Return of the Phantom

1993

Píše se rok 1993 a lidé se ve velkém divadelním sále chystají zhlédnout představení "Fantom opery" z roku 1881. Bohužel se stane tragédie, když se uvolní obrovský lustr a spadne přímo na diváky. Vaše jméno je Raoul Montand. Detektiv, který byl požádán starým přítelem, aby se podíval tomuto neštěstí na kloub a zajistil, aby se něco podobného už nikdy nestalo.

Hra je klasickou 2D point & click adventurou. Většina hry se odehrává v operní budově, ale podíváte se i do tajných pasáží v podzemí nebo do stok. Ovládání je řešeno klasicky tak, jak bylo počátkem devadesátých let zvykem - klikáním myší na příkazy typu Look, Take, Push, Talk to, Open nebo Give.

@Richmond (27.09.2023 14:50): Hm... jako je to už víc jak 20 let, takže si to možná nepamatuju přesně, ale vím, že v tom šlo vypozorovat vzorec - možná to byla návazná sekvence lokací a když člověk uhnul, tak ho to vrátilo na začátek... musel bych si to asi znova zahrát, promiň... ale fakt to jde nějak logicky překonat, nevzdavej to ^_^.

V posledních letech kladu při výběru hry čím dál větší důraz na atmosféru, která musí dýchnout na první dobrou. Videa na youtube nikdy nesleduji celá, ale náhodným klikem nimi během pár vteřin proběhnu. Buď to tam je, anebo šmytec. Někdy stačí k ukápnutí sliny i jeden snímek obrazovky jako v případě Return of the Phantom. A to se pak zastaví čas a v něm není prostor na dlouhé otálení.

Po odhalení rozdílu v obtížnosti Novice vs. Challenging byl Novice jasná volba, protože na krátké časové limity během řešení některých hádanek a spletité bludiště jsem neměl náladu. Když jsem však před koncem párkrát chcípl, tak jsem zjistil, že nějakým nedopatřením stejně jedu na Challenging...

Fantomův návrat vychází z knižní předlohy Fantoma opery, ale atraktivní téma je volně rozvinuto přes několik časových období. Byl to jen sen nebo (ne)normální den? Hratelnost je víceméně založena na slovní výměně, takže hádanek ani předmětů k jejich řešení není mnoho. Z kontextové nabídky má tak největšího využití - Talk - v těsném závěsu následovaný už nevím čím, protože ostatní příkazy se za celou dobu použijí jednou, dvakrát... a některé dokonce vůbec.

Atmoška v opeře je slušná, ale kvapem vyprchá. Zápletka totiž vyžaduje opakované procházení celé budovy nahoru dolů, a protože detektiv Raul si vyšlapuje jak švihák lázeňský na promenádě, tak má hra velmi pomalé tempo. Do kroku nepřidá, ani když fantom unese jeho milou. Sestup do zatuchlých katakomb na chvíli zavře nudou zívající hubu, protože dramatické události vyžadují plné soustředění. Nervy tečou, zdi se bortí... záhy však přijde rychlý konec.

Rekordní čas dohrání - 6:15 - avizovaný v dobové recenzi byl v mém případě ještě 2x kratší. Tři hodiny a čau. Možná je to tím, že jsem byl při hraní 2x starší než nezkušený pisálek, který ji psal. Tenkrát byl 2x starší on, ale dnes má náskok už pouze čtvrtinový. Safra, to zní jako dobrá hádanka... ...takže, Novice - kolik mu bude až mi bude 90? Challenging - kolik mu dají natvrdo?

Return of the Phantom je zapomenutý kousek vzniklý v době největšího rozmachu P&C adventur, ovšem svojí (ne)kvalitou se od do dnešních dnů vychvalovaných her příliš neliší. Kromě příběhu stojí za pozornost kuriózní dabing a srandovní hudba/zvuky.
Na začiatok chcem povedať, že som fanúšik diela Fantóm opery od Gastona Lerouxa a preto, keď som túto hru objavil v profile Microprose, tak som neváhal ani minútu a okamžite som si ju stiahol. Neskôr som si zohnal aj originálku. Príbeh je voľne inšpirovaný knihou - osobne som čakal niečo trochu lepšie, ale človek si v Phantom of the Opera hrách nemá moc vybrať....pretože toto je jedná na PC !

Hráč je v úlohe Raoul Montanda - detektíva zo Sûreté, ktorý vyšetruje tragickú udalosť, ktorá nastala v opere - na obecenstvo padol luster počas predstavenia hry Don Juan Triumphant od Erika- tajomného fantóma opery, ktorý v opere kedysi žil. Ale komu by mohla táto hra vadiť ? Erik je predsa dávno mŕtvy....alebo nie ?

Hra je point and click adventúra, v ktorej klasicky zbierate rôzne predmety a občas ich skombinujete. Rozprávate sa sa s postavami a zbierate dôkazy, ktoré predkladáte manažérovi. Ten je o návrate fantóma skeptický ale dôkazy hovoria niečo iné (speváčka Christine Florent dostáva anonymné výhražné listy napísané archaickým rukopisom a podpísané menom Erik atď). Celá hra sa odohráva v opere a neskôr aj v podzemí. Navštívite zákulisie opery ako sklad s vyškriabaným odkazom Vive la France ! z 2 revolúcie, šatne. Neskôr sa dostanete aj k údajným Erikovým veciam (maska,prsteň a originál Don Juan Triumphant). Zvrat nastane, keď Christine nájdu uškrtenú v šatni. Raoul sa vydá za vrahom na lešenie, z ktorého ho zhodí. Keď sa Raoul po páde prebudí, zistí, že sa nachádza v roku 1881 - v dobe kedy Erik terorizoval operu. Všetci ho považujú Raoula de Chagny. Tento prechod ma trochu zaskočil (nepríjemne) ale nasledujúca časť je aspoň o čosi vernejšia predlohe. Raoul teraz musí ochrániť operu pred Erikom a zmeniť minulosť/budúcnosť. Narazil som tu aj na nejaké to puzzle, ktoré je ale detsky ľahké a úprimne aj pod úroveň Microprose. Na konci je labyrint, pre ktorý padá najviac bodov - miestnosti vyzerajú úplne rovnako a vymotať sa z neho bez mapy z netu je skoro nemožné. Why Microprose ?!

Grafická časť je uspokojujúca - pripomína mi trochu impresionistické maľby. Detailnosť miestností je občas trochu slabšia (schodisko), inokedy celkom slušná (manažérova pracovňa, sklad) V manuále je uvedené, že niektoré miestnosti sú inšpirované filmovou adaptáciou z roku 1925. Musím súhlasiť, pretože podzemná časť akoby z filmu vypadla.

Hudba je zložená z midi barokových skladieb od Bacha (ako Fugue in B minor) , čo pridá celkom na atmosfére a dáva jej trochu gotický nádych. Zvuk ma na druhú stranu trochu zamrzel, pretože oproti hudbe je veľmi slabý - vŕzganie dverí,schodov a Raoulovo "AAAAAAAAAAAA" keď padal je skoro celá paleta. Existuje aj CD verzia s dabingom, ktorý je ale dosť amatérsky.

Čo na záver ? Hru napriek pár záporom odporúčam. Samozerejme, toto nieje Rex Nebular, ale zabaví/neurazí a kto by nezobral niečo zo sveta Fantóma opery ?

Pro: atmosféra,grafika,hudba

Proti: jednoduché puzzle, labyrint, zvuk