorium ve Švýcarsku, New Orleans a maják ve Skotsku.

Velmi podstatnou změnou prošlo ovládání. Předrenderovaná 2D prostředí nahradily lokace kompletně zpracované ve 3D, a proto se hra ovládá podobně jako FPS.

Tak toto je opravdu hodně zlé, pohled z 3. osoby nepoužitelný, nudné dialogy, absolutně nudné a neintuitivní řešení "hádanek", opravdu nic…

Sherlock Holmes, jeden z nejlepších detektivů na světě. Proč se s ním nevydat po stopách mýtického zločinu? To vám povím v tomto kometáři.

Všechno to začíná celkem dobře. Zápletka případu vypadá velmi dobře, a také celkem zábavná i je. Příběh se vyvíjí celkem dobře, a občas se objeví i nějaké překvapení. Jenomže to by se dalo považovat za jediné plus této hry.

Ovládání hry pomocí šipek, kdy přepínáte mezi chůzí, krčením a během by celkem ušlo, kdyby se mi několikrát za hru nestalo, že se totálně ovládání rozhodí, a stane se například, že Holmes se zasekne a běží neustále, i když zastavíte nebo běží nějakým směrem, kterým běžet nechcete.

Prohledávání míst, spojování a používání předmětů, je celkem v pohodě. Jediné, co mi vadilo, bylo, že když Holmes momentálně danou věc nepotřeboval, tak jste ji sebrat nemohli, ale museli jste ji prozkoumat, abyste se posunuli v příběhu. Pro tu věc jste většinou museli jít za malý okamžik. Nejhorší je, když předmět, který je celkem nepodstatný přehlédnete a hledáte ho po celé lokaci, aby vám poté Holmes řekl "Tento předmět momentálně nepotřebuji". Jako příklad uvádím V New Orleans jsem v domě na balkóně přehlédl citronovník, který jsem stejně nepotřeboval v daný okamžik, a bloudil jsem po domě cca 10 minut, aby se mi poté otevřela možnost otevřít trezor.

Ve hře je spousta materiálu ke čtení, poznámek Holmese, zaznamenávání provedených rozhovorů, přehledný inventář a mapa.

V některých pasážích si zahrajete i za doktora Watsona, ale jsou to většinou sekvence, kde nějak musíte pomoci Holmesovi, abyste s ním mohli pokračovat dál. Také dostáváte od Holmese otázky, na které musíte s Watsonem odpovědět (menší rada, pokud máte hru v češtině odpovídejte na otázky českými slovy).

Hra mě bavila do okamžiku, než se přehoupla do své 2/4, protože od této chvíle to začínal být hrozný vopruz. Zde se vydáte do Švýcarska, kde musíte projít psychiatrickou léčebnou pomocí stealthu, jako pacient. Jenomže zdejší stealth je šílený, pokud se chcete okolo někoho v podřepu proplížit, tak na to rovnou zapomeňte, všechno musíte vyřešit logicky, nějakou fintou. Doporučuji zde hru neustále ukládat.

Těšil jsem se na další adventuru z prostředí Sherlocka Holmese po dohrání The Testament of Sherlock Holmes. Šel jsem do toho, s tím, že ta hra je starší, ale neměl jsem žádné předsudky. Musím říct, že mě ta hra zklamala.

Pro: Příběh, některé hádanky

Proti: Pohyb, stealth, nesmyslnost některých úkolů v daný okamžik