Shardlight

08.03.2016
08.03.2017

Shardlight je další adventurou z dílny Wadjet Eye Games, která je hlavně produktem spolupráce známých tvůrců AGS scény jako Francisco Gonzales a Ben Chandler. Hratelností jde o klasickou point & click záležitost, podpořenou nezaměnitelným audiovizuálním stylem. Tentokrát zavítáme do neutěšené dystopické budoucnosti.

Země byla zničena válkou a po pádu bomb už není nic jako předtím. Světem se začaly šířit různé nemoci, lidi začal sužovat hlad a situace se chopili bohatí aristokraté. Ti začali kontrolovat klíčové zdroje a tím pádem i celou společnost, přičemž běžný lid byl odsouzen k životu v bídě. Hlavní hrdinka Amy Wellard je jednou z těch, kteří pracují pro vládu a doufá, že bude zařazena do loterie o vakcínu. Amy je skálopevně přesvědčena, že lék existuje a je odhodlaná pro to udělat cokoliv, i za cenu vlastního života.

Dystopická 2D pixel-art adventura? To beru! Navíc z pera Wadjet Eye Games, kteří jsou považováni za jedni z nejlepších v oboru v dnešních dnech. Ano, zde můžeme opravdu mluvit o dvojím důvodu proč se těšit na hraní této hry. A výsledek? Přiznejme si, že ta hra za to opravdu stojí!

Musíme si hned na okraj říct, že Shardlight je ve všech ohledech naprosto typická 2D adventura 90. let. Není v ní nic explicitně navíc, co by ji povyšovalo do pozice těch nejlepších z dnešní doby. Což, pravda, dnešní tvůrci, často zkouší a sem tam se jim to i docela hezky daří. Tady ale ne. Tady je vše při starém, i mini hry tu prakticky chybí. Prostě čistokrevná adventura oldschool charakteru.

Jenže na druhou stranu, všechno ostatní tu perfektně funguje. Příběh je napsán naprosto fantasticky. Vpraví Vás docela rychle do docela složitého světa, vytvoří Vám emoce k jednotlivým postavám a spolu s parádně nakresleným prostředím, prostě musíte být spokojeni. Takže ano, jedná se o naprosto typickou 2D adventuru odkazující svým vzezřením na léta minulá. Ale v rámci svého obsahu je kvalitně na absolutním topu a i proto jsem z ní byl tak nadšený.

Shardlight je tak adventurou, která je jedinečná svým prostředím. Nesetkáte se úplně běžně s adventurou, která by měla dystopický nebo postkatastrofický základ. Tady ale kromě výše zmíněného hra zaujme i hudebním podkresem, který na atmosféře solidně přidává. Stejně tak i dialogy a dabing jsou na vysloveně vysoké úrovni. Celkově vzato tedy, pokud si chcete zahrát poctivý adventurní počin a zároveň chcete vyzkoušet něco „nového“, směle se do Shardlight pusťte. Pravda, že námět není úplně „weird“ jako jiné adventury, které jsem za poslední dobu hrál. Pořád je ale svým námětem přístupná natolik, že si v ní uděláte přehled a budete se probíhajícím příběhem adekvátně bavit.

Pro: Super příběh, dialogy, postapokalyptická atmosféra, emoce

Proti: Jenže ve hře, která nenabízí kromě adventurních mechanik nic navíc.

Splnené v rámci HC módu hernej výzvy 2018 - 9. "Nerozbalený dárek"

Adventúry od Wadjet Eye Games mám rád. Ich azda najvýraznejším prvkom sú výborne a hlavne uveriteľne napísané postavy, ktorým veríte motivácie v ich konaní a vidíte aj ich nedostatky - chyby, prípadnú naivitu či posadnosť a stávajú sa tak ľudskejšími a tým pádom s nimi hráč vie viac empatizovať.

Hlavná postava Shardlight mi tak bola veľmi rýchlo sympatická, za čo môže aj veľmi dobre vystavaný a gradovaný scenár, kde nemáte pocit, že hra obsahuje hluché miesta, ktoré by mali predlžovať hraciu dobu. Takisto i ďalšie postavy sú hodnoverne napísané a vo viacerých prípadoch je dostatočne rozvinuté aj ich príbehové pozadie.

Čo mi do inak esteticky nádherného postapokalyptického prostredia úplne nesadlo, je vizuálna štylizácia vládnucej vrstvy do francúzskej buržoázie predrevolučného obdobia 18. storočia. Samozrejme chápem dôvody pre toto vyobrazenie - veľmi silná a jasná symbolika ľudskej spoločnosti a bohatej vrsty v kontraste o živoriacou a na zvláštnu chorobu umierajúcou bežnou populáciou. No keďže sa hra odohráva v postamerike budúcnosti a surovín a materiálov je pomerne málo a i tie sú častokrát recyklované z artefaktov predapokalyptickej minulosti, príde mi prehnané, aby sa obyvatelia pustiny snažili do tohto štylizovať, pretože ich prvoradým cieľom je predsa prežitie v nehostinnej budúcnosti. Narúšalo mi to tak dôveryhodnosť a uveriteľnosť príbehové pozadia a prostredia.

Vo viacerých zakončeniach hra ukazuje ambivalentnosť a filozofickú relatívnosť niektorých rozhodnutí a cieľov (nielen) hlavnej postavy. A ukazuje, že politika a sociálne konvencie sú stále mocnejšie, než neočakávaný hrdina. Napriek tomu stojí Shardlight ako kvalitná point and click adventúra, s príjemným a zážitok umocňujúcim dabingom, určite za zahranie. Škoda len, že to, čo ju najviac odlišuje od konkurencie je to, čo mi najmenej z celej hry sadlo.

Pro: atmosféra, príbeh, štylizácia, logický postup bez hluchých miest, uveriteľné postavy...

Proti: ... avšak nie veľmi uveriteľné vyobrazenie vládnucej vrstvy, hre možno chýbalo ešte "kúsok deja" navyše (nemyslím koniec