Sam & Max: The Devil's Playhouse - Episode 2: The Tomb of Sammun-Mak

18.05.2010

Seriál pokračuje v zabehnutých koľajách starého systému, tam kde predchádzajúca epizóda dramaticky skončila.

Sam spolu s Maxom budú musieť tentoraz vyriešiť záhadu hrobky tajomného Sammun-Maka a získať jej dlho strážený poklad - diabolskú truhlu na hračky. Aj keď, ono to vlastne nebude ani tak na Samovi a Maxovi ako ich poznáme...

Sam & Max: The Devil's Playhouse je treťou sezónou grafických adventúr od Telltale Games, pokračuje v systéme zavedenom predchádzajúcimi dielmi. Hráč vedie rozhovory, využíva predmety a rieši hádanky naprieč časovou osou. Rovnako ostalo i hybridné klávesnico-myšoidné ovládanie, kedy sa postavička ovláda buď pomocou klávesnice (WASD) alebo "kliknutím a ťahaním" myšou. Alternatívou potom je ovládať hru pomocou gamepadu.

Neohrožená dvojka zvířecích detektivů se vrací v dalším díle který navazuje přesně tam kde minulý skončil. Poté co Sam s Maxem zneškodnili smrdutou opičku, objevili filmové kotouče ve kterých po spuštění vidí dobrodružství svých předků Sametha a Maxima (kteří jsou chováním úplně k nerozeznání od těch z přítmnosti).

Jak už jsem nastínil v úvodu celý příběh se odehrává v minulosti pomocí přehrávání kotoučů s filmem, takže Sam a Max jsou celý příběh jen pozorovatelé a občas si neodpustí nějaký komentář a celou hru budete hrát za jejich předky. Už hned na začátku se objevuje značně originální a nový prvek a to právě prohazování kotoučů s filmem. Probíhá to tak že celkově jsou čtyři kotouče a každý obsahuje nějakou pasáž z příběhu a někdy se bude stávat že když se v nějaké části zaseknete tak pustíte jiný kotouč díky kterému si zpřístupníte část v tom minulém kotouči atp. Ano já vím asi vám to zní poněkud zmateně, ale i já byl ze začátku poměrně zmatený a to nejen z prohazování kotoučů ale i z příběhu který pomocí toho byl na přeskáčku, což samozřejmě neznamená že by byl příběh špatný to naopak příběh je chytlavý a zajímavý (v jisté míře).

Vrací se tu i známé postavy jako Jurgen nebo šílenec s elfama kterého všichni dobře známe z druhé série. Přibylo tu i několik nových postav ale všechny mi přišly poměrně otravné např: malé dítě s leteckou čepkou tohle byla fakt postavička na pěst nebo otravná krtčí pubescentka které by se klidně pomilovala s loutkou a která má opravdu nepříjemný šišlavý prskající hlas :D Ale samozřejmě musím uznat že obě dvě postavy byli poměrně vtipné. S humorem tu podle mě docela zvolnily i když se tu občas objeví několik vcelku originálních vtípků jako např: zaklínadlo na odpuzování pohlaví nebo změna Sama a Maxe do basreliéfů apod.

Dabing je samozřejmě jedna báseň a skvěle se poslouchá to samé platí o soundtracku který krásně podkresluje atmosféru a je chytlavý. Grafické zpracování,vysoká obtížnost a ovládání samozřejmě zůstalo při starém.

Další díl je trochu slabší ale i tak značně povedený a to díky návratu starých postav a originálnímu pohybování v příběhu pomocí kotoučů s filmem. No cliffhanger na konci skvěle navnadil a už se nemůžu dočkat na další díl.

Pro: Staré známé postavy,příběh,originální pojetí příběhu,dabing,soundtrack,hlavní dvojka (jako vždy) a humor.

Proti: Chvílemi docela zmatené, pro někoho zase vysoká obtížnost (plus s přeskakováním děje), trochu slabší než minulý díl.

Vezmu to krátce, protože tenhle díl mě moc nebavil. Především sem se u něj moc nezasmál. A v celku originální nápad, kdy přeskakujeme mezi začátkem, prostředkem a koncem filmu, a hledáme mezi nimi souvislosti, aby každá část filmu mohla pokračovat tím správným způsobem... zní to zmateně a tak sem se během hraní cítil. Většinou stačí hrát kus filmu a když se v něm zaseknete, tak skočit do jiné části. Jenomže skoro nikdy mi nedošlo do které, takže sem jenom náhodě přepínal pásky a tak nějak doufal, že to vyjde.
Hratelnost alespoň zachraňovaly povedené části příběhu. Třeba jak se Jurgen stal upírem. Jeden určitý vtípek mě rozesmál hodně nahlas a to "Kletba k odpuzování opačného pohlaví". Taky musím pochválit dabérské výkony. Pubertální krtko-dcera zní naprosto úžasně a monsieur Paperwieghta sem poznal z Tales of Monkey Island.

Pro: originalita, dabing, Jurgen, příběh, opět dobý cliffhanger

Proti: zmatečnost